Схоже, фракція БЮТ по-своєму вирішила привітати свого лідера з 8 Березня і дружно проголосувала в п'ятницю за призначення Валентина Наливайченка легітимним головою СБУ. Правда, цього ж дня «одумалася» і попросила Президента направити до парламенту подання на його звільнення. Ця подія за декілька днів обросла різними чутками, включаючи і те, що нібито Юлія Тимошенко дала команду призначити Наливайченка, щоб зірвати геніальний план Віктора Балоги про підвищення «свіжоспеченого» ворога прем'єра Валерія Хорошковського. В інтерв'ю ForUm’y народний депутат з БЮТ Андрій Сенченко розповів про дійсні причини голосування його політичної сили, а також про захоплення НАК «Нафтогазу», що стало історичним.
- Андрію Віленовичу, у ЗМІ вже гуляє інформація про те, що Валентин Наливайченко в п'ятницю так швидко був вибраний, тому що в Секретаріаті Президента готувався Указ про призначення Валерія Хорошковського в.о. голови СБУ, а БЮТ про це дізнався. Це правда?
- Не зовсім так, тому що, якщо пригадати процедуру, Президент не може таким чином призначати виконуючого обов'язки голови СБУ. Інша справа, що там теоретично могла бути комбінація, коли б Наливайченка посунули кудись в РНБО, а виконувати обов'язки глави СБУ залишився б Хорошковський. Це такі фокуси, які недивні для нашої країни, і можуть у будь-який момент здійснюватися Президентом і Балогою.
- Але БЮТ у день призначення відразу ж попросив Президента звільнити Наливайченка. Де логіка?
- Ми голосували за те, щоб з'явився голова Служби безпеки, тому що виконуючий обов'язки не несе ніякої відповідальності перед парламентом, тобто, його неможливо притягнути до відповіді. А зараз глава СБУ повинен відповідати, тому або він наведе там лад, або піде у відставку.
Парламент просто скасував ситуацію, що склалася, в СБУ, яка три роки була «безголовою». А зараз з'явився відповідальний керівник, від якого далі все залежить. Не варто шукати друге - третє - двадцять п'яте дно. Зараз потрібно дивитися на те, як Наливайченко чи почне, чи ні наводити лад у цій структурі.
- Тобто, Наливайченка все-таки чекає відставка?
- Я цього не говорив. У нього є всі можливості для того, щоб навести порядок, і щоб СБУ перестало працювати за комерційними і політичними замовленнями.
- Кожем’якін в ту ж п'ятницю сказав, що Тимошенко зустрічалася з Наливайченком. Вам щось про це відомо?
- Я думаю, у прем'єра є багато приводів для зустрічей з керівником Служби безпеки. Тут можуть бути дуже різні службові питання. Я вважаю, що вони взагалі повинні регулярно зустрічатися. Тому навряд чи це є тією подією, яку необхідно глибоко аналізувати.
- Виходить, ця зустріч не пов'язана з тим, що Тимошенко домовилася з Наливайченком про те, що він звільнить своїх заступників Хорошковського і Дурдинця?
- Ні, розумієте, крім якихось політичних питань, є ще і просто робота.
СБУ – це та структура, яка за Конституцією відповідає за дуже багато питань, пов'язаних із забезпеченням безпеки держави, конституційного ладу і так далі. Ось у цьому спектрі точок зіткнення з урядом дуже багато.
- Ваш колега Святослав Олійник говорить, що якщо в Кабмін прийде «Альфа», то в Секретаріат Президента завітає «Беркут». Це емоційна заява, чи в пропрем'єрському оточенні готується такий план?
- Звичайно, це емоційна заява. Я думаю, що чим менше таких заяв – тим краще, тому що політики не повинні інспірувати протистояння силових структур, оскільки це закінчується катастрофою для держави.
Я впевнений, що в наш і без того гарячий час краще утриматися від подібних оцінок. Взагалі безглуздо про це говорити – ніхто такого не допустить.
- Андрію Віленовичу, хто в середу давав розпорядження депутатам їхати в «Нафтогаз»?
- А чому Ви думаєте, що депутатам може хтось давати розпорядження? Особисто я, наприклад, їхав по місту, мені по смс скинули новину про те, що «Альфа» штурмує «Нафтогаз». Я розвернувся і поїхав туди, тому що розумів, що за цим слідує.
- Ви вважаєте, що всі дії депутатів були правильними?
- Безумовно. А дії «Альфи», якими по суті справи керував зі свого кабінету Хорошковський, були повним беззаконням, починаючи від перешкоди діяльності депутатів, закінчуючи невиконанням рішення суду, що взагалі-то є кримінальним злочином.
- СБУ говорить, що тоді бютівці били працівників СБУ, які нібито навіть мали право стріляти у відповідь. Що б тоді було?
- Ось ви мені для прикладу привели заяву мого колеги з нестриманими оцінками, тому я хочу сказати, що якщо співробітники СБУ дають такі оцінки, то вони явно підтверджують свою професійну непридатність, не залежно від того, якою ділянкою роботи вони займаються. Я думаю, що за одні ці слова чоловік повинен був піти «на вулицю». Такі заяви просто недопустимі.
Що стосується «били–не били», то смішно про це говорити. «Альфа» - це не солдати-терміновики, а офіцери, які підготовлені відповідним чином. Це була силова акція – демонстративна і абсолютно цинічна, із зброєю, повною екіпіровкою і так далі.
Законами регулюється право депутата на доступ у певні приміщення – державні чи ні, тобто, без різниці з погляду власності. Коли я в середу поставив запитання працівникові СБУ, який представився, як старший підполковник, на якій підставі, він відповів: «Я так вирішив». Ми подібне вже проходили, коли вони в ЦВК заявляли про те, що Конституція не діє в приміщенні Центрвиборчкому. Ось що тоді ще можна сказати?!
- А Вам не було страшно? Адже в народі говорять, що офіцери «Альфи» - «безголові».
- Вони знаходяться «під погонами», тому, на жаль, бездумно виконують усі накази. Хоча Конституція говорить, що вони не мають права виконувати злочинні накази. Але тут уже хто як розуміє, де ця межа знаходиться.
По суті справи, це були злочинні накази. Зараз дуже важливо, щоб була дана правова оцінка всім цим діям, зокрема, і спробі наступного дня проникнення в «Укртрансгаз» і проведення там слідчих дій у період, коли і слідчий, і керівництво СБУ були ознайомлені з постановою суду про припинення слідчих дій. Повторюся, є стаття, по якій покладений термін позбавлення волі за невиконання рішень суду.
- Також минулого тижня парламент підтримав направлення Президентові запиту з вимогою звільнити Наливайченка і Хорошковського, розібратися з подіями в «Нафтогазі» і захистити громадян від дій СБУ. Яку реакцію чекаєте від Ющенка? І чи допоможе він?
- Я не чекаю від Президента ніякого дива. Але звернення у будь-якому випадку повинне бути. Воно зайвий раз продемонструє, що все це відбувалося з відома Президента, і чітким розумінням з його боку, що це знехтування законів і Конституції України.
- Андрію Віленовичу, чим взагалі закінчиться ця історія з СБУ? Цю службу остаточно буде дискредитовано?
- Вона вже достатньою мірою дискредитована, тому що давно повноцінно не виконує свої функції. Коли рядові співробітники бачать, як на їхніх очах відбувається «розкладання» керівництва служби, це, звичайно, деморалізує весь колектив СБУ. Щоб привести цю структуру і її дії в чітку відповідність вимогам законів, а морально-психологічний стан працівників СБУ в більш-менш нормальний, на це, на жаль, йдуть роки.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом