З лютого в Україні подорожчає хліб. Пекарі планують підвищити ціни на 7-15%. Свій намір вони пояснюють необхідністю повертати валютні кредити, а також подорожчанням енергоресурсів і сировини.
В одному з найбільших виробників хлібобулочних виробів у Київській області розповіли: «Ми вже в лютому плануємо переглянути цінову політику на продукцію». За словами представника виробника, в 2008 році підприємство, формуючи запаси зерна, скористалося валютними кредитами. І це не єдине підприємство галузі, що «підсіло» на валютне запозичення, адже процентні ставки по таких кредитах були нижчі, ніж на кредити в національній валюті, - передає «Справу».
«Дійсно, галузь нахапалася кредитів, оскільки з рентабельністю в 2% цих коштів не вистачало для нормальної роботи і розвитку», — коментує ситуацію прес-служба «Хлібпрому».
Аналітики ринку впевнені, що такого подорожчання варто було чекати вже давно. «Адже матеріально-технічні ресурси вже давно подорожчали. І дійсно, тут усьому провиною валютні кредити», — розповідає Микола Верницький.
Ще однією причиною підвищення цін на хлібобулочні вироби називають подорожчання пшеничної муки з держрезерву. Продовольча пшениця подорожчала на 5% на тлі підвищення цін на фуражне зерно. Проте ціни на муку ще не встигли відреагувати на цю зміну.
Більш того, в 2008-му, коли після рекордних цін неврожайних 2006-2007 років знизилася вартість пшениці і муки, адекватного зниження цін на хліб не спостерігалося. «Будь-який привід, який є, підприємства використовують для підвищення рентабельності. Таким чином, коли знижується ціна на пшеницю, виробники не знижуватимуть ціну на продукцію», — пояснює Верницький.
Поки офіційних заяв про підвищення відпускних цін на хліб не було, але в компаніях, що виготовляють хлібобулочні вироби, вже подумують про це. «Враховуючи обставини, що склалися, не виключаємо подорожчання хліба (у лютому — ред.)», — коментує ситуацію Володимир Череда, виконуючий обов'язки генерального директора концерну «Укрхліб».
Аналітики вважають, що ціни не підвищуються з бюрократичних причин. «Ціна хліба — питання політики. Підвищили ціну на хліб — чекайте перевірки, будете заповнювати мільйон паперів», — пояснює Микола Верницький.
