«Газовою війною» між Україною і Росією на початку року вже нікого не здивуєш. Проте, судячи з усього, цього разу все набагато серйозніше, адже у «бій» втягнуто не тільки дві протиборчі сторони, але і стару матінку-Європу. Народний депутат із ПР Михайло Чечетов вважає, що через це не бачити нам членства у ЄС, як своїх вух. Причому не найближчі десять років, а сторіччя. Про це і поточну ситуацію в країні нардеп розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.

- Михайле Васильовичу, як Ви вважаєте, хто винен у газовій війні України і Росії?

- Я думаю, насамперед, винне найвище керівництво України, яке не змогло, захищаючи національні інтереси нашої країни, укласти договір з Росією, забезпечити Україну газом, а також гарантувати стабільність його постачань до Європи.

На мою думку, сьогодні Ющенко і Тимошенко спеціально зробили все від них залежне, щоб Україну і через 100 років не прийняли до Євросоюзу. Вже йдуть заяви європейських політиків, що Європі не потрібна така Україна, яка поширює «бацили» політичної і економічної нестабільності, а зараз ще підриває енергетичну безпеку Європи.

Чому так сталося? Кажуть, у житті за все треба платити, і якщо упродовж чотирьох років пакостили Росії, намагалися «виліпити» з неї образ ворога, то, природно, ми і отримали адекватну реакцію. Відносини між країнами такі ж, як і між людьми. Якщо хтось комусь винен, то другові завжди можна піти назустріч – пролонгувати борг або, може, пробачити його, тобто ввійти у становище. Але коли вас друг принижує, ображає і «ліпить» із вас ворога, тоді все відкидається і включається жорсткий, прагматичний розрахунок.

Ось у нас нікого немає в країні - ні прем'єра, ні Президента, всі виїхали. А в Росії люди працюють: щодня ми бачимо Путіна і Медведєва на роботі. Тобто там не до п'янок, хоча у них ситуація вдесятеро краща, ніж у нас.

- Так газ для нас буде по 450 доларів?

- Цю ціну бездарна влада сама випросила. Це треба вміти: так бездарно управляти і так випрошувати.

На мою думку, в ціну 450 доларів Росія закладає і життя молодих російських солдатів, убитих у Грузії з української зброї, і спробу оголосити голод 30-х років геноцидом російського народу над українським, і прагнення Президента України всупереч волі більшості народу втягнути нашу країну в НАТО і зробити Росію ворогом.

Договір все одно буде підписаний – через тиждень чи два. І Європа, і Україна будуть з газом. Інша справа, що ціна буде новою. Але тут важливе інше – за всі 17 років незалежності ніхто так не принижував Україну, як сьогоднішнє її керівництво. Імідж країни втоптали у грязь. На нас зараз Європа дивиться, як на дикунів: там 35 градусів морозу, а тут одна проблема – хто буде Президентом.

- Виходить, наші відносини з європейськими країнами погіршають?

- Звичайно. Ось питають, чим вражає Європа? Ті, хто там був, кажуть: у них тихе, спокійне і розмірене життя. Вони не хочуть брати в ЄС нестабільні країни, тому що бояться, що цей вірус нестабільності проникне до них, і вони захворіють цією «лихоманкою».

- А що необхідно зробити для припинення цієї війни?

- У ситуації, що склалася, мені жаль Олега Дубину. Це прекрасна людина і хороший менеджер, але не його рівень вирішувати ці проблеми. Дубина не пакостив. Говорять, якщо напаскудив, то вмій підчищати за собою. Ось якщо влада напаскудила, то вона повинна підчищати. Причому тут Дубина?! Це не він псував відносини з Росією, а вище керівництво України.

Нашому Президентові треба було скоротити свою відпустку, летіти до Росії і сходу сказати дві пропозиції, які на сьогоднішній день підтримала б більша частина нашого народу, і щоб ціна на газ була 100 доларів. Так от, він повинен був сказати: «Володимире Володимировичу, ми переосмислили основи нашої зовнішньої політики і вважаємо, що інтеграція в НАТО – це безперспективний шлях розвитку України, і бачимо свою стратегію у позаблоковому статусі». Друге: «Ми готові вже сьогодні ініціювати переговори про пролонгацію перебування Чорноморського Флоту РФ з 2017 по 2027 рік, тобто ще на 10 років, переглянувши орендні ставки». Ці дві пропозиції, висловлені у Кремлі, збили б сходу політичну «температуру», і ми б миттєво вийшли на розумну ціну на газ, яка була б забита років на 10.

- Ваш лідер наполягає на тому, що на першому ж пленарному засіданні парламент повинен розглянути питання про енергетичну безпеку України. Чи можна очікувати, що у вівторок таке обговорення відбудеться?

- Я думаю, це питання у будь-якому разі буде включене до порядку денного, і ініціювати його буде не тільки ПР.

- Яке рішення може ухвалити ВР з цього питання?

- Я вважаю, що при внесенні цього питання будуть представлені серйозні і економічні, і організаційні, і кадрові пропозиції. Крім того, думаю, ми зробимо серйозні політичні висновки.

- Михайле Васильовичу, чого у цілому варто чекати найближчим часом у парламенті?

- У нас зараз перемкнулася увага на те, що мерзне Європа. Але ми ж теж газ не отримуємо. Після того як будуть витрачені наші запаси, у нас почнеться закриття підприємств, шкіл, садків і так далі. Природно, ця проблематика повністю захлесне парламент. Тоді він почне шукати крайнього. А хто це? Той, хто сьогодні керує країною.

Це ще раз говорить про те, що навесні, у травні, треба закінчувати це, поставити крапку – провести одночасні парламентські та президентські вибори, і дати можливість людям спокійно жити подальші 10 років.

Ольга Москалюк

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1392