Суспiльство

Ющенко жахнувся долару по дев'ять гривень і вирішив втрутитися

Ющенко жахнувся долару по дев'ять гривень і вирішив втрутитися

Президент України Віктор Ющенко стурбований прискоренням девальвації гривні і готує план дій щодо поліпшення ситуації на валютному ринку, повідомив керівник головної служби соціально-економічного розвитку Секретаріату Президента Роман Жуковський на брифінгу в середу.

За його словами, Глава держави зажадав додаткової інформації і переніс на 18 грудня нараду з главою Національного банку України (НБУ) Володимиром Стельмахом і міністром фінансів Віктором Пинзеником.

«Думаю, що за наслідками його розмови завтра з ранку (з главами НБУ і Мінфіну – ред.) буде вироблений чіткий план дій, і вже найближчим часом ми зможемо побачити його реалізацію», - сказав Жуковський.

Керівник головної служби соціально-економічного розвитку Секретаріату Президента зазначив, що в середу гривня подолала черговий психологічний рівень - 9 грн/$1.

«Відбувся черговий зрив курсу. Сьогодні ми на валютно-обмінному ринку вже подолали рівень 9 грн (за долар – ред.), як мінімум, за заявками, які виставляються на покупку валюти», - констатував він.

Жуковський підкреслив, що НБУ врахував не всі пропозиції Президента, які висловлювалися раніше.

Зокрема, за його словами, не було враховано пропозицію про створення робочої групи з фахівців банків, митників і фахівців Держфінмоніторнгу щодо проведення аудиту використання валюти, що купується.

«У нас на сьогодні є істотна невідповідність об'ємів попиту, який надається ринку, і об'ємів імпорту, який фактично перетинає кордон. Таким чином, мають місце істотні спекуляції», - пояснив Жуковський, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Крім того, за його словами, рефінансування НБУ продовжує чинити тиск на курс. «У нас є підозра, що все ж таки є механізм, згідно з яким частина коштів, що надаються банкам у вигляді рефінансування, потрапляє на валютний ринок», - сказав керівник головної служби соціально-економічного розвитку Секретаріату Президента.

Жуковський також підкреслив, що значний вплив на курс чинить бюджетна політика.

За його словами, експерти Секретаріату Президента рекомендували Главі держави запропонувати НБУ низку заходів щодо відсікання спекулятивного попиту на валюту. Зокрема, зобов'язати покупців валюти продавати її за курсом покупки, якщо імпортні контракти не відбулися, зокрема, за контрактами, укладеними на підставі кредитних угод.

Крім того, зазначив Жуковський, доцільне подальше стиснення рефінансування - до мінімального рівня. При цьому пропонується надавати кредити рефінансування тільки за наявності реальних потреб банків у коштах.

«Думаю, що вже упродовж тижнів ми матимемо реальне розуміння того, чи дійсно ми отримали рівноважний курс», - висловив припущення Жуковський.

При цьому він зазначив, що для підтримки стабільності курсу інтервенції Нацбанку можуть бути лише у незначних об'ємах.

Як повідомляв ForUm, у вівторок НБУ продавав валюту під імпортні контракти за курсом 7,66 грн/$1, проте ринкові котирування за підсумками дня вийшли на рівень 8,30-8,40 грн/$1. На 17 грудня запланований аукціон НБУ з продажу доларів.

Курс гривні на міжбанківському валютному ринку в середу у другій половині дня знизився до 9,45 грн/$1, що на 13,2% менше фінального рівня торгів у вівторок (8,35 грн/$1): на початку торгів котирування знаходилися на рівні 8,20-8,50 грн/$1, а в другій половині дня звалилися до 9,40-9,50 грн/$1. На готівковому ринку курс продажу валюти у середу також досяг 9,5 грн/$1. Курс гривні на міжбанку з початку поточного року знизився на 87% - до 9,45 грн/$1, тоді як за 2007 рік він знизився на 0,2% - до 5,0540 грн/$1. З початку року офіційний курс гривні знизився на 53,2% - до 7,7383 грн/$1.