Народні депутати не обтяжують себе роботою. Не встигли зібратися у четвер, як тут же розійшлися до вівторка. Як результат - ні коаліції, ні спікера в країні нема. Тим часом економічна криза набирає обертів, щоправда, Президент запевняє, що вона тільки у головах українців.
Про боротьбу з кризою, про майбутню коаліцію, про ворогів і друзів політиків розповів кореспондентові ForUm’у політолог, президент соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.
- Вікторе Сергійовичу, Верховна Рада з кожним днем працює все менше і менше. Що це означає?
- Україна – це наполовину живий організм. Якщо погано працює один орган, то інший орган теж не може похвалитися, що у нього все гаразд. Між різними органами влади не повинно бути змагання, хто сильніший і хто могутніший. Якщо погано працює парламент, то погано працює і Кабмін, і Президент. Але у нас кожна гілка влади діє за законом політичної пропаганди: фон-фігури, тобто я хороший, а на моєму фоні все повинно бути гіршим. У цій ситуації Кабінет міністрів і Президент дарма так спокійно дивляться, як руйнується Верховна Рада.
Видно, що парламент потрапив у пастку. З одного боку, звільнили життєрадісного Яценюка, з іншого боку, не можуть створити коаліцію. Така ситуація стала непереборним уроком для наших парламентаріїв. Отже, парламент в Україні схожий на рибу другої свіжості.
- Яка вірогідність створення коаліції БЮТ і Партії регіонів?
- Вірогідність висока. Зараз від кризи потерпають усі однаково, і немає часу перебирати, яка коаліція хороша, її треба створювати. Під коаліцією я розумію регулярні голосування з найбільш гострих питань країни.
Тут БЮТ повинен піти на різноманітні поступки Партії регіонів, але ці поступки повинні цементуватися не просто домовленістю між Тимошенко і Януковичем, а серйозним документом, розрахованим на рік. Якщо за цією угодою Верховна Рада почне працювати, то ми всі розумітимемо, який порядок денний і що робиться. З'явиться можливість зберегти парламентаризм.
- Ви бачите Януковича у ролі спікера?
- Якщо над ним знущатися не будуть і допомагатимуть, то чом би й ні. Нічого страшного не станеться. Ми звикли, що спікер завжди входить у конфлікт з парламентом. Але якщо на стороні Януковича опиниться 300 чоловік, не думаю, що буде щось погане, тим більше, якщо у нього буде два хороших заступники. Такі «януковичі» спокійно очолюють парламенти у 50% країн світу. Просто у нас перед цим був молодий спікер-одинак, який влаштовував у парламенті бій з биками.
Зрозуміло, що Янукович і Тимошенко об'єднаються на якийсь час. На президентських виборах вони будуть противниками. Але якщо на цей рік вони домовляться, то Янукович цілком може бути спікером. Ще раз підкреслю, що для цього потрібна публічна домовленість і ясний порядок денний.
- У цьому випадку чи будуть знову «перекроювати» Конституцію?
- Ми самі штовхаємо політиків на божевільні вчинки. Не можна зараз чіпати Конституцію, інакше ми отримаємо другий 2004 рік. І Тимошенко, і Янукович, і Ющенко мислять себе виключно у термінах абсолютної президентської влади, і якщо Конституцію міняти зараз, у майбутньому вона їх не влаштує. Тоді Основний Закон поміняють ще раз. Ми станемо сміховиськом до 2012 року!
- Значить, дострокові вибори відміняються?
- Ющенко може за п'ятнадцять хвилин до створення коаліції відновити свій указ про дострокові вибори. Але якщо коаліція з'явиться, він уже не матиме права цього зробити.
- Цієї суботи Президент став офіційним главою «Нашої України». Чи не суперечить це Конституції, і які преференції розраховує від цього отримати партія і сам Ющенко?
- Це суперечить Конституції, але рівень відторгнення Основного Закону у українських політиків настільки високий, що те, що зробив Президент, здається безневинною витівкою. Якби «Наша Україна» була сильною політичною організацією, а Ющенко сильним Президентом, тут потрібно було б бити у дзвони.
Ющенко зробив колосальну помилку. Раз він став керівником «Нашої України», партія не може вступати у коаліційні відносини з будь-ким. Тим самим Президент вступив би у коаліційні відносини з частиною парламенту. Думаю, через місяць-півтора Ющенко запропонує на своє місце іншу кандидатуру.
- Як Ви вважаєте, яка частка впливу особистих відносин між політиками на ситуацію в Україні?
- Особисті зв'язки, особиста психологічна довіра або підозри в Україні грають колосальну роль, тому що у нас не працюють публічні правила гри і немає традицій політичної культури.
Деякі давні роди Англії часто ненавидять один одного. Разом з тим це ніяк не позначається на інтересах Британії і на їхній поведінці у стінах парламенту або поза ним. Більше того, якщо українець раптом стане британським політиком, він забуде про свої особисті відносини з сусідом і діятиме за правилами гри.
- А у Віктора Ющенка є особисті вороги?
- У нього не просто є особисті вороги, він їх ще і колекціонує! Думаю, це половина українського політикуму. Отже, Президент не тільки «глечики» збирає.
- А у Тимошенко?
- Вона більш прагматична як жінка. До того ж Тимошенко прийшла у політику із бізнесу, де особисті стосунки не можна ставити вище за інтереси бізнесу, інакше ти програєш. Це не означає, що вона миролюбна голубка, яка прощає усіх. Думаю, Юлія Володимирівна все пам'ятає, але у неї немає культивування пам'яті про своїх ворогів. Навряд чи вона у захваті від Ющенка чи Януковича, проте готова об'єднуватися і з тим, і з іншим заради розвязання своїх проблем.
- А щодо друзів?
- Не думаю, що між політиками можлива справжня дружба. Проблема у тому, що вони не виконують своїх зобов'язань, а виконання зобов'язань – це перша умова дружби. Твої особисті якості, зовнішність, статус не так важливі. А ось якщо ви через п'ять років можете зустрітися і говорити так, як раніше, тоді це дружба. В українській політиці про друзів говорити важко.
Крім того, оточення будь-якого сильного політика – це лестивці, люди, які активно використовують його ресурси на свою користь. Саме тому політики вважають усіх своїми «любими друзями». Просто кожного разу покоління «любих друзів» міняється.
- Українська влада дуже приховано бореться з кризою, конкретних дій ніхто не бачить.
- Дійсно, наші власті поводяться так же, як і до кризи. Закон «кидка» і «хапка» (щоб зараз щось хапнути, а далі - будь що буде!), як і раніше, є основною мотивацією українського великого бізнесу. Боротьба йде така: «Головне зараз - «під шумок» кризи кинути того, кому я винен, отримати у держави крупне рефінансування, а там подивимося».
Кожен крупний бізнесмен упевнений, що його бізнес збережеться, а з сусідом буде погано. Це класика бізнесу США 30-х років. Не розуміють поки що одного: погано буде всім.
- Українці у цілому не перебільшують наслідки кризи? Ось Ющенко заявив, що головна криза - у нас у головах.
- Ющенко - мудра людина, добре, що він розмірковує. Ми повинні радіти, що наш Президент схильний до глибокої рефлексії. Але потрібно, щоб він розрізняв кризу в головах у людей, які орють цілими днями, і кризу в головах у політиків і бізнесменів, які керують народом. Швидше за все, криза у головах останніх. Президент повинен учити їх, а не простих українців.
- А на Вас криза як позначилася?
- Ні, ну що ви! Як на політологах і політконсультантах, людях, які розбираються у подіях, що відбуваються, і бачать майбутнє, може позначитися криза?! Звичайно, для мене криза стала такою ж несподіванкою, як і для всіх, але політологи працюють з політичними суперечностями і конфліктами. Навпаки, коли все тихо, як на кладовищі, у політологів немає роботи.
- Яким, по-Вашому, стане для України 2009 рік?
- Думаю, наступного року буде багато оригінальних економічних і політичних подій. Криза розтормошить сонне царство і покаже блеф українського правлячого класу. Біда не у розрусі в головах, а у тому, що наш правлячий клас принципово не готовий ні до якої кризи. Ні до зовнішньої, ні до внутрішньої. Це ми бачимо з поведінки 450 мужніх спартанців-депутатів, які так і не можуть обрати собі бригадира. Поговорите з кожним із них окремо – це розумна голова! Він доведе, що він розумніший за Тимошенко, Януковича і Ющенка разом узятих. Але коли вони збираються у залі, куди зникає їхні розум і мужність? Вони тут же перетворюються на тих, кожне наступне рішення яких гірше за попереднє.
Ганна Гончаренко
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом