Наступного вівторка, після двотижневої перерви, депутати зберуться в парламенті, щоб вершити великі справи. Чи буде створено коаліцію, і чи виберуть нардепи спікера? Інтрига зберігається.

Про перипетії парламентського життя, про те, що чекає Україну в 2009 році і про особисті відносини з Юлією Тимошенко розповів кореспондентові ForUm’у депутат V скликання, політолог Дмитро Видрін.

- Дмитре Ігнатовичу, на вашу думку, чи варто чекати, що у вівторок у парламенті з'явиться коаліція або хоч би новий спікер?

- Думаю, створення коаліції маловірогідне. Відтворити її в старому складі навіть за участю Литвина, практично неможливо. На це не піде значна частина НУ-НС. Маловірогідна також коаліцію БЮТ і Партії регіонів. Мені здається, що в ПР є люди, які ніколи за таку коаліцію не проголосують. Наприклад, Богословська. У «регіонах» є люди, які дуже болюче сприймали звинувачення їх з боку БЮТ у бандитизмі, кримінальності і неоднозначному минулому. Вони ніколи не проголосують за коаліцію з цим блоком, навіть якщо їх примушуватиме керівництво партії.

Парадокс у тому, що для демократичного формату є достатня кількість фракцій, але не вистачає людей. Для розширеного формату є достатня кількість людей, але не вистачає фракцій.

Що стосується спікера, то його все-таки виберуть. Без цього неможливо ні відправити Верховну Раду на канікули, ні проголосувати за бюджет, включаючи фінансування дострокових виборів. Спікер буде вибраний, але без коаліції. Від нього залежатиме ухвалення двох-трьох рішень, після який Верховна Рада піде на канікули.

Найвірогідніша кандидатура на посаду спікера - це Литвин. Мені здається, що Литвин більше за інших хоче побути спікером хоч би якийсь час. Оскільки бажання в нього більше, то більше і можливостей.

- Багато експертів і політологи стверджують, що дострокові парламентські вибори відбудуться на початку весни наступного року, а сам Президент ухильно коментує цю тему, хоча Указ про їх проведення не відміняє. Ви як думаєте, яка доля парламенту 6-го скликання?

- Я не бачу іншого виходу для вирішення цієї долі окрім як через дострокові вибори. Президент не може відмінити свій Указ. Якщо він це зробить, Ющенко перестане бути лідером в очах тих 10% людей, які поки що орієнтовані на нього. Відміна виборів стане повною загибеллю репутації Ющенка, тому вони неминучі.

- У такому разі, що зміниться?

- У будь-яких виборах є частка несподіванки. Люди завжди голосують за надію, а вибори – це хоч якась, але надія.

Я називаю вибори «останнім дзвінком другу». Хоча народ не вважає політиків своїми друзями, але політики вважають другом народ. Коли політики остаточно заплутуються, вони «дзвонять другу», тобто проводять дострокові вибори.

- Що б Ви порадили зробити владі для боротьби з кризою?

- Для боротьби є простий рецепт – дотримувати правила особистого і соціального життя. Потрібно виконувати договірні зобов'язання, не втручатися політикам в економічне життя, не використовувати телефонне право для вирішення багатьох питань. Потрібно створювати рівне конкурентне середовище і захищати всі види власності.

Після цього можна домішувати спеціальні ліки у вигляді вливання грошей у реальний сектор економіки і так далі.

- До речі, на Вас особисто криза як відобразилася? Чи доводиться Вам від чогось відмовлятися?

- Моя донька робить ремонт і вже два місяці не може зняти гроші в банку на продовження ремонту. Два місяці вона живе серед розібраних речей. Хоча у мене є меленький вплив, це не дало мені можливості допомогти доньці зняти гроші в банку.

Я нічого не планував з великих покупок, але на дрібні покупки, слава Богу, вистачає. Чесно кажучи, я не можу сказати, що сильно ущемлений в умовах економічної кризи, можливо внаслідок того, що у мене немає амбітних звичок.

- А чим Ви зараз займаєтеся? Не хотіли б повернутися в «велику» політику?

- Ні, не хотів би. Крім того, я й так у великій політиці у вигляді експерта, а не у вигляді смішного діючого персонажа. Коли я бачу, як мої друзі в парламенті ламають систему Верховної Ради, б'ються на балконах і трибунах, тільки в кошмарному сні я можу уявити себе в подібній ситуації. Хай Бог милує!

Наступного тижня виходить моя чергова книга. Сподіваюся, вона всім сподобається. Писати книги, друкуватися в журналах, брати участь у цікавих Інтернет-проектах, відвідувати конференції, це приносить мені величезне задоволення. До того ж, я консультую політиків.

- А Тимошенко звертається до Вас за порадами чи «мости спалені» остаточно?

- Думаю, що для Юлії Володимирівни я відрізана скиба. Учора в мене була спокуса привітати її з Днем народження, але я побоявся, що вона сприйме це, як знущання. Хочу через ваше видання привітати її з минулим святом.

Юлія Тимошенко до мене не звертається, і я до неї також. Мабуть, між нами накопичилося багато суперечностей.

- Як можна розцінювати той факт, що все поздоровлення Ющенком Тимошенко – це розміщення на офіційному сайті її прізвища в переліку тих, у кого День народження?

- Тимошенко і Ющенко борються не на життя, а на політичну смерть. Хоча, я думаю, навіть у цій боротьбі потрібно поздоровляти один одного хоч би з днями народження. День народження – це як водопій. Звіри на водопої не їдять один одного. Потрібно оголосити це персональне свято «священним водопоєм», і хоч би цього дня не воювати.

- Тарас Чорновіл заявив, що якщо Президент не привітає Тимошенко з Днем народження, то це буде дуже демонстративний протокольний виклик, свого роду відкрите «оголошення війни». А хіба «війна» не йде повним ходом? І чи перейшла вона з політичної війни в особову?

- Тимошенко дев'ять разів звинувачувала Ющенка в державній зраді. Ющенко десять разів звинувачував Тимошенко в тому ж. Це навіть крутіше, ніж не привітати людину з Днем народження.

Зараз усе відбувається навпаки. З особової сфери боротьба переходить у політичну. Спочатку люди міряються своїми амбіціями і доходами, а потім починають мірятися політичними партіями й ідеологіями.

- Цікаво, а які у Ющенка особисті відносини з Ахметовим?

- Якщо вони разом їздять на футбол, то, напевно, нормальні. Але не думаю, що відносини у них дуже хороші, тому що це абсолютно різні люди за психотипом і світоглядом. Одна людина – суто сільської ментальності, інша – суто міської. Вони репрезентують різні цінності. Вони дуже різні для того, щоб дружити, але достатньо прагматичні для того, щоб підтримувати нормальні відносини.

- Яким стане, на вашу думку, 2009 рік для України?

- Наступний рік стане ще більш напруженим, ніж 2008. Говорять, що це буде рік Ташкента, а я думаю, що це буде рік Сан-Франциско. Після землетрусу в Ташкенті будівлі тільки відновлювали, після землетрусу в Сан-Франциско будували нові. Думаю, наступного року ми займатимемося не ремонтом політичних і соціальних будівель, а будемо багато з них будувати наново. Поки що ми не досить добре оцінили силу кризи. Одним біленням або євроремонтом тут не звільнишся.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1232