Теми Голодомору, роковини «помаранчевої» революції і спікеріади настільки захопили розуми наших політиків, що розмови про дострокові парламентські вибори плавно «зійшли нанівець». Хоча їхня «тінь» як і раніше присутня в нашому житті, оскільки, власне кажучи, волевиявлення ніхто не відміняв. Просто Ющенко вирішив дати шостому скликанню ВРУ шанс проявити себе у всій красі, і сьогодні дуже акуратно говорить про перспективи народного голосування.
Російський політик Борис Нємцов вважає, що в Україні зараз немає тих, хто зацікавлений у проведенні цих виборів. Він упевнений, що спершу нам потрібно визначитися з формою правління – хочемо ми бути президентською чи парламентською республікою. Про це і багато чого іншого Нємцов розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.
- Борисе Юхимовичу, у вересні Ви заявили, що якщо українські політики до 3 жовтня цього року не вирішать політичну кризу, на дострокові вибори народ може не піти. Кризу не вирішено, на вашу думку, вибори неминучі чи їх не буде?
- Мені здається, зараз немає зацікавлених у цих виборах. Річ у тому, що Україна стоїть перед фінансовою й економічною кризою, яка буде безпрецедентних масштабів. У вас такого ще не було. Це зараз відчувають і металурги, і шахтарі, але поки що країна повною мірою не охоплена кризою, і гірше попереду, на жаль. У вас уже почалася девальвація гривні, а буде ще гірше.
В Україні експорт менший, ніж імпорт, тому з країни йде валюта. А єдиний шанс стимулювати експорт – це зробити слабкою гривню. Тоді, можливо, металургія почне працювати, але народ стане бідніший. Це очевидно. Тобто, ціною зниження життєвого рівня вдасться пожвавити економіку. Це такий хворобливий маневр, але у мене таке відчуття, що у вас немає іншого шляху.
- Наша влада здатна впровадити такий спосіб?
- Якщо виборів не буде, то так. Але все одно будуть же президентські вибори...
Але зараз представники влади цього робити не будуть, тому що отримали транш МВФ, тому вони за будь-які ціну намагатимуться стримувати курс долара. Це помилка. У вас, насправді, хорошого рішення немає – і те погане, і це, але треба вибирати з двох зол. Я вважаю, що девальвація – це менше зло.
- Добре, а що робити українському народу?
- Коли на Майдані була загальна ейфорія, я говорив вашому народу, що після «медового місяця» настають «комунальні будні».
Тоді був «медовий місяць» - здавалося, що життя вдалося, відбулося єднання влади і громадян. А зараз настали «комунальні будні» з побиттям посуду і скандалами. Така історія, не тільки українська, – після революції завжди настає, з одного боку, протверезіння, з іншого – важке, виснажливе сумісне життя. Але це треба пережити.
- Але 4 роки тому Ющенко і Тимошенко, взявшись за руки, присягалися у вічній любові і вірності, обіцяли звітувати на Майдані щороку, а зараз навіть відмінили святкування з цієї нагоди.
- Ось коли молодята заходять до ЗАГСу, що вони обіцяють один одному? Бути разом у радості і в горі. В Україні 40 % шлюбів розпадається. Ось тут так само, адже життя особисте, політичне, суспільне – це все психологія людей, їхні амбіції, комплекси і так далі.
Так от, я не чув від людей, що заходять до ЗАГСу, щось, наприклад: «Тільки спробуй мені суперечити, я тебе до біса пошлю». Тому те, що вони на Майдані за руки взялися й обнімалися – це було природно, правильно у той час.
Взагалі є одна дуже серйозна українська проблема: у вас дуже недосконала Конституція. У вас будь-який Президент, не залежно від його прізвища, володіє негативною владою, тому що у нього такі повноваження – розгонити, не пускати і знімати з посад. А в прем'єра, до речі, позитивна влада, він відповідає за соціальну, економічну політику, за рівень життя, бабусями займається.
До тих пір, поки ви з цим не розберетеся, у вас будуть постійні проблеми. Повторюся, прізвища не мають значення. Я з симпатією ставлюся до України, тому хочу сказати, що вам потрібно визначитися: чи у вас президентська, чи парламентська форма правління. А ось цей гібрид – парламентсько-президентська республіка – це суміш вужа з їжаком, жахливе поєднання, яке привело до перманентної кризи. Вам вирішувати, але треба визначитися. Можливо, провести всеукраїнський референдум з цього питання і запитати, яку форму правління хоче народ – президентську чи парламентську. Якщо це не буде зроблено, то не начальники ваші страждатимуть від цієї постійної політичної вакханалії, а прості громадяни. У вас класична конституційна криза.
Моя особиста думка, вам ближче парламентська форма правління, тому що Україна така різна, що в одній людині це з'єднати неможливо. До речі, Росії парламентська форма протипоказана, оскільки тоді вона розвалиться на шматки. У Вас же по-іншому. Знаєте, ви така «Росія-light».
- До речі, про Росію, враховуючи «газову епопею», як далі розвиватимуться відносини між нашими країнами?
- На жаль, конфліктно. І це пов'язано не з тим, що Путін і Медведєв – погані, а Ющенко – хороший, або навпаки. Просто у нас різний стратегічний вибір. Ви все-таки хочете до Європи, і у вас з цього приводу є згода, оскільки всі політичні сили хочуть в Євросоюз. А в Росії вибір інший – такий китайський, тобто авторитарний. Це ідеологічно, історично і політично різні концепції, що породжує крайню недовіру. Звідси і всі конфлікти.
- Борисе Юхимовичу, Ви були присутні в суботу в Києві на роковинах Голодомору?
- Ні. Я був на програмі Савіка Шустера, але з Москви. Якраз був телеміст у цю ніч Москва-Київ.
- А як Ви вважаєте, чи варто було проводити такі масштабні заходи?
- В умовах кризи, в яких знаходиться Україна, всі витратні заходи недоцільні. Але сам той факт, що українці пам'ятають цей кошмар 1932-1933 рр., вирішили відновити цю дату і віддати дань пам'яті полеглими – це правильно.
Мені здається, Росія повинна зробити те ж саме. Річ у тому, що в Росії з голоду померло дуже багато людей, і якщо ми не хочемо, щоб трагедія повторювалася, краще пам'ятати свою історію і не забувати її.
- Як Ви ставитеся до того, що в суботу Дмитро Медведєв проігнорував цю подію?
- Я вважаю помилкою те, що Медведєв не приїхав. Це неповага до загиблих. Звичайно, він розуміє, що причина Голодомору не в росіянах або українцях, а в бандитському сталінському режимі, і що з голоду померли і росіяни, і українці, і казахи, і білоруси, і євреї. Це спільна трагедія, тому вона не може роз'єднувати, а повинна навпаки бути чинником взаєморозуміння.
- Борисе Юхимовичу, а коли Вас скоротили з посади радника Ющенка, як Ви до цього поставилися?
- Я сприйняв це з гумором, тому що мене скоротили в мій день народження два роки тому. Я не турбувався і не плакав.
Я був радником на громадських засадах, і, в принципі, українському бюджету не завдавав збитку, а навпаки - інвестував у туристичних бізнес України, оскільки літав на українських літаках. Але так вирішив Президент. Єдине, треба розуміти, у тому числі й Ющенку, що в Росії не так багато людей, які доброзичливо ставляться до України, тому треба не втрачати прихильників. Це така порада на майбутнє.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом