Феєрична відставка Арсенія Яценюка з посади голови парламенту шокувала багатьох. У парламенті знайшлася ситуативна більшість, яка змогла проголосувати за таке рішення. Щоправда, саме голосування не обійшлося без бійок і скандалів.

Чому Арсеній Яценюк став екс-спікером, чи будуть у 2009 році перевибори і чи відправлять у відставку Тимошенко ForUm’у розповів голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

- Володимире Вячеславовичу, які причини звільнення Яценюка з посади спікера?

- Тут багато мотивів. У кожної політичної сили, яка брала участь у відставці, були свої інтереси. У когось був сценарій не просто прибрати Яценюка, а так розвернути політичну ситуацію, щоб створити політичні та юридичні передумови для активізації теми дострокових виборів. У когось були особисті претензії до Яценюка. Хтось сподівався зайняти спікерське крісло. Історія з остаточною редакцією антикризового закону теж зіграла свою роль.

Яценюк став жертвою тієї тактичної гри, у якій сам брав участь. Я маю на увазі його заяву про відставку. Тоді це була тактична гра проти Тимошенко. Парадокс у тім, що сьогодні Яценюка захищали представники БЮТ.

Проти екс-спікера зіграли підозри, які виникли у керівництва Секретаріату Президента щодо того, що Яценюк почав співробітничати з Тимошенко. Саме цим пояснюється голосування представників «Єдиного центру» за відставку Арсенія Петровича.

- Які наслідки такого голосування?

- Одним із головних наслідків стало те, що у парламенті різко помінялася політична ситуація. Надії на те, що може бути відновлено коаліційний або тактичний союз БЮТ і НУ-НС, зруйновані. У Верховній Раді сформувалася тимчасова більшість. Питання у тім, чи вдасться на її основі сформувати офіційну коаліцію. Крім того, актуалізувалася тема парламентських виборів.

- Хто може стати наступним спікером?

- Найбільше шансів у людини, яка де-факто опинилася на чолі парламенту – у Олександра Лавриновича. Якщо він не стане офіційним спікером, то може залишитися на якийсь час виконувачем обов'язків голови Верховної Ради. Цей варіант може бути вигідний Партії регіонів. Він ставить під сумнів легітимність парламенту. ВР без спікера – вагомий аргумент для проведення дострокових виборів. У той же час Лавринович на чолі ВР дозволяє ПР контролювати пленарні засідання, вирішувати процедурні питання.

Що стосується інших кандидатур, то це компромісні варіанти: Литвин, Плющ, Мартинюк. Якщо оберуть Мартинюка, то можна буде говорити про переформатування президії Верховної Ради.

Конфлікти можуть виникнути при обранні нового спікера. БЮТ і НУ-НС вважатимуть, що відставка Яценюка була нелегітимною, і процедура виборів нового спікера може стати приводом для блокування Верховної Ради. На якийсь час робота парламенту може дестабілізуватися.

- Чи можуть услід за Яценюком відправити у відставку і Тимошенко?

- Це один із сценаріїв. Якщо вдасться стабілізувати нинішню неформальну більшість, виникне питання про відставку Тимошенко. Інша справа, що замінити кабінет новим урядом може офіційна коаліція. Без голосів НУ-НС більшості немає.

У липні КПУ і Блок Литвина не підтримали відставку Тимошенко. Не факт, що вони проголосують за її відставку зараз. Тимошенко не раз доводила, що вміє домовлятися з комуністами і БЛ. Одна справа – боротьба за Яценюка, інша – за уряд. Тому реалізувати відставку Тимошенко буде складніше, ніж відправити у відставку Яценюка.

- Чи можлива нова коаліція у цьому складі парламенту?

- Коаліція можлива у тому разі, якщо в її складі буде дві з трьох найбільших фракцій Верховної Ради. У формуванні братимуть участь або ПР і НУ-НС, або ПР і БЮТ. Далі можливе приєднання БЛ чи КПУ. Теоретично це можливо, але практично зробити дуже складно.

- Віктор Ющенко заявив про те, що цього року дострокові вибори не відбудуться. Чи будуть вони у 2009 році?

- Те, що цього року виборів не буде, стало ясно минулого тижня. За термінами це неможливо. За заявами Президента можна судити, що вибори можуть відбутися наприкінці січня – на початку лютого 2009 року. Враховувати треба і те, що Партія регіонів і Ющенко зацікавлені у перевиборах. Але дата їхнього проведення залежатиме від розвитку економічної кризи, політичної кон'єктури і громадської думки. Зниження рейтингу Тимошенко і БЮТ може прискорити проведення виборів, але можливість виборів не є абсолютною.

- Чи можуть дострокові парламентські вибори бути суміщені з президентськими?

- Юридично це неможливо. Але якщо криза посилюватиметься, може виникнути політична ситуація, при якій постане питання про одночасні вибори. Поєднання виборів може бути актуальним упродовж півроку. За півроку до президентських виборів не можна проводити достроково ні парламентську, ні президентську виборчі кампанії.

Який би варіант ми не обговорювали, головним режисером виборчого процесу буде економічна криза.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1093