Українську економіку хитає все сильніше. Здавалося б, у такій ситуації нащо йти на нові вибори? Але українська влада такими питаннями себе не терзає, і країна рішуче рухається у напрямі нової виборчої кампанії.

Що чекає на Україну? Які виходи із політичної і економічної кризи існують? Про це в інтерв'ю ForUm’у розповів директор Інституту філософії НАНУ, доктор філософських наук Мирослав Попович.

- Мирославе Володимировичу, чи є вихід із економічної кризи?

- Українська економіка сильно залежить від світового фінансового ринку. Дасть Бог, західні розвинені країни впораються з хвилею економічних руйнувань. Якщо виявиться, що вони вийдуть із кризового стану, Україна потерпатиме у меншій мірі. Але очікувати все одно треба гіршого.

Усе наразі залежить від грошей. Якщо міжнародні організації повірять у відносну стабільність українського режиму, ми отримаємо стабілізаційний фонд.

Вихід із політичної кризи один – створити широку коаліцію. Тільки так можна вживати надтермінових заходів. Але боюся, що цей вихід не буде використаний. Усі політичні сили в парламенті хочуть тільки одного - поліпшити свої електоральні перспективи.

Люди не уявляють, що може статися економікою. Але надтермінові заходи будуть вжиті лише тоді, коли ситуація загостриться до краю. Зараз Україні просто необхідно більш жорстке втручання держави в економіку.

- Як думаєте, вибори відбудуться? Яка вірогідність того, що Президент скасує свій указ про розпуск парламенту?

- Зараз в українській політиці стільки самолюбства і політичних курсів, що розумного рішення все одно не буде. Було б правильно не проводити вибори і створити коаліцію. Тоді можна було б уникнути економічної вибухової хвилі. Але ви бачите, що ніхто цього робити не хоче.

Правильно було б ставленикам із Секретаріату Президента не виходити із коаліції, не руйнувати крихку рівновагу. На жаль, у нас немає важелів впливу на наших обранців, і все, що відбулося у Верховній Раді, – це велика трагедія для українського народу.

Швидше за все, вибори пройдуть. Передбачати їхні результати неважко. Ніхто не матиме повної переваги. Нову коаліцію скласти буде так само важко, як і стару. Розрахунки на те, що в результаті відбудеться союз «регіоналів» і президентської партії, несерйозні. Партія регіонів не хоче ослабляти свої позиції. Президента не люблять там, де вони мають надійний електорат. Ніхто не жертвуватиме собою для того, щоб врятувати Ющенка.

- Якщо з економікою все так погано, яка вірогідність дефолту?

- Якщо гірші прогнози збудуться і ця криза отримає великий розмах, то дефолт буде. Тоді для української економіки вимальовується певний вихід. Наші експортери отримають переваги на міжнародному ринку у сфері промисловості.

У Росії так і сталося. РФ поліпшила свої економічні перспективи за рахунок бідних.

- Для боротьби з кризою Президент запропонував звільнити 20% держслужбовців. Це допоможе?

- Скорочення державного апарату – це дуже популярний хід, але його ефективність викликає сумніви. Я не вірю в те, що якщо ці 20% службовців опиняться на вулицях, це дасть дуже велику економію коштів. Швидше за все, це підвищить довіру до керівників, але не більше.

Судячи з усього, в Україні почнеться чергова хвиля звільнень.

- Чи є рецепт виходу із економічного і політичного глухого кута?

- Наскільки я знаю, економічні пропозиції щодо подолання кризи сформульовані досить грамотно у кількох програмах. Наприклад, у програмі Яценюка. Сьогодні ми почули основні пропозиції програми уряду. Реалізація залежить тільки від того, які гроші будуть у розпорядженні авторів цих програм.

Що стосується політики, то єдиний шлях до порятунку – це максимально широка коаліція.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1354