Хоча Віктор Ющенко розпустив парламент ще тиждень тому, офіційно виборча кампанія так і не почалася. Вибори «затягали» по судах, сперечаючись за право Президента на розпуск Верховної Ради. Тим не менше, прихований виборчий процес іде повним ходом. Жодна з великих політичних сил навіть не сумнівається, що вибори відбудуться. Залишилося тільки призначити дату голосування.

Директор міжнародних програм Центру ім. Разумкова Валерій Чалий впевнений, що ці вибори для України далеко не останні. За його словами, у найближчі два-три роки нашу країну «порадує» ціла низка виборчих кампаній: і президентська, і повторена позачергова парламентська, і спільна парламентська і президентська.

Про те, які сюрпризи принесуть українцям передвиборчі перегони, яка політична сила може представити Ющенка у новому парламенті та як зміниться розклад сил у Верховній Раді розповів кореспондентові ForUm’у Валерій Чалий.

- Як Ви оцінюєте те, що наразі відбувається в українській політиці? Чи нагадує це ситуацію 2007 року?

- З усіх можливих варіантів український політикум вибрав якнайгірший - варіант виборів. Але саме тому, що він не грає на руку жодній з політичних сил, він виявився компромісним.

Сьогоднішня ситуація схожа на ситуацію 2007 року своєю нестабільністю. З погляду легітимності, указ Президента цього року конституційний, на відміну від минулого року, коли рішення ухвалювалися шляхом політичної згоди.

На мій погляд, зупинити вибори буде дуже складно. Я думаю, вони пройдуть. Звичайно, можливий зсув дати виборів, але не на довгий період. Думаю, вибори відбудуться у грудні.

- Навіщо, по-Вашому, БЮТ затягує дату голосування?

- Програма максимум, яку намагається реалізувати БЮТ і Юлія Тимошенко, – це спроба зупинити початок виборів і працювати в уряді якомога довше. Програма мінімум – почати виборчу кампанію з тим, щоб електорат розумів позицію БЮТ.

- Багато експертів стверджують, що Віктор Ющенко може призначити тимчасовий уряд. Наскільки це вірогідно?

- Я не вважаю такий варіант реалістичним. Уряд легітимний. Він може без приставок «в.о.» діяти до отримання повноважень новим складом парламенту.

- Чи змінять вибори щось радикально? Яким може бути новий розклад сил у парламенті?

- Звичайно, радикально ці вибори нічого не зможуть змінити. Але політична конкуренція зараз досягла точки кипіння. Під час виборчої кампанії буде «випуск пари», що дозволить без політичних втрат дійти до президентської кампанії. Що стосується нових рис, то поки можна говорити тільки про гіпотетичні можливості. Зокрема, є проект, який умовно можна назвати «нові політики». Але у цьому проекті поки що немає згоди.

Що стосується тих політичних сил, які сьогодні присутні в парламенті, у них відбудуться незначні зміни. Думаю, збереже своє кількісне представництво у парламенті Партія регіонів. Дещо зменшиться представництво БЮТ, «Нашої України», зросте кількість депутатів Блоку Литвина. Комуністи прийдуть зі схожим результатом, або дещо додадуть. Знову ми матимемо у парламенті дуже нестійку більшість будь-якої конфігурації з невеликою перевагою.

Є багато варіантів коаліції у новому парламенті. Ми вже побачили, що при відсутності ідеологічних партій можливе все. Вірогідний і варіант неформування уряду. Тоді тимчасовий уряд політично стає можливим.

- Чи можна прогнозувати характер нової виборчої кампанії? Чи очікуєте Ви якихось сюрпризів?

- Особливість цих передвиборчих перегонів у тім, що це буде першим етапом президентської кампанії. Ключова боротьба йтиме між лідерами блоків і партій. Оскільки кампанія дуже короткострокова, основні акценти робитимуться на рекламу на телебаченні і бігбордах, на приховану рекламу. Традиційно використовуватимуться методи, що граничать з політичною коректністю. Буде жорстка боротьба. Новою особливістю стане прямий вплив на виборця. Якщо називати речі своїми іменами - підкуп виборців.

Після виборів, швидше за все, почнуться судові процеси, але я не думаю, що результати цих виборів будуть оскаржені. Всі гравці розуміють, що це не останні вибори упродовж наступних двох-трьох років. Ми зіткнемося з цілою низкою виборчих кампаній: і президентською, і повтореною позачерговою парламентською, і спільними парламентськими і президентськими виборами.

Проблема у тім, що навряд чи після виборів Україна стане сильніша внутрішньо політично. Що стосується якості політичного корпусу, то особливих змін я не очікую.

- Чи зміниться якось геополітична ситуація для України?

- Сьогодні відбуваються дуже динамічні зміни у світі. Ми побачили фінансову світову кризу, порушення основ міжнародного права у випадку зі збройним конфліктом Росії і Грузії. Все це ставить нові виклики перед Україною, яка знаходиться у регіоні, де є чимало «заморожених» конфліктів.

Наша динаміка просування до Європейського Союзу істотно сповільниться. Відносини з Росією традиційно будуть складні. У разі роз'єднаності політичних еліт усередині країни, на політичному рівні дуже непросто відстоювати національні інтереси.

Сьогодні активно ведуться серйозні дискусії про можливу дестабілізацію на півдні України шляхом зовнішніх впливів. Зараз європейська, американська преса мало не щодня поміщає вісті про Крим як про потенційний конфліктний регіон.

Наступний рік і так був би непростим, але з урахуванням наших внутрішніх політичних процесів, він буде дуже складним. Ми зіткнемося з абсолютно новими для України ризиками. Серед цих ризиків можливе істотне зростання безробіття, закриття деяких підприємств, криза державного управління і низка наших традиційних проблем (недієздатна судова система, корупція).

Що стосується громадян, то вибори – це той випадок, коли гроші, які знаходяться на рахунках в офшорних зонах, приходять в Україну. Це стане прямою соціальною допомогою тим, хто буде залучений у виборчу кампанію. Причому гроші будуть чималі, тому економічний позитивний чинник може бути і у цій ситуації.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1800