Поки Президент і прем'єр-міністр доводять один одному, у кого більше впливу на «незалежну» судову гілку влади, ЦВК слухняно чекає вказівок і не проводить роботу з підготовки позачергових парламентських виборів. Прогнозувати, коли ж «здійсниться диво» і виборчий процес піде повним ходом – невдячна справа. У нас політика давно вже перемогла право. З цим згоден і екс-глава ЦВК Ярослав Давидович. «На сьогоднішній день в Україні політична складова домінує над правовою», - зокрема, сказав він. Крім того, в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у Ярослав Васильович розповів про своє враження від ситуації, що склалася в країні.
- Ярославе Васильовичу, як Ви розцінюєте події навколо позачергових парламентських виборів?
- Як і всі громадяни України, я стурбований тією ситуацією, що склалася в нашій країні навколо проведення позачергових виборів. Звичайно ж, сьогодні немає правових підстав не проводити їх, оскільки є Указ Президента і законодавча база. Яка вона – це інше питання. Але підстав для бойкоту проведення виборів я не бачу.
На сьогоднішній день в Україні політична складова домінує над правовою. А це дуже небезпечно для будь-якої держави, тому що домінувати повинне право, а не політика. Але, на жаль, у нас за останні роки саме політика бере верх. Це відчуває кожен з нас.
- Але чи потрібно було тоді призначати ці вибори?
- Формування коаліції в парламенті для нашої країни нове питання. Безперечно, ніхто не передбачав і не прогнозував, коли голосували за таку форму парламентської організації роботи, що більшість буде дуже суворим випробуванням для народних депутатів. Але, як бачимо, напевно, позачергові вибори проводитимуться не востаннє, оскільки навряд чи коаліція може довго існувати. В основному, вона формується під політичну ситуацію, а потім все закінчується позачерговими виборами. Так не лише в Україні, але і в багатьох країнах світу.
Президент, підписавши Указ про дострокове припинення повноважень парламенту, поступив згідно із законом. Подобається це комусь чи ні – потрібно дотримуватися законодавства.
- А чи правильно поступили члени ЦВК, виконавши рішення суду про заборону на здійснення яких-небудь дій щодо організації позачергових парламентських виборів?
- ЦВК – законопокірний орган. Вона завжди дотримувалася закону і виконувала судові рішення, якими б вони не були.
Правда, рішення ЦВК не завжди ідеальні, але я вважаю правильним виконання рішення суду. А час покаже, було воно законним чи ні. Для цього є судові інстанції – їм вирішувати.
- Виходить, вже можна стверджувати, що 7 грудня виборів не буде.
- Законом регламентований кожен день, кожна година підготовки позачергових виборів. Відхилення від норм закону навіть на один день спричиняє за собою наслідки, що ці вибори можна було б визнати недійсними, якщо хтось оскаржить їхні результати в суді.
Відбудуться чи ні 7 грудня вибори – я не можу категорично стверджувати. Усе залежить від того, як працюватимуть ЦВК й інші державні інституції. Але, як на мене, терміни підготовки вже порушені, і я не бачу можливості провести вибори 7 грудня.
- Чи може бути такий варіант розвитку подій: вибори будуть проведені 28 грудня, а їх результати не будуть визнані?
- Я не можу сказати, коли вони будуть проведені – чи 28 грудня, чи в інший день. Усе залежатиме, як у даній ситуації поступить Президент, і які рішення ухвалять суди. Прогнозувати це сьогодні важко.
- Якщо на дострокових виборах не буде 50% явок виборців, чи можна говорити про те, що Україна буде втягнута у «водоверть» постійних позачергових виборів?
- Якщо чітко дотримуватися «букви» закону, у разі відсутності явки в 50%, будуть призначені повторні вибори. Але, я думаю, до цього не дійде, оскільки в Україні дуже відповідальні виборці. Як правило, 70-80 % виборців беруть участь у виборах, і я думаю, не будуть виключенням ті вибори, які проводитимуться.
- А чи можливі на виборах фальсифікації?
- За останні роки, особливо після 2004 року, ми в цьому питанні пішли далеко вперед. Хоча, на сьогоднішній день ще достатньо «мудрих», які хотіли б докласти свою «чорну руку» до організації виборчого процесу. Я думаю, для цього існують комісії і суди, тому таким діям буде дана оцінка. Але мені здається, що сьогодні охочих ризикувати вже не так багато, оскільки в 2005 році після третього туру президентських виборів більше трьох тисяч членів комісій притягалися до кримінальної відповідальності.
- До речі, а наскільки вірогідне проведення позачергових президентських виборів?
- Оцінювати сьогодні ситуацію в країні на таку кількість кроків уперед дуже важко, оскільки щодня вона міняється.
- Чи може парламент зараз збиратися на засідання?
- На жаль, у нас всі трактують Конституцію так, як кому вигідно. Але є норма Основного Закону, в якій чітко записано, що повноваження народних депутатів припиняються після обрання нового парламенту. А сесійна робота зараз не може проводитися, оскільки парламент розпущений. Є деякі депутати, які б хотіли засідати далі. Але, я нагадаю, що це питання вже було темою обговорення на попередніх позачергових виборах, коли всі схилялися до думки, що сесійна робота припиняється з часу розпуску парламенту.
- Ярославе Васильовичу, як колишній голова ЦВК, що б Ви порадили нашим виборцям?
- Я б порадив піти на вибори, проголосувати, підтримавши ту або іншу політичну силу, оскільки це один з шансів ще раз врятувати в країні демократію.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом