Баталії Президента Ющенка і прем'єр-міністра Тимошенко з парламенту і телеканалів перенеслися до суду. 10 жовтня Окружний адміністративний суд Києва призупинив дію Указу Президента про позачергові парламентські вибори, призначені на 7 грудня, за позовом БЮТ до розгляду позову по суті. Природно, Секретаріат тут же оскаржив це рішення. І поки всі ці процеси остаточно не завершилися, Центрвиборчком не може законно і нормально працювати. В інтерв'ю кореспондентові ForUm’у один із членів ЦВК Михайло Охендовський підтвердив цю інформацію і розповів про своє бачення ситуації, що склалася.

- Михайле Володимировичу, як проходить у ЦВК підготовка до дострокових виборів?

- На даний момент діє визначення Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідно до якого Центральній виборчій комісії заборонено проводити будь-які дії, пов'язані з організацією виборчого процесу. Тому, відповідно, ніякі дії, направлені на підготовку виборчого процесу, не проводяться.

- А чи мав право Окружний адміністративний суд Києва ухвалювати постанову про заборону на здійснення будь-яких дій щодо організації позачергових парламентських виборів?

- Я жодною мірою не хочу оцінювати правомірність ухвалення такого визначення. Можу лише сказати, що як юристові мені відомо про те, що існує постанова пленуму Вищого адміністративного суду, яка забороняє адміністративним судам приймати в забезпечення позову визначення, що перешкоджають подальшому перебігу будь-яких виборчих або референдумних процесів.

- Секретаріат фактично оскаржив цю постанову. Можна говорити про те, що у найближчі пару днів ЦВК працюватиме повним ходом?

- Я не хотів би передбачати ті чи інші рішення судів. ЦВК – незалежний орган. Ми розраховуємо, що ніхто не втручатиметься у нашу діяльність. Так само ми не втручаємося у діяльність будь-якого іншого органу, зокрема, суду.

- А зараз представники тих чи інших політичних сил не втручаються у вашу роботу?

- Принаймні, я такого втручання не відчував і не бачив.

- Михайле Володимировичу, парламент так і не виділив кошти для проведення цих дострокових виборів. Чи можна взяти гроші із Резервного Фонду, як каже Президент? Чи тільки із держбюджету?

- Знову ж таки, не хотілося б коментувати. Але процитую норму закону, відповідно до якої фінансування будь-якого виборчого процесу з виборів народних депутатів України можливе виключно за рахунок коштів державного бюджету України.

Для ЦВК фундаментально, щоб відповідні кошти надійшли на наш рахунок у Держказначействі. Після того як це відбудеться, ми вважатимемо, що у нас з'явилися відповідні бюджетні призначення, що дозволяють нам фінансувати витрати з організації виборчого процесу.

- З юридичної точки зору парламент може зараз продовжувати засідання? Зокрема, щоб виділити кошти на вибори.

- Можу висловити тільки свою точку зору. На мій погляд, безумовно, на даний момент ВРУ повноважна і має всі можливості для проведення засідань. Тому що у законодавстві України відсутнє поняття «Розпуск ВРУ». Для цього існує поняття «Дострокове припинення повноважень ВРУ». Я вважаю, що це поняття означає тільки те, що та ВРУ, стосовно до якої Президентом були застосовані відповідні норми Конституції, просто не може допрацювати до кінця відведений їй Основним Законом термін. Тобто, допрацювати до кінця п'ять років. Але у будь-якому разі, до вступу у свої повноваження парламенту наступного скликання попередній парламент є повноважним. Підтвердженням цьому є норма частини першої статті дев'яностої Конституції України, якою встановлено, що повноваження ВРУ припиняються у день відкриття першого засідання парламенту нового скликання. Тобто у жодному разі не в день видання відповідного Указу Президента про дострокове припинення повноважень ВРУ.

- Тоді ще є надія, що кошти все-таки можуть виділити?

- Звичайно. Мені здається, що рішення цього питання цілком перебуває у компетенції парламенту. Ми сподіваємося на те, що відповідне рішення може бути ухвалене.

- Зараз багато говорять про те, що вибори можуть бути зірвані. Як Ви вважаєте, наскільки такий варіант розвитку подій вірогідний?

- Ми бачимо, що на даний момент вже фактично в результаті згаданого нами визначення Окружного адміністративного суду Києва ЦВК пропустила один із термінів у рамках цього виборчого процесу.

До речі, мені видається дуже важливим, що виборчий процес в Україні все-таки почався і триває. Оскільки визначенням суду перебіг виборчого процесу не припинявся, а сам факт його початку законом зв'язується виключно з публікацією відповідного Указу Президента України. Це відбулося, тому виборчий процес почався, тому ЦВК саме на цій підставі вже опублікувала у газетах «Голос України» і «Урядовій кур’єр» свою постанову, яка встановлює межі територіальних виборчих округів на виборах народних депутатів України.

- Ви згодні з думкою, що якщо не буде явки, то Україна на кілька років буде втягнута у «водоверть» виборів?

- Я б не хотів передбачати явку. Це було б неправильно, тим більше - для члена ЦВК. Але мені здається, що норма щодо 50% явки на дострокових виборах має бути скасована.

- А чи можна говорити про те, що на цих виборах буде застосовуватися адмінресурс?

- Я вважаю такі розмови абсолютно порожніми. Ті, у кого адмінресурс існує, як правило, мають дуже велике бажання його застосувати. Наскільки їм це вдається, свідчить уся попередня новітня історія України. Говорити про те, буде він застосовуватися чи ні, абсолютно позбавлене всякого сенсу. Адже якщо адмінресурс існує, він застосовується.

Ольга Москалюк

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

994