Казка під назвою «український парламент» обростає новими історіями і скандалами. Багатостраждальна коаліція БЮТ і НУ-НС трагічно «померла» і, схоже, шанси на її повторне створення тануть з кожним днем. Все більше «нашоукраїнців» вимагають від Юлії Тимошенко скласти повноваження і залишити пост прем'єра. Самі «бютівці» такі провокації ігнорують.

Чи буде сформована нова коаліція, хто до неї ввійде і чи призначить в іншому разі Президент перевибори? Інтрига зберігається. Кажуть, що ПР і БЮТ уже давно розділили крісла і домовилися про свій «шлюб» до президентських виборів. Про непросту ситуацію в країні ForUm вирішив поговорити з народним депутатом, членом фракції БЮТ Юрієм Гнаткевичем.

- Арсеній Яценюк подав у відставку через припинення існування демкоаліції. Чи повинна звільнити крісло прем'єра і Юлія Тимошенко?

- Складається така ситуація, коли Яценюк іде у відставку, але ця відставка умовна. Під його заявою не стоїть резолюція Верховної Ради. Фактично всі глави фракцій говорять про те, що Яценюк повинен продовжувати працювати, і він працює. Хоча тепер спікер перебуває у «підвішеному» стані. Якщо Юлія Володимирівна піде у відставку, важко уявити, які інтриги плестимуться навколо прем'єрського крісла. Згідно з Конституцією, вона має продовжувати свою роботу до створення нової коаліції. Тому Юлія Володимирівна працюватиме.

- Нардеп із НУ-НС Андрій Парубій оприлюднив список майбутнього складу уряду, який, за його даними, буде сформовано після створення коаліції БЮТ і ПР. «Бютівці» і «регіонали» вже домовилися про коаліцію?

- Звідки беруться ці списки, я не знаю. Юлія Володимирівна не інформувала нас про те, що ведуться переговори про кадрові перестановки. Але оскільки коаліції вже немає, якісь переговори з кадрових питань цілком природні.

- Віктор Янукович може зайняти крісло спікера?

- Розмови про Януковича як про людину, яка може зайняти пост голови Верховної Ради, цілком реальні. На його місці я б претендував тільки на пост спікера. Якщо приходити зараз у Кабінет міністрів, потрібно розбирати проблеми, їхати торгуватися за газ, відповідати на питання, коли будуть виплачені заощадження, потрібно морочити голову з бюджетом. Януковичу потрапляє до рук золотий апарат – мікрофон перед президентськими виборами на півтора року. Думаю, цим мікрофоном він володітиме вміло.

Самі «регіонали» запропонували б Януковичу крісло спікера у разі створення коаліції БЮТ і Партії регіонів. Якщо хтось із ПР заявляє, що Віктор Федорович міг бути прем'єром, то це його особиста думка. Думаю, якщо ми доживемо до такої коаліції, тут переможе раціональніший підхід.

- Які варіанти розвитку подій зараз можливі?

- Залишилися тільки три варіанти. Перший: блокування БЮТ, НУ-НС і Блоку Литвина. Але через агресивну позицію з боку НУ-НС така коаліція здається маловірогідною. Нагадаю, що НУ-НС висунула нам ультиматуми не долати вето Президента на закони, проголосовані 2 вересня, і висловити позицію щодо Грузії. Ми врізували права Президента для того, щоб він не втручався у роботу уряду. Що стосується Грузії, то наша позиція цілком зрозуміла. Для мене варіант блокування БЮТ, НУ-НС і БЛ практично неможливий.

Другий варіант: вибори. Приготовлені величезні гроші, і вони будуть кинуті на нову виборчу кампанію. Київські вибори показали, що люди голосують не за ідеї і партії, а за тих, хто їм найбільше дасть. Крім того, на виборах нас добре «посмикають» технічні партії, яким заплатять за те, щоб вони брали участь у передвиборчих перегонах.

Третій варіант: коаліція БЮТ і Партії регіонів. Я виступаю за це блокування, тому що воно є найраціональнішим і може протриматися на тих законах, які ми зараз приймаємо. У цій коаліції ми можемо дожити до президентських виборів, а потім розійтися.

Відмінності між БЮТ і ПР лежать тільки у питаннях мови і НАТО. Невідомо, коли Україна вступить в НАТО і чи вступить взагалі. Крім того, всі у Верховній Раді домовилися, що це питання вирішуватиметься через референдум. Що стосується мови, то я як націоналіст вважаю, що «регіонали» багато в чому можуть поступитися нам. Потрібно, щоб усі знали українську мову.

- У суботу НУ-НС проводитиме політраду, на якій вирішить долю своїх міністрів. Яка вірогідність того, що міністри від НУ-НС подадуть у відставку?

- Я вважаю, що це малоймовірно. Вони просто лякають усіх своїм можливим виходом. Але як розцінить це електорат? Думаю, люди не зрозуміють такого кроку.

- Учора на сайті Верховної Ради був опублікований проект закону, що припускає введення двохтурової системи парламентських виборів. Чи потрібна Україні така система?

- Велика частина нашої фракції не дуже позитивно поставилася до цієї ідеї. Але ті, хто глибоко проаналізував це питання, дійшли висновку, що в Україні потрібна двохтурова система.

- Деякі політичні партії пропонують підняти прохідний бар'єр у парламент. Чи буде його піднято?

- Партія регіонів не погодиться на підвищення прохідного бар'єру. Їм потрібні сателіти у парламенті. З іншого боку, це було б несправедливо по відношенню до виборців. Тому я вважаю, що прохідний бар'єр піднімати не варто. Якщо його і піднімати, то тільки до 5%.

Ганна Гончаренко

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

947