Інтрига у парламенті досягла своєї межі. Давно не було так цікаво стежити за розвитком подій у стінах законодавчого органу. Всього шість днів залишається до того, як НУ-НС винесе своє остаточне рішення: повернутися до демократичної коаліції чи оголосити про її розпад. А далі - або перевибори, або ж створення нової єдності партій, якими цілком можуть виявитися ідеологічні вороги БЮТ і Партія регіонів.
Що чекає на Україну через шість днів, чи піде Президент на розпуск парламенту і чи потрапить у такому разі НУ-НС до нового складу Верховної Ради ForUm’у розповів керівник Національної Спілки письменників України, народний депутат із фракції БЮТ Володимир Яворівський.
- У кулуарах Верховної Ради говорять про нові дострокові вибори, нібито Віктор Ющенко вже готує указ про розпуск парламенту. Це можливо?
- Мені видається це малоймовірним. Звичайно, Ющенко міг би розпустити Верховну Раду, виграти час до президентських виборів, потім спровокувати зрив виборів і запровадити президентське правління. Але є інші реалії. Новий політичний сегмент «Єдиний центр» абсолютно «пролітає» на цих виборах. НУ-НС фактично деморалізований, розколений, і на дострокових виборах нічого не набере. Якщо перед президентськими виборами провести парламентські, це буде повним крахом для Ющенка. Результат політичних елементів, що стоять за ним, буде жалюгідним. Я не думаю, що Президент піде на цей крок.
БЮТ не боїться дострокових виборів, але шапкозакидальських настроїв у нас нема, тому що на виборах ми будемо самотні, всі воюватимуть проти нас. Але зберегти той відсоток, який ми мали, нам вдасться.
Зараз ходять розмови про те, щоб підняти прохідний бар'єр на виборах. Я не вірю в те, що це станеться легко. «Регіонали» залишатимуть для себе резерв у вигляді комуністів, які можуть їх підтримати або створити з ними коаліцію. Думаю, у них буде певний інтерес до Блоку Литвина. Тому сказати, що прохідний бал буде піднято до 7%, важко.
- Значить, у НУ-НС немає шансів потрапити до наступного складу парламенту?
- Якщо залишиться той прохідний бар'єр, який є зараз, НУ-НС опиниться на критичному рівні: можуть пройти, можуть не пройти. Розраховувати на те, що НУ-НС набере стільки голосів, скільки на минулих виборах, не випадає. Більше 4% вони не наберуть ніколи.
Я виступаю за те, щоб прохідний бар'єр був піднятий до 5-6%. У такому разі до парламенту ввійдуть три політсили. Двопартійна система несе у собі більше позитивного, ніж те, що ми маємо сьогодні з партією Литвина, яка спостерігає, як крокодил підповзає до людоїда і дивиться, чим це все закінчиться.
- Якщо «нашоукраїнці» все-таки не змінять свого рішення вийти із коаліції, чи буде створено нову коаліцію?
- Сказати важко. Ми маємо пройти десятиденний період. БЮТ подаватиме всі можливі сигнали НУ-НС для того, щоб коаліція збереглася. Але хорошого виходу із ситуації, що склалася, вже не існує. Всі шляхи «заміновані». Єдиний нормальний варіант – БЮТ і НУ-НС сісти за стіл переговорів і домовитися. Хоча я розумію, що миру і тісної співпраці вже не буде.
Якщо після закінчення десяти днів стане зрозуміло, що НУ-НС піде на розвал коаліції, є два варіанти. Перший: нова коаліція не створюється, і ми йдемо на дострокові вибори. Другий: створюємо нову коаліцію. Це найтяжчий варіант. Від нього втрачають «регіонали» і «бютівці». Дуже багато перед цим сказано. Для нас це буде уроком. Не можна було використовувати подібну риторику. Партії регіонів потрібно буде їхати до Донецька і говорити: «Ви знаєте, ці «бандерівці» виявилися хорошими хлопцями». Нам потрібно говорити: «Знаєте, ми обзивали Партію регіонів, але це неправда. Ми були дуже емоційними. Те, що вони хочуть визнати незалежність Абхазії і Південної Осетії, прийняти другу державну мову і не вступати в НАТО – це помилка». Є дуже багато бар'єрів. За нас голосували різні виборці. Тому давайте поки що поставимо крапку і почекаємо десять днів.
Якщо у БЮТ і НУ-НС була ідеологічна єдність, то при коаліції з Партією регіонів потрібно говорити про технічне, ситуативне об'єднання. Але тільки через десять днів можна буде міркувати про можливість нової коаліції. Поки що я про це не думаю, і не хочу цього.
- Як вирішиться доля «неслухняних» міністрів від НУ-НС, зокрема, міністра оборони Юрія Єханурова і міністра закордонних справ Володимира Огризка?
- Ми чудово розуміємо, що вони не є самостійними політичними гравцями. Вони залежать від Президента і його Секретаріату. Але всю цю страшну кашу заварив навіть не Ющенко, а його м'якотілість і нерішучість. Дуже багато важелів він віддав Балозі, і пожинає сьогодні той жалюгідний рейтинг, який у нього є.
- Чи задоволені депутати системою «Рада»?
- Система працює нормально. Я особисто прихильник того, щоб кожен депутат голосував особисто. Кнопки вже є, я свою намацав. З цього приводу я пожартував, що я нащупував свою кнопку так, як Володимир Литвин для свого ролика нащупував вим'я корови.
Бувають ситуації, коли я маю залишити засідання. Можна було б прийняти у регламенті зміни. Наприклад, у США два місяці законодавці дискутують, потім призначають один день і голосують за законопроекти. Я за те, щоб український парламент теж призначав дні для голосування.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом