Олімпіада у Пекіні стала для українців вдалою як ніколи. Наші спортсмени повернулися на Батьківщину з 27 медалями, серед яких 7 золотих, 5 срібних і 15 бронзових. Україна зайняла почесне одинадцяте місце у неофіційному командному заліку, але не потрапила до десятки сильних команд світу. Проте на цих іграх вибухнули два скандали, пов'язані з уживанням українськими спортсменами допінгу.
Про радощі та розчарування XXIX Олімпіади розповів кореспондентові ForUm’у міністр України у справах сім'ї, молоді і спорту Юрій Павленко.
- Юрію Олексійовичу, як можна загалом оцінити виступ українських спортсменів у Пекіні?
- Без сумніву, українські спортсмени виступили успішно. Кожен із них показав свій найкращий результат, багато спортсменів встановили особисті рекорди, також встановлено багато рекордів України. Олександр Петрів встановив олімпійський рекорд. Україна отримала рекордну за час виступу національної збірної команди кількість нагород - 27 олімпійських медалей. Це вдвічі більше, ніж прогнозували експерти наприкінці минулого року, коли починався завершальний етап підготовки до Олімпійських ігор. Україна подолала 23-медальный бар'єр, який був узятий на попередніх Олімпіадах, зайняла одинадцяте командне місце, а за кількістю нагород - 10 місце серед 204 країн світу і 87 країн, які завоювали олімпійські нагороди.
Що стосується детального аналізу і підсумків Олімпіади, упродовж найближчого місяця вони будуть зроблені. Мною дано доручення Державному інституту фізичної культури і спорту спільно з науково-експертною радою Міністерства України у справах сім'ї, молоді і спорту та Національним олімпійським комітетом упродовж місяця провести детальний аналіз виступу кожного спортсмена у кожному виді спорту. Цей матеріал необхідний для планування і формування стратегії до Олімпіади в Лондоні у 2012 році.
- Чи можна вже зараз зробити якісь висновки?
- Перші висновки зробити можна. Підтвердила свій високий статус і хорошу динаміку розвитку збірна команда з боксу. Сім спортсменів із одинадцяти пройшли до першого туру, до чвертьфіналу пройшло п'ятеро спортсменів. Двоє із них отримали олімпійські нагороди, одна з яких - золота. А Василь Ломаченко завоював найпрестижнішу премію у боксі. Без сумніву, це позитивна динаміка, враховуючи те, що три роки тому Українська федерація боксу була у глибокій кризі. Три роки системної роботи дали свої результати.
На високому рівні виступили команди фехтувальників і стрільців із лука. Безперечним успіхом є виступ команди з кульової стрільби, де більше половини спортсменів увійшли до фіналу, і троє з них завоювали нагороди. Це велике досягнення, яке говорить про системну роботу федерації і тренерського складу.
Перевершила очікування збірна команда з легкої атлетики. Тут є серйозна перспектива і правильно організована тренерська робота, не дивлячись на допінговий скандал.
Успішно виступила команда з важкої атлетики. Всі бійцівські команди теж показали гарний результат, хоча за рівнем підготовки спортсменів, їхнім прагненням до перемоги і тренерським потенціалом у греко-римській, вільній боротьбі та дзюдо, переконаний, результат міг би бути кращим. Думаю, це завдання на наступний олімпійський період. Тут є над чим працювати.
На жаль, найбільш провальним видом спорту для України виявилося плавання - тільки двоє плавців брали участь у фіналах і зайняли сьомі місця. Саме у цьому виді спорту потрібний серйозний аналіз. Аргументація про те, що відсутні басейни і що пізно видали костюми, не дає відповіді на питання, чому наші спортсмени так серйозно програли переможцям Олімпіади. Адже до Пекіна встановлювалися особисті рекорди і рекорди України. Я не виключаю, що у цьому виді спорту можуть бути системні проблеми.
Можна пригадати й інші яскраві моменти і відкриття, які були зроблені на Олімпіаді, а також назвати велику кількість проблем, які показали ці Олімпійські ігри. Але аналіз потрібно робити без емоцій і поспіху, щоб він був якомога якісним і об'єктивним. Я думаю, що місяць роботи вчених, фахівців, із залученням тренерського складу і самих спортсменів, які брали участь в Олімпіаді, дасть нам чесний аналіз того, що сьогодні відбувається у нашій спортивній команді. Без сумніву, всі 253 спортсмени, які виступали на Олімпіаді, заслуговують пошани і поваги з боку України.
- Багато учасників Олімпіади скаржаться на необ'єктивність суддівства. Чи торкнулося це українських спортсменів?
- На жаль, так. Окремим проблемним блоком для України на цій Олімпіаді стала гімнастика: спортивна гімнастика, стрибки на батуті, художня гімнастика. Тут наші спортсмени і тренери стали заручниками політики. Конфлікт між Національною федерацією гімнастики і Міжнародною федерацією, який виник за сім місяців до Олімпіади (звинувачення Міжнародної федерації проти Ірини Дерюгіної), призвели до неякісного суддівства щодо нашої жіночої команди зі спортивної гімнастики, спортсменів, які виступали на батутах. Я переконаний, що вони за рівнем свого виступу і рівнем підготовки заслуговували найвищої олімпійської нагороди. Апофеозом специфічного ставлення Міжнародної організації гімнастики до України стало суддівство виступу Ганни Безсонової. Сьогодні перед країною стоїть завдання разом з Національною федерацією гімнастики і Національним олімпійським комітетом максимально захистити наших спортсменок від такого ставлення.
- Які стратегічні рішення для розвитку спорту прийматиме Україна?
- Серйозним завданням для нас є вирішення стратегічних питань розвитку фізичної культури і спорту в Україні. У найближчі два місяці буде представлена стратегія сучасної олімпійської підготовки, яка, крім напрацювань, зроблених українськими фахівцями, врахує досвід Китаю та інших країн, які були нашими суперниками на Олімпіаді. Починаючи від рівня дитячо-юнацької спортивної школи, пошуку і відбору перспективного спортсмена, резерву, формування і створення Центру олімпійської підготовки з матеріально-технічною, науково-методичною, медико-біологічною базою на рівні провідних країн світу, з відповідним фінансовим, бюджетним плануванням і реалізацією.
Буде вирішено блок питань, пов'язаний з посиленням відповідальності і збільшенням можливостей України щодо контролю над вживанням допінгу. Це, по-перше, затвердження загальнодержавної цільової програми «Здорова нація» із залученням максимальної кількості громадян для заняття фізичною культурою і спортом. І по-друге, програма «Стратегія сучасної системи олімпійської підготовки» як комплекс конкретних і цілеспрямованих дій, завдання яких – повна підготовка олімпійського чемпіона. Ці програми – два базових рішення, які ми плануємо прийняти до кінця цього року.
У стратегії, розрахованій до 2020 року, можна виділити сім головних позицій. По-перше, визначення пріоритетних видів спорту і розподіл їх на три категорії. По-друге, ресурсне забезпечення цих видів спорту шляхом матеріально-технічного, науково-методичного, медико-біологічного, кадрового забезпечення на всіх етапах становлення спортсмена. По-третє, переорієнтація системи фізичного виховання на спортивну спрямованість і заснування систем короткочасного навчання елементам олімпійських видів спорту в усіх школах. По-четверте, формування багаторівневої системи дитячо-юнацького олімпійського спорту. На одному із найближчих засіданні уряду буде затверджено положення про ДЮСШ, яке визначатиме три категорії дитячо-юнацької спортивної школи. З наступного року буде запроваджена спеціальна програма, спрямована на матеріально-технічне переоснащення ДЮСШ.
По-п'яте, вдосконалення системи резервного олімпійського спорту. По-шосте, вдосконалення олімпійського спорту вищих досягнень. На одному з найближчих засідань Кабінету Міністрів України буде затверджено постанову про Центр олімпійської підготовки як цілу систему забезпечення всього необхідного для спортсмена, який претендує на найвищу олімпійську нагороду.
Додатково буде затверджено окрему державну програму будівництва, реконструкції спортивних об'єктів для різних видів спорту у достатній кількості. Я думаю, країна має достатньо ресурсів для того, щоб почати будівництво спортивних об'єктів як для масового використання, так і для спорту вищих досягнень. Це - головні завдання, які перед нами поставили Олімпійські ігри.
- Скільки отримають українські спортсмени за олімпійські медалі?
- Згідно з рішенням Кабінету Міністрів України про заохочення спортсменів і тренерів з олімпійських видів спорту, а також рішенню про збільшення заохочення до 700, 500 і 350 тисяч гривень за золоту, срібну і бронзову медалі відповідно, буде виплачено 21 мільйон 775 тисяч гривень. Із них – 15 мільйонів 100 тисяч гривень отримають спортсмени, які завоювали медалі на Олімпіаді, та 6 мільйонів 375 тисяч гривень – їхні особисті тренери. Вони, згідно з постановою, отримують 50% від суми нагородження спортсмена.
Крім того, кожен із спортсменів у командних видах спорту, наприклад, команди фехтувальниць, яка завоювала перше місце, і команди стрибунів з триметрового трампліну, яка отримала бронзову медаль, отримає нагороду. Кожна з фехтувальниць отримає по 700 тисяч гривень, кожен із стрибунів – 350 тисяч гривень.
Загалом 31 спортсмен завоював медаль і отримає, відповідно до якості цієї медалі, грошову винагороду від української держави. Крім того, кожен із них упродовж найближчих двох років щомісячно отримуватиме стипендію Президента України, яка, згідно з рішенням, прийнятим Президентом кілька місяців тому, складає за золоту медаль – 15 тисяч гривень, за срібну – 12 тисяч гривень, за бронзову – 10 тисяч гривень. Таку ж стипендію отримуватимуть особисті тренери спортсменів, які завоювали медалі.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом