За темпами зростання споживчих цін у СНД лідирують Таджикистан і Україна.
Держкомстат опублікував соціально-економічні показники країн СНД за підсумками першого півріччя 2008 року.
Відповідно до них Україна займає друге місце серед країн СНД за темпом інфляції — у порівнянні з липнем 2007 року вона склала 26,4%. Вища динаміка зростання індексу споживчих цін лише в Таджикистані. Тут ціни виросли на 28,8%. У трійці лідерів за темпами інфляції опинився Киргизстан. Там індекс споживчих цін виріс на 25,6%.
Експерти пояснюють: одна з причин інфляції — зростання доходів населення. У першому півріччі заробітки українців збільшилися значно більше, ніж у жителів сусідніх країн. «Збільшення доходів автоматично впливає на споживчий попит, що веде до зростання індексу споживчих цін», — пояснює аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.
По показнику промислової інфляції Україна також займає друге місце серед країн СНД. У порівнянні з першим півріччям 2007 року ціни в цьому секторі виросли на 33,8%. Лідер за темпами промислової інфляції — Казахстан. Його показник — 46,7%.
Експерти пояснюють: на інфляції обох країн позначилося зростання цін на нафту й інші види сировини. За словами Олександра Жолудя, в Україні зростання індексу виробників пояснюється збільшенням вартості коксованого вугілля, і залізорудної сировини. «З цієї причини з початку року ціни на сталь виросли майже на 70%», — пояснює експерт, пише «Дело».
Найнижчі показники інфляції — у Вірменії. У порівнянні з першим півріччям 2007 року індекс споживчих цін у цій країні виріс на 9%. Промислова інфляція склала 5,2%. У той же час ВВП країни виріс майже на 10,3%. Такі соціально-економічні показники Вірменії пояснюються штучною забороною цін і низьким зростанням доходу населення.
