Питання Чорноморського флоту Росії знову розбурхало розуми «сильних світу цього» й інформаційний простір. Учора Президент після телефонного опиту членів РНБО підписав два унікальні Укази, якими заборонив кораблям ЧФ РФ покидати територію Севастополя без попередження і узгодження своїх дій з українськими компетентними органами. Росія, звичайно, в такій ситуації не могла промовчати і дала свою «відповідь Чемберлену»: «Українське керівництво пішло на новий серйозний антиросійський крок». Народний депутат з КПУ Петро Цибенко вважає, що українській владі потрібно пригадати про те, що наша країна залежить від найближчого сусіда передусім економічно. Тому нам не слід сваритися з Росією. Про це він розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.
- Петре Степановичу, учора Ющенко підписав Укази, якими заборонив кораблям Чорноморського флоту без дозволу України покидати базу в Севастополі. Як Ви розцінюєте такий крок Президента, і до чого він може привести?
- Весь період правління цього Глави держави характеризується його прагненням привести війну на Хрещатик.
По суті, ці документи – черговий виток конфронтації. Я все-таки думав, що нормальна, розсудлива людина повинна була з конфлікту між Грузією і Південною Осетією зробити абсолютно протилежні висновки: про те, що, напевно, необхідно діяти більш зважено, продумано як тактично, так і стратегічно.
Хто б що не говорив, ми ж дуже залежні від Росії, перш за все економічно. Цей чинник не можна не враховувати. Америка далеко, за океаном, а Росія поряд. Не можна сваритися в цій ситуації через надумані дурниці, а тим більше через когось – через людину, психічне здоров'я якої сьогодні дуже серйозно береться під сумнів. Не потрібно в такій ситуації бути на побігеньках у Саакашвілі. Адже хто заявив про те, що Україна повинна вийти з СНД і зробити жорстокою свою політику відносно Росії? Саакашвілі! Фактично виходить, що Президент України виконує його вказівки. Не годиться так робити Главі великої європейської держави.
- Росія вже назвала ці Укази Ющенка антиросійським кроком. Президент почав антиросійську кампанію? Таким чином, ціна на газ у січні для України буде європейською?
- У мене таке відчуття, що Президент України сьогодні робить усе для того, щоб, з одного боку, погіршити відносини з Росією, з іншого боку, парламентерами виставити уряд. Адже Ющенко безпосередньо не їде домовлятися, а посилає уряд і потім оцінює його дії і говорить: «Ви не домовилися». Але фон, на якому проходять ці переговори, формується, зокрема, і Президентом. Тому мене дивує, що сьогодні Ющенко фактично почав виконувати директиви УНА-УНСО, оскільки в західних областях вже скрізь розвішені заклики формувати добровольців і їхати захищати Грузію.
- А чи зможе Тимошенко якось вплинути на Росію і домовитися про прийнятну для України ціну на газ?
- Сьогодні украй обмежені можливості впливати на Росію. Останні події зайвий раз це підтвердили. Тобто, командувати Росією сьогодні вже неможливо. Навіть країни Заходу зрозуміли, що на сьогоднішній день РФ не та, якою вона була на початку дев'яностих років – аморфне, велике по території утворення, безвільно слабке економічно. Зараз з Росією не може не вважатися навіть США. Тому зможе з нею хтось домовитися чи ні, буде залежати багато в чому від того, якою буде політика України на зовнішній арені. Не можна далі продовжувати дратувати «тигра, смикаючи його за вуса» подібними діями.
Я – українець, який все своє життя прожив в Україні, але я чітко собі уявляю, що сьогодні співвідношення України й Росії – це співвідношення слона і моськи. Ми повинні реально оцінювати свої можливості, свій ступінь впливу на процеси, що відбуваються на міжнародній арені.
Мені здається, що сьогодні Президент виходить з того, що не йому їхати завтра домовлятися чи стосовно долі Чорноморського флоту, чи по газу. Він дасть вказівки, а потім оцінить, як домовилися. Але як же вони це зроблять на тлі того поля, яке сьогодні формується і за участю Президента України, зокрема подібними Указами по ЧФ?!
- Чи не здається Вам, що утримуючись від коментарів стосовно подій у Грузії, Тимошенко зайняла проросійську позицію?
- Я б так не сказав. Мені здається, що по суті своїй Юлія Володимирівна не менший націоналіст, ніж Ющенко. Але вона, можливо, прагматичніший націоналіст. Вона розуміє, що завтра або їй особисто, або представникам уряду буде треба їхати до Росії і про щось домовлятися. Тому вона, можливо, зайняла не стільки публічну позицію відносно Грузії, як це зробив Президент. Її можна зрозуміти, адже завтра-післязавтра, сидячи за одним столом, їй доведеться дивитися в очі тому ж Путіну і щось говорити про те, що Україна як і раніше вважає Росію стратегічним партнером. Але все те, що сьогодні робить Ющенко йде у розріз цієї позиції.
- Ющенко вважає за доцільне відправити до Грузії українських миротворців. Як комуністи голосуватимуть з цього питання, якщо воно виникне?
- Фракція КПУ жодного разу не підтримувала рішення про направлення наших миротворців за рубіж, чи то найгарячіші точки чи мирні. Ми розуміємо, що це також інструмент зовнішньої політики.
Потрібно усвідомлювати, що присутністю своїх військ ми формуємо відношення народу тієї країни до нас. Це також інструмент приведення великої або малої війни на територію України. Ми цього не хотіли.
Я хотів би нагадати запевнення всіх наших політиків з виконавчої влади, які стояли на трибуні парламенту, коли ратифікувалися відповідні документи, били себе в груди і заявляли, що вони гарантують, що не буде ніяких втрат. Пригадаємо Ірак. Поклали 19 життів, а ніхто нічого. Я вже не говорю про поранених, і про всі ті розповіді про нечувані контракти, які Україна отримає в нагороду за направлення своїх миротворців до Іраку. Але ніде Україна від цього нічого не отримала.
- Петре Степановичу, заступник глави Секретаріату Олександр Шлапак вважає, що вже в грудні поточного року Україна отримає ПДЧ. Це мрії Секретаріату чи все-таки така вірогідність у зв'язку з останніми подіями є?
- В Ільфа йПетрова був персонаж – блакитний злодюжка. Так от я хочу сказати, що це мрія Секретаріату і Президента України, про яку вони вдень і вночі думають. Я розумію, що, принаймні, на місці провідних країн НАТО після подій у Грузії ще більше замислювався б про те, чи надавати Україні і Грузії ПДЧ. Тому що вони зайвий раз переконалися в незваженості політики, в невирішеності ряду територіальних суперечок. Тому якщо НАТО хоче хоч би якоїсь відносної стабільності і спокою, то не почне сьогодні ухвалювати подібне рішення про ПДЧ.
- Чи може восени питання ПДЧ «стати ребром» у парламенті?
- Я б сказав, що воно не може не стати, оскільки знаходиться на порядку денному в Україні вже упродовж декількох років: у якісь періоди з меншою гостротою, в якихось – з більшою. Але фактично ПДЧ і можливий вступ України в НАТО продовжують розкол України. Я боюся, що це стане тією проблемою, яка може офіційно розколоти нашу країну на частини. З цим не можна гратися.
Я вже не говорю про те, що сьогодні перші керівники держави займають пронатовську позицію всупереч думок платників податків. Ось я проти вступу в НАТО, але також є платником податків. Але мене ніхто ніколи не запитував: «Петре Степановичу, а можна витрачати гроші на масу заходів щодо зближення з НАТО?». Але ж це все оплачується, зокрема, і з кишень мільйонів людей-платників податків, що також не можна не враховувати.
Давайте будемо реалістами, сьогодні державний бюджет України в значній мірі формується на півдні, сході й центрі, а зовсім не на заході нашої країни, який займає пронатовську позицію. Виходить, що грошима платників податків з півдня, сходу і центру України оплачуються витребеньки галичан. Так також не можна.
Сьогодні багато мовиться про те, що Україна є демократичною, правовою, цивілізованою державою. Я не можу собі представити, щоб у цивілізованій державі президент, прем'єр-міністр всупереч явній протилежній позиції платників податків робили подібні кроки, як у нас. Це ненормально. Ту ж Францію або Великобританію перевернули б з ніг на голову, якби у них таке відбувалося. У нас це вважається нормою, тому що Ющенко чомусь упевнений, що Україна – це він. Даруйте, навіть будучи вищою посадовою особою держави, ти не втілюєш Україну, принаймні, по таких неоднозначних питаннях.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом