Учора в кращих традиціях вітчизняного піару прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко порадувала свій народ новиною про липневу дефляцію. Мовляв, дивіться, яка я молодець, відповідаю своїм гаслам: «Сказала-зробила». Ще й випередила появу критики на свою адресу, заявивши, що сезонний чинник не має до цього ніякого відношення, а все тільки її заслуга. Правда, прем'єр так і не повідала, а що ж у такому разі у нас дешевшає? Куди на радощах бігти і витрачати гроші? Народного депутата з ПР Ярослава Сухого також цікавить, чому люди не відчули свого «щастя» від дефляції. Крім того, він упевнений, що це явище – дійсно сезонне, а до кінця року в Україні буде інфляція в 30 %. Про це і багато чого іншого депутат розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.
- Ярославе Михайловичу, учора на засіданні Кабміну Тимошенко похвалилася, що в Україні в липні зафіксована дефляція. Але чи дійсно це її заслуга чи все-таки сезонний чинник?
- Це навіть не треба запитувати у народного депутата. Достатньо запитати про це у студента, який тільки починає вивчати економіку і саме поняття «інфляція», і він відповість, що є сезонний чинник.
Інфляцію рахують не по місяцях. А якщо спостерігається дефляція, то чому цього щастя не відчули прості люди?!
Тимошенко не треба нічим хвалитися. Нехай її хвалять люди. Поки що її ніхто не хвалить, а тільки вона сама себе: «прекрасна команда, прекрасна робота, унікальні результати». Не треба так говорити. Давайте почекаємо до осені.
- Тоді чого варто чекати восени-взимку? Новий виток інфляції?
- Я думаю, що до кінця року ми отримаємо тридцятипроцентну інфляцію, якщо не більше, враховуючи те, що закачування газу в сховища йде тільки на словах, так само як і підписання договорів про його постачання. Ні ми, ні наші партнери в Європі не знаємо схеми розподілу грошових коштів. Газівники вже самі починають бунтувати, тому що не проплачується транспортування газу.
Звичайно, я не хочу «накаркати», але я впевнений у тому, що нас чекає жахлива зима з соціальними потрясіннями для людей. І знову буде пошук винуватих. Я знаю, хто буде винен – Партія регіонів.
- Чи можуть тоді відбутися парламентські перевибори?
- Я не сумніваюся, що вересень для коаліції буде часом «Х». Які б законопроекти вони не вносили, а очевидно, що це будуть нашого авторства проекти законів, вони все одно чесно повинні сказати людям, що коаліції не існує. Звичайно, виникає питання, що далі робити – переформатуватися чи переобиратися. Я, наприклад, прихильник другого варіанту. Мені не подобаються ці закулісні ігри і переговори. У нас в політиці вже з'являються якісь «миротворці» - «третя сила», яка стоїть над сутичкою. Навіщо це треба, коли у нас на очах гине економіка?! Коли, наприклад, у Запоріжжі, Донецьку, Дніпропетровську продовжують закриватися підприємства.
- Ви сподіваєтеся, що ПР набере більше голосів, ніж на цих виборах?
- Я сподіваюся на стабільний, динамічний розвиток економіки. Повірте, мені абсолютно все одно чи буде коаліція за участю ПР чи ні. Звичайно, як політик, я знаю, що ПР, як реальна, прагматична, реалістично налаштована політична сила змогла б вивести країну і цього разу з кризи, що вона не один раз уже доводила. Чим довше ПР буде в опозиції, тим гірше для народного господарства.
- Але ж очевидно, що у разі перевиборів «картинка» в парламенті істотно не зміниться. Хіба що «Наша Україна» набере набагато менше голосів.
- Я вважаю, що «Наша Україна» отримає свої відсотки, як і комуністи.
Я останнім часом у своїх інтерв'ю закликаю виборців поговорити не про політиків, а про них самих. Зрештою, ви, виборці, самі ж нас вибираєте, а потім проклинаєте, обзиваєте і «вішаєте всіх собак» на нас. Так виберіть того, кого ви хочете!
- Але якщо виборці до Вас прислухаються, то в новому парламенті може з'явитися ще якась, як Ви говорите, «третя сила».
- Якщо це воля народу, якщо ми – демократична держава, і чесно прагнемо хоч би до зачатків цивільного суспільства і до того, щоб народ відчув, що згідно п'ятій статті Конституції він є єдиним джерелом влади, то він повинен визначитися, кому цю владу делегує. Мільйони громадян не сидітимуть у парламенті. Значить, вибирайте, дивіться не на косички й казки, а на реальні справи.
До речі, я б хотів, щоб перевибори були на партійній основі, але з відкритими списками, або щоб виборець визначався на конкретному мажоритарному окрузі. Після цього я із спокійною совістю проголосую за імперативний мандат. Якщо тебе висувала партія в такому-то місті, якщо ти йшов на вибори з її політичною платформою, будь ласка, будь добрий вступити в цю фракцію.
- А чи може ПР у вересні знову підняти питання про недовіру уряду, враховуючи економічну ситуацію в країні?
- Для ПР питання про недовіру уряду не було самоціллю. Ми ставили його з єдиною метою – змусити Тимошенко відзвітувати. Але ви бачили, що Яценюк з цього зробив якийсь цирк. Фактично звітував Азаров, а ця мадам вийшла і п'ятнадцять хвилин коментувала його виступ. Вона ж не розповіла ні про що, що зробила. Ми зробили головне: багато людей побачили і жахнулися тому, яка ж у нас мерзотна перспектива.
Крім того, це нещастя в Західній Україні, яке я особисто бачив, ще раз показало, що цей «помаранчевий», «блідо-серцевий» уряд абсолютно не готовий до таких ситуацій, а також до управління державою в цілому.
- Тобто, немає сенсу ще раз викликати її на трибуну?
- А навіщо?! Ми вже самі можемо давати оцінки. Ми бачили обіцянки. Я не говорю вже про призов в армію, я говорю про цю зухвалу брехню про те, що вона поверне внески за два роки.
- До речі, про стихійне лихо. Зараз Ющенко й Тимошенко наввипередки їздять у Закарпатську область. Виходить, президентська кампанія у розпалі?
- Це вже ні для кого не секрет. Як і не секрет те, що ми говорили Ющенку про те, що вона йде на президентські вибори. А він стверджував, що ні, не йде, адже вона дала слово.
Так, президентська гонка почалася. Найогидніше те, що все це йде на тлі людської трагедії.
Я спеціально тут поїхав у деякі ощадкаси. Я жахнувся тому, що я там побачив. Люди стоять під пекучим сонцем, щоб отримати якихось п'ять тисяч гривень. Що це таке?! Ми ж міняли бюджет, виділяли мільярди для вирішення цієї проблеми з яким розпорядником? Обласними, районними, сільськими радами. Причому тут знову Тимошенко?! Чому саме вона біля цих грошей «сидить»?! Причому тут «Ощадбанк»?! Складається акт, і людям з казначейства виплачуються гроші.
Потім, хто визначив компенсацію у розмірі 50 тисяч гривень, якщо вода забрала будинок? Нехай вона покаже, який умілець за ці гроші може побудувати новий будинок. Вона хоч приблизно знає, скільки коштує цеглина? Не знає, тому що будинок, в якому вона живе, як сама ж стверджує, їй подарували друзі. Якби вона його сама будувала, то знала б, скільки сьогодні коштує цеглина, бетонний блок, робота і як важко знайти хорошого майстра.
- Зате Кабмін розробив п'ять типів проектів будинків, документацію по яких обіцяють безкоштовно передати постраждалим...
- Хтось її просив про це? Для людей безкоштовно, але з бюджету хтось же на цьому заробив. Що це за показуха?! Людина сама знає, що їй будувати. І буде вона це робити не за проектом, а так, як їй зручно: вхід, сіни, наліво-направо дві кімнати і кухня. Вона ж не жила в селі, не бачила.
Я дивився ці проекти. Це цирк – автоматичні ворота, куди заїжджає машина. Що це таке?! Людям не треба роздавати проекти, а треба дати гроші, вони самі знають, як будувати.
- Ярославе Михайловичу, давайте ще поговоримо про систему «Рада-3». Як Вам це нововведення?
- Усі побачать, що в Арсенія Петровича після нашого повернення з відпустки будуть великі проблеми. Ми не затверджували витрати на систему, тому хотіли б дізнатися, де постанова або рішення регламентного комітету з цього питання.
Зрозуміло, що кожен повинен голосувати сам за себе. Немає питань. Але в цій ситуації ці дії направлені на остаточний розвал коаліції чужими руками, а він тут нібито ні при чому.
- Але Яценюк же - член коаліції.
- Ні, він не член коаліції, а, на жаль, виконавець волі однієї політичної сили, точніше її залишків. Мені дуже шкода про це говорити. Я сподівався, що він свій випадковий шанс використовує, щоб стати головою ВРУ. А він став якоюсь довіреною особою Секретаріату Президента. Це дуже погано.
Одним з варіантів, який може відбутися у вересні, може стати те, що у нас буде новий спікер. Наприклад, Литвин. Тобто, «литвинівці» вливаються в цю коаліцію, і вперед.
- Тобто, як і говорив Яценюк, осінь у парламенті буде «жаркою»?
- Це йому буде жарко. Чого мені повинно бути жарко?! Я особисто, Сухий Ярослав Михайлович, за третє, четверте, п'яте і шосте скликання не пропустив жодного засідання, крім відряджень і хвороби. А хворів я мало, тому, будь ласка, нехай піднімає стенограми моїх виступів, мою явку. Мене це не лякає. Я – штатний, професійний політик. А хто потрапив туди випадково, тому нехай буде жарко.
Ольга Москалюк
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом