До старту ХXІX літніх Олімпійських ігор у Пекіні залишилося усього чотири дні. Загострення пристрастей посилюється. Але, не дивлячись на негоду в Китаї, а також на масові протести противників Олімпіади, українці продовжують сподіватися на завоювання довгожданих медалей. Віце-президент Національного Олімпійського комітету України, екс-міністр з питань сім'ї, молоді і спорту, народний депутат із ПР Віктор Корж вважає, що Україна може зайняти призові місця і у веслуванні, і в легкій атлетиці, і в художній гімнастиці. Але у той же час звертає увагу і на проблеми, які можуть завадити спортсменам, зокрема, велосипедистам, завоювати «золото». Про це він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.
- Вікторе Петровичу, наші олімпійці прибули до Пекіна. Як вони облаштувалися?
- Я поки що перебуваю у Києві, тому теж користуюся непрямими відомостями. Але я спілкуюся зі своїми спортсменами, крім того, учора у мене відбулася розмова з Сергієм Назаровичем Бубкою. За словами наших фахівців, умови мешкання нормальні, цілком задовільні, за окремими оцінками – одні з кращих в останні кілька Олімпійських ігор. Харчування різноманітне, жодних претензій до нього не немає.
Є ті проблеми, на які ми і чекали, – кліматичні та різниця часових поясів.
Були побажання перенести Ігри на вересень, коли трохи м'якший клімат. Я знаю багатьох наших велосипедистів і легкоатлетів. Я провів з ними бесіди. Є велика тривога, тому що шалено спекотно і присутня висока вологість. Дев'ятого стартують групові перегони велосипедистів. Це колосальна дистанція, яку важко подолати при такій спеці. У Міжнародному Олімпійському комітеті обговорювалося це питання. Ми всі маємо розуміти, що не можемо допустити того, щоб завдати шкоди здоров'ю спортсменів. Я думаю, можуть виникнути малоприємні епізоди у марафонців, ходоків і велосипедистів у зв'язку з кліматом. Адже це дуже тяжко. Я це знаю зі свого досвіду.
- Як Ви вважаєте, чи можуть противники Олімпіади якось вплинути на проведення Ігор?
- Я думаю, безпека буде забезпечена. Китайці дуже ретельно підійшли до цього питання - вивчали досвід проведення попередніх Олімпіад, тим більше вони – люди грунтовні. Здається, безпека буде на високому рівні.
- А на які медалі розраховуєте і в яких видах спорту?
- Це і просте, і дуже складне питання. Звичайно, ми розраховуємо, аналізуємо і прораховуємо можливі варіанти. Сьогодні можна сказати про те, що у «скарбничках» окремо взятих країн буде трохи менше медалей, тому що загальний рівень дуже виріс, і, я думаю, медалі роз'їдуться у набагато більшу кількість країн, ніж на попередніх Олімпійських іграх.
Велика кількість нагород буде у «скарбничці» Китаю, США і Росії. Це однозначно, адже вони - незаперечні лідери. А серед решти країн, вважаю, сьогодні можна буде зайняти місце у двадцятці з меншою кількістю нагород, ніж навіть на Олімпіаді в Афінах, тому що результати спортсменів багатьох країн говорять про високий рівень їхньої підготовки до цих Ігор.
- Тобто у нас підготовка слабкіша?
- Ні. Просто конкуренція зросла. Дуже багато спортсменів із багатьох країн приїдуть боротися за нагороди. Не так, як це було раніше – із 20-30 країн, а з набагато більшої кількості.
Сьогодні величезну кількість країн участь в Олімпіаді та успішний виступ вважають питанням національної і державної політики. Президенти і прем'єр-міністри сотні країн тримають це питання на особистому контролі. Вкладаються колосальні кошти, відкриваються науково-дослідні інститути, будуються сучасні спортивні споруди, наймаються кращі фахівці. Тобто цей процес іде дуже активно.
Що стосується виступу наших спортсменів, я дуже сподіваюся на наших борців. Рівень їхніх виступів стабільно високий. Вони можуть боротися за найвищі нагороди. Крім того, спортсмени з кульової стрільби, стрільби з лука можуть піднести нам приємні сюрпризи і добитися високих нагород. Я сподіваюся, що легкоатлети також завоюють медалі - є кілька спортсменів, які можуть на них претендувати. І у веслуванні, і у спортивній художній гімнастиці, і у стрибках на батуті нам є на що розраховувати. Та і в інших видах спорту. Дійсно, наша делегація - досить сильна. Але «ахіллесовою п'ятою» нашого спорту є фатально відстаючий рівень спортивної бази. Тому у нас спостерігається брак спортивного резерву. Однак варто сказати, що зараз робляться достатньо активні кроки щодо удосконалення матеріально-технічної бази. У той же час по дитячих, юнацьких спортивних школах нам поки не вдалося досягти бажаного результату. Але є позитивні зрушення.
Крім того, існують проблеми спортивної медицини і науково-методичного забезпечення. П'ятнадцять років вони знаходилися у первісному стані. Системою лікарсько-фізкультурних диспансерів практично ніхто не займався, тому вони ледве животіють. Спортивних лікарів у нашій країні ніхто не готував. 2007-2008 роки стали переломними у цій ситуації, і зусиллями міністерства, Національного медичного університету ім. Богомольця і Університету фізичної культури заснована спеціальність «спортивний лікар». Тобто це буде фахівець, який матиме дві освіти – з фізичної культури і спорту і з медицини. Ось такі фахівці дуже потрібні. Але має пройти років п'ять, щоб ми ввели нове покоління кваліфікованих спортивних лікарів у нашу галузь, тоді це, звичайно ж, дасть величезні результати. Сьогодні ми втрачаємо спортсменів через неякісний відбір, хвороби, які невчасно розпізнаються, неправильне лікування.
- А ось що стосується одвічного питання допінгів, Комітет як контролює цю ситуацію?
- Це теж складне питання, яке має величезне значення. Я радий, що весь минулий рік на посаді міністра я контролював цю ситуацію, і нам вдалося добитися того, що наш Національний антидопінговий центр тепер має національну акредитацію, тобто став офіційною установою, а не якоюсь просто лабораторією. Тепер він «став на шлях» міжнародної акредитації. Це велика робота і величезна праця, але нам обов'язково потрібно це зробити. Адже всі країни, які серйозно говорять про свої претензії у світовому спорті, обов'язково мають (і навіть не одну) акредитовану лабораторію-центр, яка є не просто установою, що бере проби на допінг. Ці центри існують для того, щоб дійсно скласти грамотні фармакологічні карти для спортсменів, щоб вони вживали саме ті вітаміни, мікроелементи та інші речовини, які вони реально втрачають у процесі інтенсивних занять спортом, а не навмання, як це, на жаль, робиться зараз.
Ми сьогодні тільки робимо перші кроки на шляху професійного підходу до цих найважливіших речей.
Звичайно ж, багато що вже зроблено в антидопінговій проблематиці – підготовлена література, в написанні якої я брав активну участь. Крім того, я подав до парламенту і зареєстрував закон про боротьбу з допінгом у спорті в Україні з урахуванням усіх конвенцій і сучасних вимог. Тобто ми займаємося цією роботою, але вона дуже неоднозначна і складна. Я думаю, це тема окремої розмови.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом