Схоже, нинішні парламентські канікули, які у минулі роки знаменували перерву у кипучому політичному житті країни, будуть повністю насичені подіями, що передрікають швидкий початок президентської гонки. Перетягування бюджетного канату між Президентом Віктором Ющенком і прем'єр-міністром Юлією Тимошенко було лише прелюдією до набагато серйозніших «військових» дій, що розгорнулися між ними цього тижня. Поки глава держави сходив на Говерлу і відвідував дитячі табори, у Києві один із його головних конкурентів на президентську посаду вже відрив «сокиру війни».

Слова Юлії Тимошенко про те, що уряд, на відміну від депутатів Верховної Ради і Президента, не піде у відпустку, а працюватиме на благо України, були більш, ніж самопіаром. Глава Кабміну зрозуміла: провал прийняття законопроекту про зміни до бюджету країни, який стався, на думку Тимошенко, з вини Ющенка, необхідно максимально використати проти глави держави. По суті, саме з цього Юлія Володимирівна почала публічну кампанію з дискредитації гаранта, якого вона за обставин, що склалися, уже навряд чи підтримає на майбутніх президентських виборах. І Віктору Ющенку доведеться шукати вагомі аргументи, щоб протистояти нападкам з боку свого, мабуть, головного конкурента на пост глави держави, тому що політичний натиск Тимошенко, видно, буде неймовірним.

Цього тижня керівник уряду зробила кілька кроків у парламентській і урядовій площині, головною метою яких було завдати вагомої політичної шкоди президентові.

Так, прем'єр досить болісно відреагувала на ініціативу гаранта щодо скликання позачергової сесії Верховної Ради, на якій мали б бути прийняті багатостраждальні зміни до бюджету. Чому болісно? Та тому, що гарант такою пропозицією, по суті, підтримав сторону Партії регіонів, представники якої вимагали продовження другої сесії. На ній, за ідеєю Ющенка, можна було б додавити бютівців і пролобіювати свої зміни до головного фінансового документа країни, щоб потім стверджувати, що без президентських вказівок уряд не здатний зверстати бюджет.

На зло президентові Юлія Тимошенко через свою фракцію висунула ультиматум главі держави, в якому зажадала відкликати проект закону про зміни до бюджету, розроблений на Банковій, заявивши, що інакше фракція не буде ініціювати проведення позачергової сесії. До того ж, ЮВТ прямим текстом заявила, що при узгодженні проекту закону Кабмін вирішив не враховувати три ключові президентські поправки: про перенесення підвищення мінімальних зарплат на пізніший термін, про незбільшення коштів для виплат вкладникам Ощадбанку і про збільшення фінансування Міноборони. Тим самим, прем'єр ще раз підкреслила: йти на поступки Ющенку у бюджетному питанні вона не має наміру.

Проте це означає, що бюджет країни може бути не скорегований зовсім. Оскільки Ющенко вже не раз говорив, що вважає пріоритетним збільшення фінансування оборонного комплексу країни, і скептично ставиться до підвищення зарплат з 1 вересня. Ну і найжорсткіше глава держави не підтримує збільшення фонду виплат компенсацій вкладникам Ощадбанку, досить справедливо вважаючи цю ініціативу, з одного боку, економічно шкідливою і здатною розкрутити маховик інфляції, який і так не на жарт розігнався. З іншого ж, бажаючи ліквідувати джерело, з якого прем'єр черпає народну популярність. Схоже, що у такій ситуації скликання позачергової сесії нічого не змінить: бюджетний процес так і блокуватиметься Банковою, а уряд до останнього відмітатиме «бюджетні» пропозиції гаранта. З цього глухого кута є тільки два виходи: або уряд звертається до Конституційного суду з проханням розглянути конституційність бюджетної ініціативи Президента, або і Ющенко і Тимошенко шукають резерв для підтримки своїх законопроектів в опозиційних силах.

Для глави Кабміну, на наш погляд, вигідніший перший варіант. Навіть якщо врахувати, що зараз у Конституційному суді Ющенко має опору із числа «своїх» суддів, у Тимошенко все ж таки є шанси схилити решту частини суддівського корпусу на свій бік. Для цього вже зараз Юлія Володимирівна розгорнула широку піар-кампанію у лояльних до неї ЗМІ. Прем'єр не втомлюється повторювати, що через втручання у бюджетний процес президента без коштів сидять шахтарі, аграрії, вчителі та лікарі, пенсіонери. Вода, як відомо, камінь точить: до моменту можливого звернення з поданням у КС депутатів БЮТ громадська думка вже буде налаштована проти гаранта. І люди у малинових мантіях змушені будуть сім разів відміряти, перш ніж винести «антинародну» ухвалу.

Між тим, другий варіант вигідний Ющенку. У разі скликання позачергової сесії за його законопроект можуть проголосувати «регіонали», які не залишили бажання повалити Тимошенко з поста прем'єра. Однак щоб цей сценарій втілився у життя, Банковій і «регіоналам» доведеться провести не один раунд переговорів, результатом яких мають стати новий формат коаліції і, відповідно, видозмінений склад уряду. В обмін на лояльність Партії регіонів у бюджетному питанні Ющенку, очевидно, повинен буде знайти у фракції НУ-НС 37 депутатів, готових засвідчити розпад коаліції демократичних сил. Теоретично, глава держави може сподіватися на членів «Єдиного центру», Юрія Бута, Івана Плюща та ще кількох депутатів із групи «Собор» Анатолія Матвієнка. Набагато важче гарантові буде «обробити» представників «Нашої України». Ті хоча і відстоюють, як можуть, президентський проект змін до бюджету, але здатні впертися, коли їм запропонують фактично стати руйнівниками коаліції. Мабуть, на цьому етапі може вирішитися ще одне питання: на яке партійне утворення спиратиметься Президент під час передвиборчої кампанії – «Нашу Україну» чи бюрократичний «Єдиний центр».

Ситуація ще більше ускладнюється тим, що вже у вересні уряд зобов'язаний приступити до розробки бюджетної резолюції на 2009 рік. Але зробити це без ухвалення змін у чинний фінансовий документ навряд чи буде можливим. Тому Юлії Тимошенко доведеться або погодитися на президентські поправки, або готуватися до того, щоб поступитися своїм кріслом наступникові – Верховна Рада навряд чи допустить такого безпрецедентного затягування бюджетного процесу і, напевно, відправить Кабмін у відставку вже восени.

Утім, вже зараз прем'єр готує собі шляхи для гучного відступу. Перейти в опозицію до переформатованої парламентської більшості (яка, імовірно, базуватиметься на фракціях Партії регіонів, пропрезидентській частині НУ-НС і Блоку Литвина) і президента Тимошенко вигідно, маючи в запасі кілька вагомих аспектів, які дискредитують главу держави. Крім звинувачень в антисоціальній політиці, Юлія Володимирівна активно експлуатуватиме економічні теми. Напевно, незабаром відновиться протистояння Банкової і Кабміну щодо питання приватизації.

І, нарешті, ще один потенційний об'єкт для дискредитації президента – трубопровід «Одеса-Броди». Учора Юлія Тимошенко заявила, що не дасть главі держави здійснити в Україні проект «РосУкрЕнерго-3», під яким керівниця Кабміну мала на увазі пропозицію гаранта пустити нафту трубопроводом в аверсному режимі. Прем'єр запідозрила Ющенка у намірі віддати управління нафтопроводом іноземним структурам, здатним вивести фінансові потоки в офшор. І, судячи з реакції Секретаріату Президента, застережний удар глави уряду, яка заборонила представникам урядових структур і державних компаній брати участь у переговорах, нарадах і консультаціях та підписувати документи щодо транспортування нафти трубопроводом «Одеса-Броди» до окремого рішення уряду, досяг мети.

Слід визнати, що аргумент для дискредитації глави уряду досить вагомий, коли б не одне «але». Юлія Володимирівна зараз уміло розігрує роль політика, який виступає за націоналізацію вітчизняної економіки. Цілком імовірно, що у найближчому майбутньому виникне ще кілька економічних осередків, де перетнуться інтереси Тимошенко і Ющенка. Адже сокиру президентської війни вже відрито, а на цій війні у полон не беруть…

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1299