Схоже, те, про що попереджав минулого тижня спікер Верховної Ради Арсеній Яценюк, і те, над чим іронізував глава Секретаріату Президента Віктор Балога, має всі підстави збутися: урядовий проект закону про зміни до Держбюджету на 2008 рік претендує на те, щоб стати останнім із значущих законопроектів, який не затверджений існуючою коаліцією демократичних сил. Після чого, напевно, може послідувати відставка Кабміну.
Створити проект, не оглядаючись на економіку
Урядовий проект змін у головний фінансовий документ країни, який Юлія Тимошенко презентуватиме в четвер, 10 липня, утрясався стільки часу, що очевидних вад у ньому апріорі не могло бути.
Однак, те, з якими проблемами уряд узгоджував макроекономічні показники Держбюджету-2008 з тим же Нацбанком, показало, що нинішній склад Кабміну вважає, що не потрібно брати до уваги не тільки експертну думку НБУ (глава якого, Володимир Стельмах, настійно радив Юлії Тимошенко направити надлишки доходів бюджету на покриття його дефіциту), але й інших інституцій. Ще один приклад: розбіжність у позиціях Нацбанку й уряду щодо прогнозу інфляції, у визначенні показника якої (15,9% до кінця року), за словами Стельмаха, НБУ ніякої участі не брав.
Крім того, Кабінет міністрів, судячи з коментарів Президента Віктора Ющенка, не збирається обмежувати фінансування соціальних програм і переорієнтовувати бюджет на розвиток, а не на чергове проїдання. Крім того, як заявив керівник Головної служби соціально-економічного розвитку Секретаріату Президента Роман Жуковський, уряд не врахував пропозицій Президента щодо збалансування фінансових потоків НАК «Нафтогаз України» (на ці цілі необхідно суму 1 млрд грн.), для збільшення фінансування армії і надання дешевих кредитів на житло.
У той же час економічні експерти в більшості своїй називають проект змін до Держбюджету досить збалансованим. Так, Костянтин Кузнєцов, провідний експерт економічних програм Центру Разумкова, зазначивши, що цьому документу присутня певна економічна логіка, проте, підкреслив, що зміни до бюджету припускають збільшення прибуткової його частини за рахунок посилення податкового навантаження. Тобто, соціальні стандарти уряд Тимошенко, зважаючи на фактично заблоковані приватизаційні програми, витягатиме за рахунок збільшення податків і зборів з бізнесу.
А Всеволод Степанюк, науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України, звернув увагу на те, що навіть погіршений Кабміном прогноз інфляції навряд чи відповідатиме реальному на кінець 2008 року. «Той рівень інфляції, згідно якому перерахували новий бюджет, абсолютно нереальний. І те, що є сезонне гальмування інфляції, зовсім не означає, що восени не буде сплеску цін. Тому я думаю, що рівень інфляції повинен складати не менше 20%, а не 15,9%, як написали у бюджеті», - вважає експерт.
На партнерів розраховувати не доводиться
Не дивлячись на очевидні прорахунки при підготовці законопроекту про зміни до Держбюджету, уряд, і фракція БЮТ зокрема, виражає впевненість у тому, що в четвер Верховна Рада затвердить цей документ у першому і другому читанні.
Тим часом, позиція партнерів БЮТ по коаліції в цьому питанні ще не визначена. Цілком можна було чекати, що НУ-НС підтримає точку зору Президента на те, яким саме повинен бути бюджет цього року. «Ще не всі зауваження Президента і нашої фракції враховані в урядовому законопроекті. І ми працюватимемо над тим, щоб усі принципові позиції, запропоновані нами, були враховані. Це стосується оборонних витрат, фінансування будівництва доступного житла», - заявив лідер пропрезидентської фракції В’ячеслав Кириленко. Виходячи з того, що зауваження Глави держави прем'єр-міністр уперто в розрахунок не бере, тут може виникнути певний внутрішньокоаліційний конфлікт, який може коштувати Тимошенко підтримки при голосуванні за проект закону про зміни до Держбюджету.
Не можна відкидати той факт, що Блок Юлії Тимошенко так, мабуть, і не доб'ється позбавлення депутатських повноважень Ігоря Рибакова. Принаймні – до кінця цієї сесії. Як відомо, ЦВК отримала підставу для того, щоб не розглядати питання про усунення Рибакова від депутатства – рішення Одеського окружного суду, який заборонив Центрвиборчкому реєструвати наступного за списком БЮТ депутата. Навряд чи Арсеній Яценюк, до якого вчора звернулися бютівці з проханням відібрати у Рибакова картку для голосування, ігноруватиме відсутність відповідного рішення ЦВК. Отже, сподіватися на відновлення чисельного складу коаліції Юлії Тимошенко не доводиться.
У той же час, як показало у понеділок засідання Погоджувальної ради лідерів фракцій Верховної Ради, опозиційні сили у парламенті не мають наміру підтримувати урядовий проект закону про зміни до Держбюджету. Показова у цьому плані позиція фракції Блоку Литвина, яку озвучив депутат Олег Зарубінський. Він заявив, що проект закону «зроблений на швидку руку», і що цифри в записці пояснення до документа і у власне законопроекті розрізняються. Зокрема, він звернув увагу на розходження показників дефіциту бюджету. Крім того, депутат підкреслив, що законопроект Кабміну «припиняє близько 10 чинних законів, що, згідно недавньому рішенню Конституційного Суду, є незаконним». Він також зазначив, що приймати цей законопроект на нинішньому тижні, як на тому наполягає БЮТ, неможливо, оскільки окремі статті документа потребують доопрацювання.
У чому важливість заяви Зарубінського? Річ у тому, що БЮТ, прагнучи заручитися якомога більшою підтримкою урядового законопроекту, напевно розраховував на голоси Блоку Литвина. Адже не секрет, що сподіватися на плече соратників по коаліції з «Нашої України – Народної самооборони» Юлії Тимошенко було б, щонайменше, наївно. Особливо, після єхидного зауваження Балоги про те, що «рівняння 226-2=228 є новим словом в арифметиці, проте для результативного голосування, без залучення голосів інших фракцій, це все-таки не допоможе». Шукати ж голоси у фракціях Партії регіонів і КПУ бютівцям не зручно, а ось Блок Литвина цілком міг стати палочкою-виручалочкою. Проте, схоже, позиція «литвинівців» на той момент була більш співзвучна з Партією регіонів як такою. Причому, головна опозиційна сила, напевно, вирішила додавити коаліцію вже на цьому тижні, поставивши жорстку умову: спочатку звіт про діяльність уряду, потім – резолюція стосовно почутого від Тимошенко, потім – ухвалення змін до Держбюджету і ряду інших законопроектів, і лише після цього – канікули. Мабуть, настільки під куполом на Грушевського запахло «смаженим», що Блок Литвина схилився до позиції критиків уряду. Враховуючи, які апетити має Блок у разі утворення нового формату парламентської більшості (в обмін на свою «золоту акцію» Володимир Литвин розраховує на пост спікера Верховної Ради), зрозуміти мотиви «литвинівців» нескладно.
Проте, не можна виключати, що прем'єр-міністр піде на крайні для себе заходи, щоб забезпечити позитивний результат голосування четверга. Один з таких заходів – пропозиція Блоку Литвина вигідних урядових портфелів в обмін на голоси по законопроекту змін до Держбюджету. Причому, можливо, що переговори на цю тему між керівництвом обох блоків уже ведуться. Так, учора міністр фінансів Віктор Пинзеник, коментуючи відсутність Юлії Тимошенко на селекторній нараді з губернаторами, повідомив, що керівник Кабміну «проводить консультації». Про те, з ким, у якому форматі вони проводяться, і в чому, власне, суть цих консультацій глава Мінфіну говорити не став. Втім, у Кабміну і коаліції є ще декілька важливих посад, які поки що вакантні. Наприклад – посада першого віце-спікера Верховної Ради. Звичайно, посада менш важлива, ніж головування, але навіть на неї Володимир Литвин може за умови збереження нинішнього формату коаліції з легкістю погодитися. Крім того, на користь БЛ бютівці можуть переграти посади заступників таких парламентських Комітетів, як комітет з питань аграрної політики і земельних відносин, з питань держбудівництва і місцевого самоврядування.
БЮТ і Юлія Тимошенко просто вимушені піти на поступки НУ-НС і Блоку Литвина, щоб відстояти Держбюджет. Інакше, уряду може загрожувати відставка, на якій, як відомо, наполягають депутати від Партії регіонів. Примітно, що слова «регіонала» Михайла Чечетова про те, що у Верховній Раді вже є необхідна кількість голосів (навіть із запасом) для відставки Кабміну, підтвердив і Арсеній Яценюк. «Гіпотетично можна сказати, що в принципі голоси за відставку є», - сказав він, підкресливши відсутність голосів за ухвалення бюджету.
Виникає цілком логічне запитання: чи не подавиться коаліція бюджетною «кісткою»?
Відповідь на нього ми, швидше за все, почуємо уже в четвер, 10 липня.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом