Тому, що відбувається в українській політиці, може позаздрити будь-який сценарист серіалів. Правда, ті, хто «пише» парламентську «мильну оперу», останнім часом почали перегинати палицю. Чого лише варте одне рішення БЮТ привести наступного вівторка до присяги нового депутата замість «зрадника» Ігоря Рибакова без згоди Центрвиборчкому і парламенту.
Народний депутат з НУ-НС Олесь Доній упевнений, що в цій ситуації коаліція не повинна подавати приклад беззаконня. Про це і поточну політичну ситуацію в країні він розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.
- Олександре Сергійовичу, чи підтримуєте ви рішення БЮТ привести у вівторок до присяги нового народного депутата на заміну Ігорю Рибакову, враховуючи, що з цього питання немає рішення ЦВК?
- При всій підступності кроку Рибакова, слід сказати, що нинішня Конституція передбачає тільки дві імперативні норми: депутат може бути позбавлений повноважень, якщо він не увійшов до складу фракції тієї політичної сили, за списком якої балотувався, або, якщо він вийшов з фракції. Якби КСУ дав розширене роз'яснення, що вихід з коаліції є автоматичним виходом з фракції, це було б підставою для позбавлення повноважень депутатів, які заявили про вихід з коаліції. Але Конституційний суд не надав такого широкого тлумачення. Таким чином, немає формально-юридичних підстав для позбавлення повноважень депутатів, які не вийшли зі складу фракцій.
Я розумію бажання колег зберегти коаліцію і їхнє обурення з приводу дій Рибакова і Бута. Але якщо ми не діятимемо, згідно закону, і показуватимемо приклад беззаконня, то він далі розповсюджуватиметься по всій країні.
- Але якщо БЮТ все-таки у вівторок зважиться без рішення ЦВК привести до присяги депутата, ви будете їм як перешкоджати?
- Я постійно виступаю з критикою блокування трибуни опозицією, і, тим більше, провладною фракцією. Тому, зрозуміло, що блокування трибуни з нашого боку було б абсурдним. Але я висловлю свою позицію з цього приводу на засіданні фракції. Скажу, що ми повинні діяти згідно закону. Нагадаю, що, наприклад, група «Народна Самооборона» виключила Юрія Бута зі свого складу ще три тижні тому. Але це швидше моральна сатисфакція, тому що це рішення не несе формально-юридичних наслідків. У цілому, це був хороший урок зокрема нам, щоб ми наступного разу були уважніші при формуванні свого списку. Але зараз удаватися до незаконних заходів – це не вихід з ситуації.
- А який вихід?
- Я на засіданні фракції розповідав про три вірогідні виходи, якщо не говорити про дострокові вибори. Тобто, про ті, які зберігають нинішній склад парламенту. Перший: НУ-НС і БЮТ продовжувати політику кулуарних домовленостей з фракціями КПУ і Блоку Литвина. Адже раніше неодноразово за ініціативи БЮТ голосувала або повністю, або частково фракція Компартії. Блок Литвина взагалі дуже часто консолідовано голосував з коаліцією. Цю практику теоретично можна було б продовжити. Але на останньому пленарному тижні ми побачили, що, очевидно, існують нові якісь домовленості між опозиційними фракціями, які вирішили показати нездатність коаліції самостійно ухвалювати рішення і не голосували. Зрозуміло, що якщо така практика продовжуватиметься, тут питання, чиї кулуарні домовленості сильніші. Тобто, це можливий варіант, але ускладнений.
Другий варіант передбачає створення нової коаліції у складі НУ-НС, БЮТ і Блоку Литвина. Чому так? Тому що Блок Литвина на своєму з'їзді чітко визначився, що він не приєднуватиметься до існуючої коаліції, а готовий брати участь у формуванні нової. Це означає відставку уряду і формування нового. Такий би склад для нинішньої більшості міг би бути оптимальним, тому що Блок Литвина ніде не обнародував своїх вимог щодо бажання очолити уряд. Значить, Юлія Тимошенко могла б бути спокійною з приводу того, що і новий Кабмін очолить вона. У той же час, для НУ-НС було б серйозним питання, а чи готовий він до ротації спікера ради створення такої коаліції, тому що експерти дуже часто висловлюються, що Блок Литвина готовий саме до такого розкладу при формуванні коаліції.
Третій варіант – це формування коаліції з НУ-НС і ПР. Але це ускладнений варіант, тому що зараз у середині блоку НУ-НС немає 37 чоловік, які проголосували б за це, оскільки модератором такої ідеї вважається Балога і його група, до якої існує скептичне ставлення у середині нашої фракції. Якби за таку коаліцію висловився Ющенко, то, можливо, ці голоси були б знайдені. Але не вся фракція це підтримала б, і в ній би створилася внутрішня опозиція, до складу якої увійшла б зокрема «Народна Самооборона». У такому разі, голосів би все одно не вистачало для результативних голосувань. Значить, знову ж таки коаліції була б потрібна третя фракція – Блок Литвина, у якого фактично знову була б «золота акція». Така більшість була б нестійкою, тому що у неї була б потужна опозиція ззовні в особі БЮТ, а також усередині в НУ-НС.
Усі три варіанти, які я назвав, передбачають діяльність і працездатність парламенту. А найгірше, це та патова ситуація, яка сьогодні існує, коли ВРУ взагалі не може ухвалити жодного рішення. Якщо всі ці варіанти не будуть прийняті, і продовжуватиметься нинішня ситуація, то перед суспільством постане питання перевиборів. Але вони без змін у виборче законодавство не приведуть до ротації еліти. А для того, щоб змінити його, необхідний працюючий парламент. Тобто, тут замкнуте коло.
- Але є ще один важливий момент. Ви заявили, що справа Жванії може стати поштовхом до перегляду відносин НУ і НС. Тобто, Ваша політична сила здатна на якісь радикальні кроки? Тоді взагалі немає сенсу говорити про коаліцію.
- Йде політичний тиск на представників нашої групи. Три тижні тому ми це обговорювали на засіданні фракції, яка ухвалила рішення про необхідність подачі заяви на ім’я Президент щодо неприпустимості політичного тиску, що повинен був зробити В’ячеслав Кириленко. Якщо ж позиція «Нашої України» змінилася, то, очевидно, що це привід для серйозної розмови у середині фракції, і для того, щоб НС визначалася, як їй діяти далі. Я сказав тільки про це.
Для «Народної Самооборони» важливо, щоб політичні сили, які входять до складу нашої фракції і коаліції, зберігали союзницькі відносини.
- Але, враховуючи, що Жванія продовжує роздавати невтішні коментарі в адресу Ющенка, а кадрові питання не будуть вирішені на поточній сесії, можливо, слід було б спустити поки цю справу «на гальма»?
- Щодо висловів пана Жванії – це питання етики їхніх відносин з Ющенком, про що неодноразово мовилося на засіданнях фракції і групи НС. Багато політиків говорили, що не допустиме з'ясування міжособових відносин у такому форматі, до якого вже дійшли в цій справі. Не можна на політичний рівень виносити інформацію приватного характеру. Але, незалежно від політичних і етичних висловів Жванії, не можна через політичну позицію удаватися до політичного тиску, зокрема за допомогою судових структур. Це неприпустимо, що б він не говорив.
- Олександре Сергійовичу, чи можна чекати, що майбутній пленарний тиждень буде продуктивним? Зокрема, чи будуть прийняті зміни до держбюджету?
- Поки що фракція не проінформована про можливість позитивного голосування по будь-якому законопроекту. Сама коаліція на цей момент у середині себе не може знайти 226 голосів. Значить, як я говорю, повинен бути один з трьох варіантів.
- Партія регіонів говорить, що вже де-факто існує новий формат коаліції.
- Заяви Партії регіонів – це їхнє бажання, а не реальність. Якби якась широка коаліції, про яку вони говорять, існувала, то у них була б можливість проводити результативні голосування.
- А Ющенко здатний виправити ситуацію, що склалася?
- Президент поки що працює на ослаблення парламенту. На жаль, було помітно, що не на користь президентського оточення було посилення ВРУ. Не дарма зараз говорять, що вихід з коаліції Бута і Рибакова – це ідея не ПР, а Секретаріату Президента. Ніхто напевно не може про це сказати, але про контакти Рибакова і Балоги мас-медіа писала неодноразово.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом