Важкі півроку політичних баталій у парламенті наближаються до кінця. Попереду у народних обранців останній пленарний тиждень, а за ним – довгоочікуваний відпочинок на морях. Правда, спікер Арсеній Яценюк розслаблятися не радить: у повітрі до цих пір висить питання про внесення змін до головного фінансового документа країни.
Які сюрпризи може таїти в собі останній пленарний тиждень, як «покарали» Рибакова і про те, що може чекати відпочилих депутатів восени, розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у директор Інституту проблем управління ім. Горшеніна Кость Бондаренко.
- Марина Ставнійчук заявила про те, що депутати можуть оскаржити в Конституційному Суді зміни в Основний Закон, внесені парламентом 8 грудня 2004 року. Які наслідки це може мати?
- Я думаю, це буде адекватна відповідь тим, хто готує зміни в Конституцію. Партія регіонів, БЮТ пропонують свої варіанти Основного Закону. У той же час Марина Ставнійчук указує на інший шлях, згідно якому ліквідується політреформа від 2004 року, і набуває чинності попередній варіант Конституції 1996 року з правом Президента звільняти прем'єр-міністра, розширеними повноваженнями і так далі.
Навряд чи розглядатиметься питання легітимності третього туру виборів Президента, тим паче, що не було пакетного голосування. Політреформа і третій тур голосувалися окремо.
- Як ви вважаєте, навіщо БЮТ влаштував «показовий виступ» з Рибаковим, адже з'їзд партії не має юридичних підстав для виключення депутата з фракції? Чим, по-вашому, закінчиться ця історія?
- БЮТ чудово розумів, що у них немає юридичних підстав для звільнення Рибакова. Це було політичне шоу, розігране для того, щоб показати свою принциповість. Мовляв, ми звільняємо і лишаєм його мандата. Те, що Рибакова може відновити на посаді депутата будь-який районний суд, значення не має. Це гра на публіку.
Думаю, зрештою всі залишаться при своїх інтересах. Швидше за все, Рибаков і далі буде нардепом.
- Чи можуть такі дії БЮТ припинити втечу депутатів з коаліції?
- Ні, це не допоможе, оскільки ситуація з Бутом і Рибаковим продемонструвала те, що немає жодного ефективного механізму дії на депутатів. Нардепи вільні у своїх діях. Звичайно, існує громадський осуд, незадоволеність керівництва партії. Зараз, наприклад, БЮТ звинувачує Рибакова у тому, що він отримав 14 мільйонів долар за свій вихід з коаліції (хоча це і не підтверджено фактами). Але що можуть цьому протиставити? Тільки те, що члени фракції не подаватимуть Рибакову руку при зустрічі.
- Юлія Тимошенко заявляє про можливість поступового переходу на європейські ціни на газ за 3-4 роки. Чи дасть Росія нам таке відстрочення, і чи встигне українська економіка пристосуватися до нових цін?
- Росія може дати відстрочення і не піднімати ціни на газ з 2009 року. Але весь об'єм російського газу, що поставляється до України, складає 20%. Ось на ці відсотки Росія може підвищувати ціни поступово. Але є також середньоазіатські постачальники, які продають Україні ще 60% газу. Відповідно, 20%, що залишилися, ми видобуваємо самі. З Туркменістаном, Казахстаном й Узбекистаном нам буде дуже важко домовитися.
У результаті збільшення ціни на газ постраждає не стільки економіка, скільки звичайні громадяни. Підвищення цін відразу відіб'ється на комунальних платежах, а так само на продуктах. Адже в будь-якій ціні продукту закладена ціна на газ.
- Яценюк наполягає на внесенні змін до бюджету до парламентських канікул. Яка вірогідність того, що це питання буде розглянуто?
- Це питання може бути розглянуте тільки в тому випадку, якщо депутати дійсно розблоковують трибуну. Внести зміни в основний фінансовий документ країни необхідно, оскільки інфляція вже з'їла третину бюджету. Але, мені здається, що депутати не зможуть проголосувати за зміни до бюджету наступного тижня.
- Чи варто чекати якихось сюрпризів від останнього пленарного тижня? Яка вірогідність того, що депутати продовжать сесію?
- Сюрпризів чекати не варто. Депутати втомилися і більше думають про відпочинок на морях, ніж про якісь серйозні зміни. Що б вони не говорили, це буде струс повітря, але не конкретні дії.
Заявляючи про необхідність продовжити сесію, Яценюк спочатку виходив з потреб парламенту. Тепер його заяви про те, що сесію продовжувати не потрібно, базуються на реальних можливостях. Я не думаю, що сесію буде продовжено.
- Чи можлива швидка відставка Кабміну?
- Зараз немає жодного приводу для відставки Кабінету Міністрів. Відставка прем'єр-міністра залежить виключно від дієздатності коаліції. Навряд чи можна сьогодні говорити про розвал коаліції, а якщо існує коаліція, існує і Кабмін.
- Якою буде ситуація в парламенті після парламентських канікул?
- Осінь, як вважають психіатри, це період загострення психічних захворювань. Ясно, що восени представники нашої «палати №6» обов'язково почнуть воювати між собою, покажуть зразок нетерпимості і нетолерантності. Відповідно, продемонструють важке захворювання.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом