Йдучи із заблокованого сесійного залу парламенту, депутати сподівалися, що майбутні два не пленарні тижні внесуть ясність у ситуацію і виведуть її з безвиході. Перший тиждень добігає кінця, а результату, як мовиться, немає. Після млявої зустрічі лідерів фракцій коаліції і прем'єр-міністра у Яценюка консенсус знову не було знайдено. Спікер запропонував прийняти закон про внутрішню і зовнішню політику України до 2010 року. Але Тимошенко, яка звикла до торгів, тут же запропонувала проголосувати програму її уряду – тобто, імунітет. Ініціативу не було сприйнято із захопленням, тому Яценюк вирішив ще зустрітися і з опозицією. Може, вони щось ділове підкажуть?! А ось «регіонали» уже заявляють про те, що не підтримають черговий Універсал. Про це в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у розповів народний депутат з ПР Михайло Чечетов.

- Михайле Васильовичу, чому ПР не ініціює проведення позачергового засідання парламенту, як це було задекларовано?

- Річ у тому, що є чітка і жорстка процедура. Відповідно до регламенту і Конституції, перед звітом уряду в сесійному залі, це питання розглядається на комітеті. Тому регламент на цьому тижні не дозволяв нам заслухати Кабмін.

- Коли комітет розглядатиме це питання?

- Наступного тижня. Тому питання не знімається, а «вганяється» у жорстку регламентну процедуру, щоб потім не було політичних спекуляцій.

Крім того, ми говорили, що бажано, щоб звіт пройшов у присутності Президента. Ось учора вустами Секретаріату Ющенко жорстко критикував уряд. Жорсткішого опонента і критика Кабміну, ніж Президент, немає. Тому бажано, щоб і він прийшов на це засідання, щоб ми заслухали, «віддячили» уряду і відправили його спокійно відпочивати.

- Ющенко уже дав згоду?

- Домовленості поки немає. Але ми публічно озвучували таку позицію. І Володимир Литвин висловлювався за проведення засідання в такому форматі: ВРУ, Президент і уряд.

- До речі, про критика Ющенка. Його прес-секретар Ірина Ванникова учора заявила, що Президент шукатиме інші політичні шляхи подолання негативних процесів у парламенті, якщо коаліція не підтвердить своє існування де-факто. Тобто, Ющенко натякає на появу нового формату парламентської більшості?

- Так, Президент дипломатичною мовою ясно сказав, що на сьогодні дострокові вибори – недоцільні, оскільки розхитувати ситуацію в країні нікому не вигідно, і всі це розуміють. Адже якщо країну постійно «трясти у виборчій лихоманці», то це негативно позначається і на економіці, і на соціальних питаннях, і на інвестиціях і так далі.

Але повинна бути розв'язка. Тому Ющенко сказав, що якщо коаліція не буде здатна знайти вихід з ситуації, то, напевно, він шукатиме інші політичні рішення, ніби підкреслюючи, що у парламенті є розсудливі люди, які піклуються про державу і здатні вирішувати його проблеми, а не ставити на чолі корпоративні або партійні інтереси.

- Коаліція цього тижня зустрічалася з Яценюком, щоб знайти вихід.

- Вони не знайшли ніякого виходу. Вони ситуацію загнали в ще більшу безвихідь і нічого не вирішили. Краще б вони не збиралися. Стало тільки гірше.

Тимошенко спробувала підв'язати свою програму в пакеті до того, що запропонував Яценюк. Але її не буде ніхто приймати.

- А саму пропозицію Яценюка про ухвалення закону про внутрішню і зовнішню політику України до 2010 року ПР підтримує?

- Ні. Причому їхнє бачення до нашого?! По-перше, ми не знаємо, що там буде записано. Але у будь-якому випадку, цей документ узаконюватиме сьогоднішній курс уряду, який ми не розділяємо. Тим більше, Тимошенко не відходить від нього, а далі веде ситуацію у безвихідь, тому ми не хочемо брати участь у цьому процесі. Нехай вони голосують за цю декларацію або декларативний закон. Напевно, вони туди приплетуть і воїнів ОУН-УПА, геноцид і так далі. Звичайно, за такі речі ми голосувати не будемо. А вони – будь ласка. Тимошенко ж учора сказала, що у них 228 голосів, нехай приймають.

- А Блок Литвина і КПУ можуть підтримати цей документ?

- Я сумніваюся. Володимир Михайлович Литвин уже жорстко позначив свою позицію. У себе на з'їзді він чітко сказав, що криза склалася не в парламенті, а усередині коаліції. А так воно і є! Литвин побачив вихід з цієї ситуації у формуванні нової коаліції, а не в переформатуванні нинішньої. Він заявив: Давайте з нуля робити нову коаліцію, тоді ми готові брати участь у цьому. Далі він чітко сказав, що бачить фракцію, яка може стати ядром цієї більшості, – це ПР. Литвин ніби дипломатично «протягнув руку» Партії регіонів на формування нової коаліції, де вона повинна стати ядром.

- Переговори на цю тему з Литвином уже ведуться?

- У будь-якому випадку, переговори можуть бути тоді, коли коаліція де-юре припинить своє існування.

- Хто увійде до складу цієї нової коаліції? ПР, Литвин і частина НУ-НС?

- Буде видно. Я уже говорив, що НУ-НС – це клаптьова ковдра, зшита гнилими нитками, яка розповзлася.

- Але поки вони ще одна фракція. А коаліція формується не окремими народними депутатами, а фракціями.

- Нічого, це поки вони одна фракція. Сьогодні одна, завтра проголосують – буде дві. І скажуть, що потрібно формувати нову коаліцію. Хто не захоче – відійде.

- Яценюк запрошував вас уже на зустріч?

- Він сказав, що наступного тижня хоче зустрітися з головами фракцій, які не увійшли до коаліції. Якщо буде така зустріч, ми в ній будемо брати участь. Питання ж не в цьому. Адже по окремих законопроектах, ухвалення яких на благо країни і людей, ми будемо голосувати. Ми вже зробили показову, публічну «прочуханку» коаліції їхніми ж руками – вони самі себе побили, коли ми надали голосування в їхнє розпорядження. Вийшло «своїм же салом себе по мусалам», оскільки вони були не здатні прийняти жоден закон.

- Михайле Васильовичу, ходять чутки, що Тимошенко привезе з Москви «благу звістку» про низьку ціну на газ для України наступного року. Ви у це вірите?

- Росіяни хочуть обговорити три питання. По-перше, перебування Чорноморського флоту в Криму, оскільки в нас уже почала мусируватися тема про те, щоб його достроково виштовхати. По-друге, буде піднято питання нашого форсованого бажання якнайшвидше «кинутися в обійми» НАТО, що руйнує великий Договір про дружбу. По-третє, звичайно, газ. Але навіть при найнегативнішому результаті переговорів у Москві, Тимошенко приїде і розповідатиме, що все добре. Вона ж ніколи не говорить правду. Звичайно, вона може пообіцяти передати газотранспортну систему Росії, щоб вирішити питання за ціною на газ. І на таке вона може піти.

Але ціна на газ з Нового року у два рази підскочить. Це якраз результат тієї політики, яку проводить Тимошенко.

- А по НАТО і Криму що може вирішити Тимошенко?

- Ці питання просто будуть підняті. Вона, як глава уряду, повинна дати свою оцінку. Напевно, обговорюватиметься тема, як вона дивиться на те, що Україну втягують у НАТО без референдуму і тому подібне. Ось вона повинна сказати, як сприймає і ці речі. Думаю, торкнуться питань геноциду і воїнів ОУН-УПА. Загалом, є про що поговорити. На жаль, позиція, яку займають у нас, не співпадає з позицією здорового глузду і з позицією Росії.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

981