Те, що відбувається у Верховній Раді, здається, вийшло з-під контролю... Депутати сваряться, лаються, блокують трибуну, звинувачують один одного у прогляданні порнофільмів. Напевно, настав час відправити всіх на канікули, можливо, і не зовсім заслужені, звичайно, але для зниження градусу політичного напруження необхідні. Про те, яку політичну панораму залишать, йдучи на літню релаксацію, обранці народу, ForUm’ у повідав український політолог, президент соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.
- Вікторе Сергійовичу, яке майбутнє у діючої демократичної коаліційної більшості? І чи є воно взагалі?
- Я думаю, що до наступної сесії серйозних зрушень не буде. До 1 вересня я б, будучи на місці провідних політиків, не робив ніяких зусиль у цьому напрямі, тому що нову коаліцію потрібно робити під нові завдання. А хто ж береться за нові завдання перед канікулами?! Потрібно тоді їх відміняти...
Просто так міняти шило на мило, тобто міняти слабку демократичну коаліцію на іншу, але також слабку, я б не став. Тому, думаю, коаліція ще існуватиме.
- Тобто, на сьогодні шанси створення нової коаліції на основі ПР, БЛ і НУ-НС невеликі чи відсутні зовсім?
- Думаю, так. До початку нової сесії такої коаліції не буде.
Якщо ж вона виникне безпосередньо перед виборами, то це буде дуже поганий сигнал. Коаліція, як і будь-який інший політичний інструмент, робиться для вирішення якихось завдань: якщо раптом завдання державного масштабу змусять створити таку коаліцію, то вона негайно повинна ці завдання вирішувати.
Найгірший варіант – це щось придумати і піти у відпустку. Не думаю, що це правильне рішення.
- Скільки ще залишилося лідеру БЮТ сидіти у кріслі прем'єра?
- Десь до Нового року вона працюватиме. Якщо, звичайно, сама не вважатиме необхідним піти з цієї посади. Свіжі соціологічні опитування показують, що її рейтинги продовжують падати. Коли ж вони перейдуть психологічний бар'єр нижче 20%, я на її місці почав би щось думати.
- Тобто парламент не може відправити її у відставку?
- Ні. На сьогодні - ні. І не треба нікому тут нічого придумувати. Це може зробити тільки вона сама. Якщо прем'єр-міністр чинитиме опір, то не знайдеться ніяких політичних механізмів, які могли б без її волі змусити її піти з посади.
Інше питання, можливо їй самій буде це вигідно.
- Достроковим парламентським виборам бути?
- Це питання не буде актуальним раніше 1 жовтня: нова сесія почнеться із спроби реорганізації коаліції, тобто по справжньому політичний сезон почнеться саме з першого числа другого місяця осені.
- Усе-таки. Якщо позачергові вибори до Верховної Ради відбудуться, по-вашому, які політичні сили опиняться у сьомому скликанні?
- Ті ж політичні сили, які зараз присутні. Можливо, з'явиться ще одна невелика нова політична сила, яка прорветься до Верховної Ради зі своїми 4%.
- А НУ-НС пройде?
- НУ-НС, я думаю, пройде. Набере менше, 3-4%, але пройде. Хочу сказати, що не треба хоронити НУ-НС. Це дуже важливий елемент політичної шкали України, який представляє націонал-демократів. Так, їхній рейтинг регулярно падає. Так, ця політична сила постійно дробиться і з неї виходять різні політичні сили, причому йдуть прямо в протилежні табори, але тут уже нічого не поробиш. Проте, НУ-НС все одно пройде.
- А як щодо виборів Президента? Чи можуть відбутися дострокові президентські вибори?
- Вони можуть відбутися тільки за умови, якщо Тимошенко несподівано виступить із заявою, що вона не балотуватиметься на президентські вибори, а натомість залишатиметься прем'єром.
Другий варіант - Тимошенко домовиться з Януковичем про те, що вони удвох залишаються на політичній сцені, при цьому обидва будуть вважатися могильниками Президента Ющенка, партії НУ-НС і так далі.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом