Інтерв’ю

Самойлик : У Яценюка хвороба молодості

Самойлик : У Яценюка хвороба молодості

«Коаліції кінець, а хто вийшов – молодець». Подібні жарти у парламентських кулуарах можна почути часто й густо. Але, як відомо, у кожному жарті є тільки частка її самої. Адже, дійсно, тріумфальний демарш Юрія Бута та Ігоря Рибакова не просто поставив під сумнів існування «оранжевої» більшості, але і повністю заблокував роботу парламенту.

Показово, що БЮТ уже вдруге за пришестя у ВР шостого скликання окупував парламентську трибуну і президію. І якщо першого разу метою було не дозволити Президентові розкритикувати уряд Тимошенко, то зараз «біло-сердешні» побоюються можливої відставки своєї шефині. ПР навіть резолюцію з такої святкової нагоди готує. А комуністи розглянуть це питання у понеділок на президії центрального комітету КПУ. Про це та ситуацію, що склалася у парламенті, в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у розповіла народний депутат із Компартії Катерина Самойлик.

- Катерино Семенівно, як Ви б назвали ті процеси, які сьогодні відбуваються в українському парламенті?

- Я б це назвали лицемірством, яке вражає все і вся. Одна справа, коли фракція БЮТ не пустила Президента, щоб він виступив перед парламентом і розповів, що думає про діяльність ВРУ, а головне – уряду. Але сам факт, що правляча коаліція блокує роботу парламенту, не знаходить ніякого пояснення. Те, що вони говорять про негайне ухвалення Закону про статус народного депутата і тому подібне, це все від лукавого. Ніхто їм не заважає приймати ці законопроекти. Але чудово розуміючи, що правлячої коаліції немає, а значить, і потрібної кількості голосів, вони йдуть на таке лицемірство.

Скажу більше: емісари, особливо проурядового крила, ходять по всіх фракціях і говорять: «Не треба входити в нашу коаліцію. Ви тільки голосуйте, підтримуйте нас і створюйте імітацію того, що в Україні є влада».

Головний висновок – виборами 2007 року політична криза не зупинена, а поглиблена. Вона охопила практично всі сфери державної діяльності.

- ПР почала відкрито заявляти про фактичне існування в парламенті нового формату коаліції. До її складу входить КПУ?

- КПУ вирішуватиме, входити чи ні в новий склад коаліції, тільки у тому разі, коли з'явиться політичне рішення. У нас у понеділок відбудеться президія центрального комітету Компартії. Ми обговорюватимемо питання, пов'язані з життєдіяльністю парламенту і нашою позицією. Крім того, зараз порушується тема відставки Тимошенко. Тому ми повинні прийняти зважене рішення.

Ми не знаємо, кого ПР запрошує в цю коаліцію. Те, що там не буде БЮТ і половини НУ-НС, – це однозначно. Не розумію, де вони наберуть 226 голосів?!

- Чи зможуть «регіони» скликати позачергове засідання парламенту, як вони погрожували?

- Вони зберуть, адже достатньо 150 голосів. Але питання полягає у тому, по-перше, що обговорюватиметься, а по-друге, чи вистачить силоньки відправити у відставку цей уряд, по-третє, з ким потім працюватимуть, по-четверте, які принципові моменти покладуть в основу своєї діяльності. Ці теми хвилюють усіх, і мене зокрема. Тому що я знаю, що симбіоз «регіонів» і НУ-НС нічого хорошого Україні не принесе. Більше того, я припускаю, що загостриться низка питань, таких, як вступ до НАТО, допуск іноземних військ на територію України і так далі.

- Чи згодні Ви з думкою деяких народних депутатів, які вважають, що Арсенія Яценюка слід було б відправити у відставку?

- Очевидно, що він перевищує свої повноваження. Я припускаю, це хвороба молодості. Навіщо було заявляти про те, що коаліція існує, якщо в Конституції чітко і ясно сказано, що вона створюється парламентськими фракціями за умови, що в її склад входить конституційна більшість, тобто - 226 депутатів. А її сьогодні немає. І цим все сказано. Всі нардепи без винятку, які ввійшли до складу коаліції, писали відповідну заяву.

- А в особистісних стосунках хіба може голова парламенту дозволяти собі в ході засідань називати депутатів, наприклад, фермерами і свинями?

- Мене насамперед уразило, як він обізвав кретинами працівників апарату ВРУ. Ці люди бачили всіх нас, усіляких і різних, і дуже часто в дуже сумнівних і аморальних ситуаціях. Але вони знають, що їхня справа полягає в тому, що повинні бути забезпечені озвучення і голосування. Вони виконували свої функції. І лише тільки тому, що система «Рада» не змогла зафіксувати нових народних депутатів, обзивати цих людей і звільняти їх?! Ви мене вибачте... Як така людина могла представляти Україну на міжнародному рівні?! Це перше.

Друге. Ці вислови – «ферма, свині, корито». Я думала, ця людина має якусь інтелігентність. На жаль, це не так. Я вважаю, тут потрібно розібратися і нашому комітету з питань депутатської етики і регламенту.

- Але як така людина могла бути головним дипломатом країни? Хіба парламент, призначаючи його на посаду міністра закордонних справ, не розумів, що може виникнути подібна ситуація?

- На той момент він себе так не проявляв. Він був практично «в тіні», на других ролях, і публічно не дозволяв собі таких заяв. Але ще класики говорили:
хочеш перевірити людину – дай їй владу, і ти відразу переконаєшся, хто перед тобою.

- Катерино Семенівно, «оранжеві» заявляють, що ПР повним ходом готується до дострокових парламентських виборів. КПУ почала таку підготовку?

- Я думаю, Партія регіонів спробує все-таки використати варіант переформатування коаліції, а якщо не вийде, то тоді йтимуть на дострокові вибори. Їм знову, як і рік тому, сказали про те, що у них буде нечувана кількість відсотків, тому з ними відбувається запаморочення від успіху.

Я вважаю, що ми знайдемо можливість звернутися до людей і сказати, чи можна довіряти свої долі безвідповідальним політикам.

Ми не почали підготовку до виборів, тому що вважаємо, що ще не вичерпані всі можливості врегулювання кризи всередині парламенту.