Весь минулий тиждень суспільство намагалося з'ясувати, так жива коаліція чи ні?! Думки різнилися, оскільки українське законодавство прописане у кращих традиціях нашого менталітету. Нібито коаліція припиняє своє існування, коли одна з формуючих її фракцій йде, стукнувши дверима. Але, з іншого боку, для життєдіяльності у неї повинна бути більшість – саме ці 226 заповітних голосів. Тому всі з нетерпінням чекають продовження серіалу, що так набрид, але необхідний «Битва владних титанів. Частина друга». Народний депутат з ПР Вадим Колісниченко прогнозує, що наступний вівторок пройде під егідою, хто кого гірше назве, і хто швидше попросить перерву у роботі парламенту. Про це і поточну політичну ситуацію в країні він розповів в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.

- Вадиме Васильовичу, з юридичної точки зору, існує сьогодні коаліція чи ні?

- З одного боку, діючим регламентом не передбачений вихід з коаліції окремих депутатів. Виходить колізія: коаліцію формують фракції, але це відбувається на основі особистих заяв депутатів. Ні фракція НУ-НС, ні фракція БЮТ формально не виходили з більшості, але вони існують не у повному складі. Було б правильно, щоб Яценюк оголосив про те, що коаліція припиняє своє існування у зв'язку з тим, що у неї немає більшості.

З іншого боку, не зумовлено, як обов'язкове, що коаліція повинна мати більшість. Це «дірки» нашого законодавства. У Європі такого, звичайно ж, не відбулося б.

Тому чекатимемо вівторка. Коаліція повинна про що-небудь заявити.

- Але якщо у вівторок коаліція не заявить про припинення свого існування, ПР блокуватиме трибуну, щоб не дати їм розглядати питання?

- У нас немає необхідності блокувати трибуну з однієї простої причини: коаліція не може працювати, тому що вона не може проголосувати жоден із законопроектів, жодне рішення.

- Вони можуть повернутися до розгляду питання про звіт Семенюк.

- Вони не можуть повернутися до цього питання з однієї простої причини – є вимога закону і політичні домовленості, які свідчили, що всі політичні сили вирішили головне, що спочатку затверджується програма приватизації, потім звіт Семенюк, і якщо він вважається незадовільним, розглядається питання про її відставку і призначення нового керівника ФДМ. Для нас же не Семенюк важлива, а принцип виконання законів.

- Тобто, продуктивної роботи у вівторок не буде, і ми знову спостерігатимемо за політичними розбираннями?

- Безумовно. Швидше за все, поступатимуть заяви про перерви, будуть різні взаємовиключні заяви і звинувачення. Звичайно, продуктивної роботи не буде.

- Політологи і політики стверджують, що ще ряд депутатів вийде зі складу коаліції на початку наступного тижня. Чи є у цьому необхідність?

- Особисто мене і фракцію ПР це турбує, тому що для нас було б дуже важливо, щоб коаліція існувала, щоб хтось ніс відповідальність за безлад, економічну розруху і за ті інфляційні перспективи, які чекають Україну.

Ми потрапляємо в дуже дивне двозначне положення. Це виглядає приблизно так: господар автомобіля розбив її, а зараз пропонує пасажирові далі вести машину, відповідати перед працівниками ДАІ і учасниками ДТП за того, хто її покинув. Тепер якщо ставити запитання про те, що коаліція розпалася, упродовж 30 днів потрібно створювати нову більшість - так звану широку коаліцію. Я вас можу запевнити, що виборці жодної з політичних сил не підтримають жоден з варіантів нової більшості. Отже, якщо ми боротимемося за припинення розпаду економіки України, то повинні будемо, не дивлячись на електоральні очікування, йти на те, щоб створювати хоч якийсь тимчасовий уряд з метою стабілізувати ситуацію.

- Виходить, про такого роду переговори говорив Янукович?

- Так. Формально такі переговори ведуться постійно. Зверніть увагу, близько 70 % законів, які приймала ВРУ, підтримані приблизно 300 депутатами. Тобто, ми постійно знаходимося в процесі переговорів.

- Але «Наша Україна» стверджує, що не веде переговори з ПР, і не піде з вами в коаліцію. Ви сподіваєтеся, що Президент змусить свою політичну силу погодитися?

- На Президенту уже всі давно поставили «великий хрест». Хотілося б, щоб цей «хрест» якнайшвидше покинув територію нашої держави. Ми ж не про Президента думаємо, а про те, яким чином існуватиме Україна після тих дій, які чинили окремі політики. Це перше.

Друге, «Наша Україна» - це не Кириленко, а депутати, які у великій мірі, я сподіваюся, відповідають перед людьми за те, що буде далі в нашій країні.

У Вашому запитанні прозвучало те, що веде до розпаду Держави Україна, коли політичні лідери не вмію домовлятися і вичленувати головне для країни. Такі реалії. Це ж до якого маразму потрібно дожитися, щоб оголошувати: нехай усе помре, але мої принципи залишаться головними.

Найосновніше, «Наша Україна» сьогодні не є ключовим гравцем. Це вмираючий політичний проект, від якого усі давно відмовилися.

- Анатолій Гриценко озвучив своє бачення виходу з політичної кризи – Ющенко, Тимошенко і Янукович повинні відмовитися від своїх президентських амбіцій.

- Я не бачу претензій до Віктора Януковича, тому що за останні три роки ніхто не може чесно і офіційно сказати, що щось у його діях вело до розпаду країни. Взяти гуманітарне питання – він весь час вітав об'єднання країни, у тому числі і щодо мови, і говорить двома мовами, на відміну від Президента, який «насилує» людей і по суті проводить політику культурного етноциду.

З погляду економіки: а яка з дій Януковича завдала шкоди Україні? Усі міжнародні експерти визнали, що під час його правління спостерігався підйом економіки, стабілізація і перспектива зростання.

Питання щодо НАТО для Януковича токож було визначене. Він відповідав інтересам переважної більшості громадян України, які згідно всім соціологічним дослідженням найближчим часом не хотіли розглядати цю тему. Президент заявляє абсолютно зворотне, що ми будемо, і плювати на думку народу.

А Тимошенко потрібно було б зайнятися своїми корупційними схемами, тобто відповідальністю перед народом за ті дії, які були пов'язані з ЄЕСУ.

Заява Гриценка викликана тільки з одним – у людини з'явилися свої президентські амбіції. Звичайно ж, за наявності таких важкоатлетів, яких він назвав, у нього немає жодних шансів.

- Ваш колега Микола Азаров заявив, що у парламенті є потрібна кількість голосів, щоб виразити недовіру діючому уряду Юлії Тимошенко. Чи є зараз у цьому необхідність?

- Ми звернулися до уряду з проханням надати свій звіт, адже у нас грубо порушується Закон про бюджет на 2008 рік, згідно якому на початку березня ми повинні були розглянути зміни до нього. До теперішнього моменту цього документа у помині немає.

У середині цього місяця ми повинні були затвердити бюджетну резолюцію, тобто економічний «коридор», по якому Україна повинна була отримати бюджет 2009 року. Її немає. Для сміху Тимошенко минулого тижня внесла документ під назвою «Бюджетна декларація», який не передбачений законами. На підставі декларації, яка називається «200 кроків до людей» бюджет неможливо написати. Отже, вона знову уникає відповідальності і, по суті, паралізує підготовку головного фінансового документа країни. Тому ми і звернулися до уряду. Тимошенко відповіла, що не збирається приходити до парламенту, щоб давати якісь звіти. Це не просто виклик, а демонстрація неповаги і небажання співпрацювати.

Таким чином, у цій ситуації ми будемо вимушені ставити питання про те, що прем'єр не просто не відбувся, але навіть не може пояснити, що буде далі. Звичайно, нам не вигідно відправляти її у відставку. Але як далі бути? Адже у людини ейфорія, запаморочення від успіху або, можливо, головний біль. Можливо, у неї взагалі почалися психіатричні зрушення. Яке вона має право органу, який її призначає і контролює, заявляти: «Я не збираюся з вами співпрацювати, надавати документи і перед вами звітувати»?! Це вже клініка. Тимошенко, безумовно, напрошується на те, щоб її відправили до відставки, адже потрібно відповідати за все зроблене. А їй треба готуватися до президентської кампанії.

Взагалі у нас політична гра ведеться дуже страшно – на взаємне знищення. У Тимошенко позиція дуже проста: поранених добивати, полонених не брати.

Ми, дійсно, знаходимося у дуже важкому стані. І Тимошенко, і Ющенко несуть за це однакову відповідальність. Найстрашніше, про що говорять навіть міжнародні експерти, що їхні дії можна оцінити, як дії, направлені на знищення майбутнього України.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1285