Літо, мабуть, найулюбленіша пора року більшої частини людства, адже це період відпусток, поїздок, подорожей, реалізації бажань і мрій. З кожним роком українці починають освоювати усе нові і нові для себе країни. Туреччиною, Болгарією і Єгиптом ми вже не обмежуємося. Нам подавай Грецію, Індію, Африку, Таїланд. Але під час поїздки в іншу державу необхідно врахувати безліч нюансів. Про те, що повинен знати і мати при собі кожен турист, в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у розповів президент Туристичної асоціації України Борис Вихрістенко.
- Борисе Івановичу, за якими критеріями людині, що зібралася на відпочинок закордон, слід вибирати турагентство?
- Перш за все, потрібно впевнитися у наявності ліцензії і фінансової гарантії забезпечення відповідальності. Потрібно провести мінімоніторинг благонадійності агентства – скільки років працює на ринку, які у нього партнери, чи були якісь непередбачені випадки.
Також потрібно переконатися у наявності пристойного офісу. Навіть його вивіска має колосальне значення. Необхідно знати, чи є турагентство членом громадських організацій. Крім того, важлива наявність сайту – це хоч і дрібниця, але говорить багато про що. Слід звернути увагу на компетентність персоналу, тобто, чи володіє ця людина інформацією про той предмет, про який розповідає. У туроператора повинні бути буклети про кожну країну.
- Які тонкощі повинен знати український турист при складанні договору з турфірмою?
- У договорі обов'язково потрібно врахувати усі нюанси майбутнього туру. Перш за все: категорію готелю, його назву, місцерозташування, тип номера, тип харчування, трансфер, екскурсійну програму, обов'язкове медичне страхування. Турист повинен зажадати інформацію про умови перебування у тій країні, в яку він зібрався їхати, її особливості і традиції. Обов'язково потрібно запитати у представника агентства, до кого звернутися за допомогою у разі яких-небудь негараздів, записати необхідні телефони. Також слід з'ясувати контакти посольства України в тій державі, яку планує відвідати турист. Залежно від країни проходження, потрібно зажадати інформацію про необхідність щеплень, умови безпеки, протипоказання у разі певних захворювань людини.
Дуже серйозно необхідно підійти до оформлення страхового поліса, з'ясувати інформацію про установи, до яких можна звернутися у разі потреби отримання медичної допомоги, а також хто оплачує ці послуги. Наші туристи іноді до цього питання ставляться дуже недбало, а потім дуже гірко за це розплачуються.
- Як турист юридично може захиститися від неякісного обслуговування, і чи є у нього шанс отримати компенсацію?
- Законом не передбачено страхування такого виду ризику, пов'язане з ненаданням або неякісним наданням послуг за договором. Адже стаття 15 Закону про туризм хоч і передбачає необхідність надання турфірмою фінансових гарантій своєї відповідальності, але це відшкодування турист отримає тільки у тому випадку, коли ненадання послуг було пов'язане з неплатоспроможністю або банкрутством туркомпанії, і його потрібно повернути з місцеперебування додому. Я відмічу, що практично таких випадків не буває.
Іншими словами, існує повний законодавчий абсурд, який абсолютно не захищає туристів, а створює додаткові чималі доходи для банків і страховиків. У той же час, витрати, пов'язані із забезпеченням і фінансовими гарантіями турпідприємства, лягають на плечі туристів. Тому, як мовиться, порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих.
- Тобто, потрібно бути дуже уважним.
- Дуже уважним, дуже дійшлим, з'ясовувати і уточнювати всі моменти.
Припустимо, якщо вам сказали, що ви страхуєтеся, тому що підприємство через банкрутство виявиться неплатоспроможним. Але ж, якщо воно стало банкротом, то уже немає до кого звертатися. Тому довідайтеся про всі деталі, аж до того, як звертатися до суду з позовом на турфірму.
- Що повинен мати турист при самостійному пересуванні закордоном?
- Кожна країна має свої правила в'їзду, тому, готуючись до поїздки, потрібно все грунтовно вивчити, щоб забезпечити собі безпечний і комфортний відпочинок.
Усі юридичні формальності повинні бути дотримані. Тобто, наявність візи, квитків, страховки і інших документів, які вимагає та або інша країна.
Перебуваючи уже безпосередньо на території держави, основну увагу слід звернути на свою особисту безпеку. Жести, міміка, вирази, тобто поведінка має величезне значення. У цілому доброзичлива комунікація гостя притягує до себе. Я уже не говорю про те, що якщо людина зібралася в поїздку сама, то повинна знати мову країни перебування.
- Борисе Івановичу, розкажіть, будь ласка, у якому зараз стані знаходиться туристична галузь України?
- Дивлячись, з якого боку подивитися, адже туризм – це бізнес, який у будь-якому випадку розвивається. Тільки, як і які його види це роблять, і чи вигідно це державі – це окреме питання.
На жаль, сьогодні превалює виїзний туризм, що украй невигідно для держави. У той же час, вона практично нічого не робить для того, щоб скоректувати розвиток інших видів – в'їзного і внутрішнього, тобто, які є вигідними для економіки країни. Наприклад, у нас до цих пір не вирішено питання щодо відміни шкідливої для туризму норми – виняткової туроператорської діяльності. Асоціація з самого початку була проти неї, але до нас не прислухалися, скільки ми не доводили і не вносили законодавчих пропозицій. У цілому, глобальних проблем багато. Це ваучери, фінансові гарантії, страхування і так далі.
Хотілося б акцентувати увагу на інших проблемах. Візьмемо, наприклад, таке питання, як проїзд туристичних автобусів центральними вулицями Києва. Державна структура порахувала, що він не в їхній компетенції, і направила запит у МВС. Асоціація взялася за вирішення цієї проблеми, після чого вона була вирішена швидко і позитивно.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом