Колоритні гоголівські персонажі просто «відпочивають» у порівнянні з головними героями української політичної сцени. Є тут у нас і Коробочка, і Плюшкін, і навіть Чичиков, причому, якщо не у кубі, то в квадраті - це точно. Минулого тижня громадськість отримала нову тему для розмов – із коаліції вийшло двоє: Юрій Бут і Ігор Рибаков. Причини «відступників» різні. Принаймні, заявлені причини.
Проте НУ-НСівець Володимир Стретович вважає, що парочці допомогла у прийнятті такого рішення «відповідна установа на Банковій»: піймали, так би мовити, на боротьбі з корупцією. Чи дійсно українські народні депутати, тепер уже екс-члени демкоаліції, «продали свої депутатські душі»? Про ці та інші питання української політичної повісті ForUm поговорив з Володимиром Миколайовичем.
- Чи прийняла фракція рішення щодо Юрія Бута? Яке?
- Після зустрічі «Народної самооборони» ми наполягали на тому, щоб скликати засідання фракції. Кириленко ж відповів, що людей дуже мало, через що не буде кворуму, тому це питання переноситься. З того часу до сьогодні ніякого рішення про скликання фракції не надходило. Навіть політрада це рішення не обговорювала.
- Як Ви особисто сприйняли його вихід із коаліції?
- Я бачив, як він приходив, як Юрій Віталійович його захищав. Бут аргументував своє рішення, мовляв, митрополит Володимир порадив. Тому я вважаю, що це його хрест, і він його нестиме. Крім того, якщо у нього немає надії, то, відповідно, він не наша людина.
Я як правник і як політик докладатиму багато зусиль, щоб він написав аналогічну заяву про вихід із фракції, що автоматично припинить його членство у Верховній Раді.
- Так чи «жива» коаліція?
- Звичайно, коаліція жива. Це підтвердила наша зустріч з прем'єром у п'ятницю. Ми шукатимемо голоси в інших політичних силах, щоб проводити свої рішення.
Зараз Янукович вивчив два нові слова – де-юре і де-факто. Значить, де-факто коаліція є. Але побачимо після голосувань, адже ще жодного не було, а значить, немає підстав сказати, що немає 226 голосів. Крім того, не оголошено, що 228-ий Іван Степанович не проголосує у потрібний момент.
Номінально вони вийшли, але не можна вийти із коаліції, оскільки з більшості виходять фракціями, а не поодинці.
Те, що партія «Єдиний центр» після виходу Бута і Рибакова дуже красиво заявила, що вона наполягатиме на збереженні коаліції і так далі, зовсім нічого не означає. У Бута «вуха стирчать»: він заявив, що, виявляється, покинув коаліцію, оскільки вона не виконує плани Президента. Це говорить про те, що його рішення було зверстане у відповідній установі на Банковій. Просто знайшли двох виконавців. Я можу навіть здогадуватися, якими мотивами тут керувалися. У них (Бута і Рибакова – ред.) є організація «Контрабанда-СТОП», яку очолює Рибаков. Мені здається, що хлопці десь прокололися на Севастопольській митниці, після чого потрапили у лапи СБУ, - ось і довелося розраховуватися у такий спосіб.
Поживемо – побачимо. Головне - не розгойдувати цей човен. Можливо, наступного тижня ситуація стабілізується, принаймні, мені цього хочеться. Якщо ж ні - тоді образливо за державу: політики нової хвилі так захопилися боротьбою за пиріг з маком, що забули про 46 мільйонів українського населення.
- Чи правда, що НУ веде переговори з ПР про створення нової коаліції?
- Може, партія «Наша Україна» і веде. Блок «Наша Україна - Народна самооборона» ніяких подібних заяв не робив, і це питання на політраді не обговорювалося.
Те, що у п'ятницю не було скликано фракцію на прохання НС, підсилює деякі підозри про те, що таке можливо. Якщо це дійсно так, то хай НУ підписує собі такий політичний вирок.
- Депутати Тимошенко стверджують, що вона піде на президентські вибори.
- Я цього не виключаю. Ця фраза вже звучала, і це відповідає дійсності. Не дивлячись на це, на зустрічі коаліції з прем'єром, яка відбулася 3-4 тижні тому, Юлія Володимирівна сказала фразу, мовляв, я двадцять разів обіцяла, що я не піду на президентські вибори, і мені двісті разів не повірили.
Я думаю, що було б добре, якби Ющенко і Тимошенко у закритому режимі, як вони вміють (варто пригадати 2004 рік, коли вони домовилися про розподіл майбутніх повноважень і таким чином заспокоїли країну) обговорили механізм розв’язання конфлікту. Хоча у мене з кожним днем з'являється все більше скепсису щодо можливості такого врегулювання проблем.
- Чи не вважаєте Ви, що Юлія Володимирівна зрадила Ющенка?
- Не можна говорити в політиці «зрадили» або «не зрадили». Потрібно дивитися, як у біблейській істині - «Та у справах їх пізнають їх». Це все перебуває у динамічно-циклічному розвитку. Наприклад, хто міг передбачати, що створена такими потугами коаліція буксируватиме, і замість щоденного розв’язання невідкладних проблем найвищі чиновники держави займатимуться листуванням один з одним.
Можна з мотора носити кухлем бензин і заливати у карбюратор, а потім у карбюраторі ремінцем приводити в дію колеса, щоб потім ця машина поїхала. Але є поняття державного механізму, і він не може функціонувати таким чином. Образливо, що через це ми втрачаємо і фундаменти державності, і населення, і оптимізм, - знищується держава.
Створюється враження, що у нас процес – все, а результат – нічого. Політики вищого ешелону дуже захопилися самим процесом, не замислюючись, що у результаті цього може вийти, а наслідки можуть бути для України катастрофічними.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом