Українська політика, безперечно, нагадує «мильний» серіал з Президентом, прем'єром, главою Секретаріату і іншими політиками у головних ролях. Як і годиться, у політичному «милі» не видно, ні кінця, ні логіки того, що відбувається… Та й навіщо. Адже усе задоволення у тому, що потрібно просто спостерігати, стежити за тим, що відбувається, робити, звичайно, якісь висновки, але у цілому чекати, а чим же закінчиться ця серія і з чого почнеться наступна.
Останні події були пов'язані з конфліктами у НУ-НС, політичними репресіями Секретаріату Президента, черговими «гірчичниками» уряду Тимошенко, призначенням нового посла у РФ та ін. Про усе вищеперелічене ForUm і поговорив з народним депутатом України від фракції БЮТ Віктором Швецем.
- Вікторе Дмитровичу, зараз існують якісь розбіжності усередині НУ-НС. Чи здійснимі вимоги «Народної самооборони» про звільнення Балоги і Медведька?
- Президент не може зняти Медведька з посади, а може тільки ініціювати його звільнення ВРУ. Це питання потрібно спочатку вирішити на рівні парламенту, тому не зовсім коректно вимагати подібне від Президента. Це, по-перше.
По-друге, (стосовно звільнення співробітників Секретаріату) кожен депутат або чиновник має право звернутися до Президента України або іншої посадової особи з вимогою ретельніше подивитися на тих людей, які формують їхній імідж або працюють у їхньому апараті і так далі. Я не бачу тут нічого надприродного. Мало того, я вважаю, що це прояв в Україні демократії.
- Чи можна подібні вимоги назвати реакцією НС на політичні репресії проти Жванії і Луценка?
- Можливо, це й так. Те, що відбувається у випадку Жванії, дуже навіть нагадує політичне переслідування, адже усе, про що зараз мовиться, було давно відомо. Я вважаю, що якби наші органи прокуратури займали в цій справі дійсно принципову позицію, то вони повинні були б вирішити ці питання уже давно, у встановленому законом порядку. Чомусь донині їх ніхто не вирішував і навіть не вів про це розмови. Зараз же, коли виник політичний конфлікт усередині фракції НУ-НС, то цей «джокер козиря» дістали і запустили у дію.
- Є експертні думки, зокрема Михайла Погребінського, що в наступному скликанні фракції НУ-НС не буде. Що ви думаєте з цього приводу?
- Я категорично не підтримую подібну заяву. Це лише думка політолога Погребінського. Думаю, усі пам'ятають, як він «добре» коментував події, пов'язані з виборами, або події, пов'язані з СДПУ(о), яка скоро буде забута на території України. Усе, що він говорить, як правило, не здійснюється.
- Чому саме зараз виникли конфлікти у демократичному таборі? Кризу якось буде подолано?
- Мені здається, що сьогоднішнє засідання парламенту і дружні, консолідовані голосування депутатів повністю спростовують наявність будь-якої кризи. Коаліція – це живий організм з 228 нардепів і, безумовно, кожен парламентарій має право і хоче відстоювати свої позиції. Стосовно деяких питань народні депутати дійсно займають визначені позиції, але, якщо фракція ухвалює якесь рішення, то у нас усі голосують так, як це було прийнято на засіданні фракції.
- Які шанси створення зараз широкої коаліції на основі ПР і пропрезидентських політичних сил?
- Я вважаю, що це неможливо. Є чинна Конституція, і, щоб зробити новий формат коаліції, потрібно провести нові вибори і тоді нова коаліція сформує новий уряд.
- Проте, прем'єр відкрито про це заявила на засіданні Кабміну.
- Уся країна свідок того, що усі сумісні почини ПР і Президента зазнають колосальну поразку. Вони приречені, не мають ніякої перспективи. Це просто мертвонароджена дитина.
- Чи можливе зараз створення нової політичної сили, яка б стала гідним суперником БЮТ і ПР?
- Створити можна що завгодно, навіть товариство кролівників, але це не означає, що це формування зможе гідно протистояти, наприклад, блоку Тимошенко. Ми у це не віримо.
Я упевнений, що на наступних парламентських виборах будуть ті політичні сили, які зараз є у парламенті. Крім того, хочу підкреслити, що київські вибори не можна брати за аналог і на їхній підставі робити якісь висновки.
- Як ви думаєте, чому «регіонали» поміняли тактику відносно Тимошенко і її уряду? Якщо раніше вони говорили, що не ініціюватимуть відставку Юлії Володимирівни, то зараз з'явилися заяви ПР, що це дуже навіть можливо.
- Мені здається, що вони уже відмовилися від цієї своєї витівки. Вони гарненько подумали і зрозуміли, що це не має під собою ніяких підстав і будь-якого практичного успіху.
- Чи може Президент ініціювати переформатування уряду на основі діючої демократичної коаліції? Адже він останнім часом просто сипле на голову Тимошенко жовті картки.
- Не може. Що ж до карток, скажу, що буде набагато гірше, якщо Юлія Тимошенко покаже Президенту червону картку.
- Це можливо?
- В українській політиці можливо усе.
- За яких обставин? Якщо Президент буде і надалі критикувати політику Тимошенко?
- Не зовсім. Якщо Президент не критикуватиме політику, а заважатиме Юлії Володимирівні реалізувати ті обіцянки, які вона давала виборцям перед виборами.
- Сьогодні стало відомо, що новим українським послом у РФ Президент призначив заступника секретаря РНБО Костянтина Грищенка. Як ви ставитеся до цього призначення?
- Нас тішить тільки те, що послом до Росії призначили не секретаря РНБО Раїсу Богатирьову, а її першого заступника.
Я підтримую це призначення. Ми знаємо, що Грищенко – це серйозний дипломат. Мені здається, що коли ухвалювалося рішення про призначення його на посаду посла у РФ, то тут головним критерієм, усе-таки, був його професіоналізм, а не його якісь політичні симпатії. Те, що він якимось чином звернув у ПР, – це, можливо навіть, випадковість.
Хочу нагадати, що призначення послів - це прерогатива Президента, тому, якщо він вважає, що Грищенко – це саме та людина, яка стимулюватиме наші відносини з РФ, буде гідно представляти і відстоювати інтереси України в РФ, то нехай так і буде.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом