Українські політики не втомлюються «спотикатися» об нові й нові проблеми. Цього разу каменем спотикання став Фонд держмайна. Призначити його главу коаліціанти не змогли досі: дуже не хочеться НУ-НС віддавати це місце обранцеві Леді Ю панові Портнову. Тим часом у неструнких лавах коаліції звучать найсуперечливіші заяви. Окремі депутати від НУ-НС стверджують, що кандидатуру Портнова знято і забуто, а «бютівці» роблять круглі очі й відмахуються від провокації.

Про те, як може вирішитися питання з бажаною посадою голови ФДМ, чому НУ-НС не хоче голосувати за Портнова та про останні провокаційні заяви Російській Федерації на адресу України розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у народний депутат VI скликання, член фракції НУ-НС Анатолій Матвієнко.

- Учора звучали найсуперечливіші заяви щодо зняття чи не зняття кандидатури Портнова. Як, по-вашому, вирішиться ситуація навколо призначення голови Фонду держмайна?

- Я можу вам задекларувати свою позицію, думаю, вона може бути позицією нашої фракції, хоча офіційно рішення ми ще не ухвалювали. Фракція вважає, що потрібно спільно розглядати питання про зняття керівників Антимонопольного комітету, Комітету телерадіомовлення і Фонду держмайна. Потім потрібно на раді коаліції обговорити кандидатури на ці посади і погодити їх.

Що стосується Портнова, то ми не обговорюємо його непрофесійність. Йдеться про те, що людина, яка займає цей пост, повинна займатися виключно своїми прямими обов'язками. Семенюк влізла в політику, і це її найбільша біда. Пан Портнов ще більше заангажований. Те, що він пробує бути активним захисником окремих чиновників великої політики, викликає великі сумніви щодо того, чи розуміє він, на яку посаду йде, і чи може скористатися нею в ім'я інтересів України, а не виконання політичних замовлень. Його політика розпалювання конфліктів сформувала у мене переконаність у тім, що я не голосуватиму за цю кандидатуру.

- Кого хотіла б бачити фракція НУ-НС на цій посаді?

- Річ у тім, що це квота БЮТ. Згідно з коаліційною угодою, ми обговорюватимемо кандидатури, які він внесе. У ситуації, що склалася, є певна хитрість, при якій хочуть звільнити Семенюк і вважати, що Портнов виконує її обов'язки. Я думаю, слід обговорити те, що поки ми не призначили нову кандидатуру, обов'язки має виконувати один із заступників Семенюк, який працював у Фонді держмайна. Це прискорить розгляд питання. Якщо це не буде зроблено, то можна говорити про лукавий крок з боку БЮТ, який свідчить про те, що немає нормальних відносин, а є бажання за всяку ціну протягнути своє рішення.

- Країна приголомшена падінням курсу долара. Своє обурення з цього приводу висловили багато політиків. Чого, по-вашому, слід чекати українцям?

- Потрібно мати на увазі, що США зацікавлені в тому, щоб курс долара падав. За моїми підрахунками, зовнішній борг цієї країни складає приблизно двісті мільярдів доларів. Падіння курсу їхньої національної валюти дає США можливість розрахуватися з половиною цього боргу. Це політика Америки, і я їй аплодую.

Думаю, що тенденція зберігатиметься. Що стосується того, чи реальний зараз курс гривні до долара, я вважаю, що встановлення коридору 4.85 – це наближення до реальності. Якщо долар падатиме у світі, це позначиться і на Україні.

Зараз люди швидко понесуть продавати долар. Через певний час він повернеться до сьогоднішньої ціни, а можливо, і перевищить її, тому що його не вистачатиме. Мені здається, що тут держава не зовсім коректно ставиться до громадян.

- Днями Віктор Ющенко доручив уряду розробити законопроект про припинення з 2017 року дії договорів про тимчасове перебування на території України Чорноморського флоту РФ. У свою чергу Росія просить не поспішати з розглядом цього питання. Зріє нове погіршення відносин з сусідами?

- Гра з Чорноморським флотом – це спроба Росії робити хорошу міну при поганій грі. У РФ немає реальної необхідності тримати в Криму Чорноморський флот як з погляду оборонних питань, так і з погляду безпеки. Єдина причина - це можливість досить сильно впливати на Кримський півострів і використовувати його як спосіб шантажу на політику України.

Російський флот не є гарантією безпеки нашої країни. Те, що він випускає у Чорне море торпеди, і вони неналежним способом використовуються, говорить про те, що Росія ігнорує правила свого перебування у Криму.

Позиція Лужкова була б неможливою, якби у Севастополі не було Чорноморського флоту. Доручення Президента абсолютно справедливе і навіть таке, що запізнилося. Ми повинні були займатися підготовкою виведення російської бази ще з 1997 року, коли давали згоду на її перебування. Якщо не розглядати це питання зараз, після 2017 року Росія зажадає від нас перехідного періоду.

- Учора з'явилася інформація про те, що поновлюються «чорні списки». МЗС РФ заявив про те, що змушений не впускати на свою територію тих українських політиків, які завдають своїми діями шкоди Росії. Як можна поставитися до цієї заяви?

- Мені здається, український МЗС повинен більше працювати у цьому напрямі. Ми не оголошуємо будь-якому російському політикові про те, що він персона нон-грата. Для цього потрібний реальний факт. Те, що трапилося з Каськівим, це демонстрація того, що РФ розмовляє з Україною звисока. Мені здається, на це потрібно реагувати жорсткіше. Весь світ повинен знати, на які неадекватні дії готова Росія у разі жорсткої реакції на неадекватну поведінку її представників.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1012