Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко навперебій твердять про життєстійкість коаліції. Президент заявляє про те, що демократична коаліція «має свій ресурс і політичний потенціал», прем'єр, у свою чергу, відкидає будь-яку можливість розриву коаліційного договору. Експерти ж стверджують, що ні одній, ні іншій стороні офіційне «розлучення» не потрібне: дуже велика вірогідність втратити багатий електоральний урожай. Існує думка про те, що, не дивлячись на постійні скандали і гучні заяви, коаліція протримається ще стільки, скільки це буде потрібно.
Про компроміси, які можуть вивести Верховну Раду на світлу смугу, про проведення конституційного процесу і про найближчі кроки Ющенка і Тимошенко розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у директор Інституту проблем управління ім. Горшеніна Кость Бондаренко.
- Прем'єр-міністр попередила Президента про те, що у разі продовження блокування роботи уряду з боку Секретаріату вона перестане бути його партнером. Тимошенко оголосила відкриту війну?
- Питання в тому, чи була Тимошенко останнім часом союзником Президента? Чи був Президент союзником Тимошенко? Я думаю, фактично вона вказала на факт, що відбувся. Між ними, як писав Йосип Бродський, «Кончилась, знать, любовь, коль и была промежду».
- А що стосується погрози Тимошенко змінити своє рішення підтримувати Ющенка в майбутній президентській кампанії?
- Юлія Володимирівна може підтримати Ющенка на президентській кампанії тільки в одному випадку - якщо на той час буде прийнято новий варіант Конституції, запропонований Тимошенко. При цьому Віктор Ющенко перетворюється на таку собі англійську королеву, а Юлія Тимошенко - на канцлера.
- Як, по-вашому, вирішиться ситуація з Фондом державного майна?
- Думаю, що протистояння навколо Фонду держмайна триватиме, але говорити про те, хто переможе в цій ситуації, поки що ще рано. Є тільки два варіанти. Головою ФДМ буде або Семенюк, або Портнов. Поки що третьої фігури немає. На сьогоднішній день в цьому протистоянні перемагає Юлія Тимошенко, оскільки Андрій Портнов, призначений нею, повноцінно керує Фондом державного майна, не звертаючи уваги на те, наскільки легітимні постанови ФДМ.
- Юрій Луценко відкрито виступив за звільнення Віктора Балоги. НУ-НС на грані розпаду?
- Це - бажання Юрія Луценка заслужити пост міністра внутрішніх справ або інший важливий пост чи то при прем'єр-міністрові Тимошенко, чи то при Президентові Тимошенко. Луценко остаточно вибрав БЮТ.
Що стосується розпаду НУ-НС, то він стався ще до того, як було оголошено про створення нової коаліції. Ми всі пам'ятаємо голосування за кандидатуру Тимошенко на пост прем'єра. Якби в лавах нинішньої коаліції була єдність, не було б необхідності зараз розігрувати драму.
- БЮТ третій день блокує трибуну. Чи існують якісь шляхи до компромісу?
- Шляхи до компромісу намічені. Якими вони можуть бути, сказати важко. Я щойно повернувся з Верховної Ради. Там депутати з обох фракцій ходять задоволені і говорять, що компроміс ось-ось буде. Але знову-таки: що це буде за компроміс, ми зможемо побачити тільки завтра.
- За яких умов робота Верховної Ради може налагодитися?
- Парламент зможе запрацювати тільки після того, як будуть, перше, внесені деякі зміни у регламент. Це необхідно зробити. Друге, якщо депутати відмовляться від блокування трибуни як від методу політичних «мєждусобойчіков».
Сьогодні на порядку денному стоять як питання кадрових призначень, так і питання, пов'язані з соціально-економічними і політичними проблемами. У якій послідовності вони будуть запропоновані, покаже погоджувальна нарада. Поки що сторона Президента наполягає на політичних і кадрових питаннях, сторона Тимошенко наполягає на економічних.
- Президент і прем'єр позначили своє бачення конституційного процесу. Яким шляхом піде держава?
- Я думаю, щодо конституційного процесу на даному етапі буде знайдено консенсус. Україна, швидше за все, розвиватиметься не як парламентська, а як президентська країна. Більшість громадян України у ході соціологічних досліджень підтримують саме президентську модель країни, а не парламентську.
- Чи варто очікувати зміни Основного закону цього року?
- Це довгограюча платівка. Навряд чи зміни відбудуться цього року, хоча про них говоритимуть щогодини, спекулюватимуть на них так само успішно, як спекулюють сьогодні на довгограючих проблемах ЄС, НАТО, державної мови.
- Яких кроків слід чекати зараз від прем'єра і Президента?
- Президент Ющенко все частіше нагадуватиме Леоніда Кучму зразка 1998-1999 років. Він використовуватиме силові й адміністративні ресурси для зведення рахунків зі своїми політичними опонентами. Юлія Тимошенко все частіше і частіше звертатиметься до публіки, електорату, діятиме старими методами, у тому числі й методами, що граничать з політичним рейдерством. При цьому Тимошенко акцентуватиме увагу на тому, що діє вона від імені і на благо народу.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом