Сьогодні вже нікого не здивуєш новиною про чергову парламентську кризу. Народ усе більше звик чути про те, що його обранці топчуться біля трибуни, кричать у камери, годинами сидять у парламентських курилках, ніж про те, що вони ухвалюють важливі для країни рішення. І як би Яценюк не намагався «водити хороводи» з лідерами фракцій, навіть на очах у Президента, БЮТ, як і раніше, блокує роботи найвищого законодавчого органу. Дивлячись на те, як влада не дає собі ж працювати, злі язики і розсудливі люди заговорили про розпад «найдемократичнішої з усіх демократичних коаліцій». Звичайно, другою серією повинно стати показове об'єднання з одвічними ворогами-«регіоналами» в кращих традиціях мильних опер: «Заради України та народу!». А ось хто вимовить ці слова – Тимошенко чи Ющенко, під питанням. Народний депутат з ПР Тарас Чорновіл говорить, що рано поки «схрещувати» його політичну силу з «оранжевими» або «біло-червоними», адже опозиція хоче дочекатися офіційного оформлення «розлучення» «любих друзів». Про це і поточну політичну ситуацію в країні він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.
- Тарасе В’ячеславовичу, очевидно, що БЮТ заблокував трибуну не через антиінфляційні закони. Говорять, це відбулося через небажання Тимошенко допустити суддів КСУ до присяги. На вашу думку, яка ж дійсна причина цієї блокади?
- Я можу сказати точно, що не було причиною – антиінфляційні закони. По-перше, їх немає. Є якийсь один лобістський законопроект Сигала по м'ясу. Може, хороший, а, може, й ні. Хай фахівці аграрного сектора дають йому оцінку. Інших законопроектів поки ніхто не бачив. Про що можна говорити, якщо вони не проходили комітети, якщо не було якоїсь спроби засвітити основні норми цих законів?! Тому це просто була ширма, причому дуже невдала. За день до цього намагалися використовувати Фонд держмайна, але потім стало зрозуміло, що це якось дуже недобре «пахне». Всі почали говорити, що БЮТ бореться за фінансовий ресурс на наступні президентські вибори. Ось і вирішили знайти іншу відмовку.
Реально причин є декілька. Одна з них – це те, що, дійсно, завершальною стадією виступу Президента в парламенті повинне було стати негайне приведення до присяги суддів Конституційного суду, яких призначає Ющенко, навіть не дивлячись на те, які б могли бути демарші. Головне, що буде виконана норма закону: присутній Президент, голова ВРУ, процедура виконана, після цього Ющенко може гратися в свої ігри в КСУ, які йому зараз дуже потрібні, особливо після того, як Тимошенко продавила в суді рішення щодо неможливості внесення змін у Конституцію поза парламентом.
Другий момент, який не приховували «Бютівці» - це небажання надати Президентові трибуну в парламенті, де б він у їх же присутності гарненько б «облив брудов». Наскільки я розумію, під цей виступ готувалися якісь звинувачувальні заяви.
Крім того, є чинник підготовки до наступних президентських виборів. Їм хотілося продемонструвати: ось ми за щось боремося, а нам заважають, вони погані, а ми – хороші.
Чесно кажучи, виглядало це все трохи безглуздо. Коли опозиція блокує парламент, її можна критикувати. Але всі розуміють, що опозиція може собі дозволити, адже це логічно. Але коли ВРУ блокує владу – це повний абсурд.
- Ющенко також вважає це нонсенсом.
- Це дійсно нонсенс. Один мій колега з НУ-НС вчора намагався пояснити американським журналістам ситуацію, що склалася у нас. Вони нічого не розуміли, тому він пояснив доступно: «У Конгресі США половина коаліції заблокувала трибуну проти другої половини, щоб не дати виступити президентові Бушу з посланням до Конгресу». Американці послухали і сказали: «Ви що ідіоти?!».
- Ваші колеги по партії говорять, що на зустрічі у спікера БЮТ і НУ-НС готові були один одного розстріляти. Коаліції вже прийшов кінець?
- З приводу розстріляти я не готовий сказати, тому що не знаю, хто у них там уміє це робити, і в кого яка зброя.
Щодо взаємин, то навіщо їм такі вороги, якщо у них такі друзі?! Якщо вже така напруга, якщо далі неможливо працювати, якщо заблоковані всі ініціативи уряду, як говорить Юлія Тимошенко, навіщо тоді мучитися?! Стукніть дверима і скажіть: «Ми йдемо в опозицію і закриваємо цю коаліцію». Це і очікувалося. Скажу більше, рано чи пізно так і відбудеться. Але виникає питання, чому проклинаючи один одного, воюючи, борючись, довели до ситуації, коли де-факто коаліції немає, а де-юре її все-таки зберігають. Один старий священик, коли виникала проблема, говорив: «Коли ви не знаєте, про що ходить, то знайте, що ходить тільки про гроші». Тимошенко не може стукнути дверима з тієї причини, що їй сьогодні потрібно розрахуватися з боргами за попередні вибори, і заробити на президентську кампанію. Тому ведеться така колосальна війна за ФДМ, і тому Президент саме там їй найбільше ставить «палиці в колеса».
Якщо де-юре буде розпад коаліції, може виникнути питання про відставку Кабміну. Очевидно, він все-таки виникне. Голосів буде цілком достатньо.
- Тому що Партія регіонів підтримає?
- Напевно, так. Нам що, любити цей Кабмін?! Ми відразу говорили, що цей уряд небезпечний для України. Всім відома ця наша позиція.
Так от, повертаючись до попереднього питання, якщо говорити про Ющенка, йому нарешті пояснили який у нього і НУ рейтинг. Він нарешті зрозумів, що у нього немає політичної сили. Розвал коаліції спричиняє за собою одне з двох: або створення нової, або вибори. Але як йти на вибори, якщо він у результаті отримає таке, що йому буде зовсім не солодко?! Дай Бог, щоб у в'язницю не сісти після того, що відбудеться. Там на імпічмент буде достатньо голосів. Та їх і зараз уже, в принципі, достатньо. Тому такий варіант Ющенка не влаштовує.
Якщо нова коаліція буде з БЮТ і ПР, то я не думаю, що такого формату дуже хоче Президент. А якщо більшість буде з ПР і НУ-НС, в якому він уже велику частину не контролює, щось вирішити в такому «гуляй-полі» він уже не в змозі. Тому формальне збереження коаліції де-юре вигідно і Ющенку.
- ПР веде переговори і з БЮТ, і з НУ-НС. Особисто Ви з ким з цих політичних сил бачите коаліцію?
- По-перше, ми зараз зареклися вести серйозні переговори про новий формат коаліції. Хай спочатку оформлять «розлучення».
- Ви говорите про офіційні переговори.
- Так навіть і на неофіційному рівні. Коли кулуарно тихо говорять, що ми готові з вами об'єднатися, дружба навіки, а потім виходять на трибуну і розповідають: «Ми з ними на одному гектарі не сядемо», то така поведінка вже стомлює.
Ведуться постійні переговори щодо поточних питань. Наприклад, з БЮТ ми відкрито ведемо переговори про створення комісії по зміні Конституції, щоб заблокувати неконституційні дії Президента, які він хоче упровадити в життя. Ми вважаємо, що Конституцію треба міняти в один бік, Юлія Тимошенко, що в інший. Тому потрібно створювати комісію. Законопроект, який буде всіх влаштовувати, повинен бути підготовлений спільно. Якщо ми напишемо ідеальний законопроект, БЮТ за нього не проголосує, адже авторами виступатимуть представники ПР. Теж саме навпаки. У цьому феномен ВРУ нинішнього скликання. Тому, щоб було 300 голосів, цей проект повинні разом написати різні фракції парламенту.
Що стосується, хто б мені більше сподобався. Та ні одні, ні інші. Тому ми сьогодні не підштовхуємо їх до розпаду коаліції. Але якщо формально вона розвалиться, ми, як найбільша фракція, повинні будемо ініціювати переговори зі всіма фракціями щодо майбутньої більшості. Очевидно, що в першу чергу йдеться про БЮТ і НУ-НС. У такому порядку ми будемо вести з ними переговори. Це наш конституційний обов'язок, який ми не можемо обійти. А ось з ким вдасться створити більшість – не знаю. Сьогодні вони всі так присягаються, що я не уявляю, як вони потім мінятимуть свою позицію.
- Ви говорили про імпічмент Ющенку. Найближчим часом Тимошенко може зважитися на такий крок?
- Ви бачили очі Тимошенко під час її вчорашнього виступу?! Існує іридодіагностика - обстеження веселкової оболонки ока, завдяки якому можна визначати, на що хвора людина. Так от у Тимошенко на веселковій оболонці очей було написано: «Імпічмент». Це слово проривалося і в тембрі її голосу. Вона хіба що його не озвучила.
- Партія регіонів братиме в цьому участь?
- Це дуже велике питання. Не потрібно забувати, що не прийняті певні конституційні закони щодо процедури імпічменту.
Якщо зараз Юлія Тимошенко прибіжить до нас, як колись із законом про Кабмін, і скаже: «Ми зараз з вами відправимо до відставки Ющенка. Подивіться, рейтинг Януковича більший. Він стане Президентом, а я – прем'єром. Ми житимемо душа в душу». Ми підемо на це. А вона побіжить до Ющенка і розповість: «Віктор Андрійович, вони ініціюють імпічмент, пришли до мене, я їм сказала, що так. А тобі говорю, або ти даєш мені працювати, як я хочу, або я погоджуся остаточно». І якщо він злякається і здригнеться, то ми знову пошиємося в дурнях, а вона – білою і пухнастою. Набридло. Тимошенко дуже часто гралася в ці ігри.
На сьогоднішній день у Партії регіонів не розглядається тема імпічменту Ющенку.
- Тарасе В’ячеславовичу, чим і коли може закінчитися війна Ющенка і Тимошенко?
- Найгірший варіант – вона може не закінчитися і тривати досить довго. Але у нас є критичний місяць вересень, черговий корупційний скандал. Думаю, Тимошенко може протриматися до вересня.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом