Вже давно не секрет, що коаліція існує тільки формально, як кажуть, у казці. У реальному житті БЮТ і НУ-НС не перестають обмінюватися звинуваченнями і домовлятися з ключових питань, судячи з усього, не збираються. Нещодавно прозвучала заява Юлії Тимошенко про те, що в Україні необхідно ввести парламентську республіку, «згармонізувати й упорядкувати владу». НУ-НС відреагувала на це з вражаючою швидкістю. Лідер фракції В’ячеслав Кириленко звинуватив БЮТ, «регіоналів» і комуністів у спробі відібрати повноваження у Президента.

Про те, що чекає на парламент у разі офіційного розпаду демократичної коаліції, про можливе переформатування коаліції та про ймовірність прийняття змін до Конституції у бік парламентської республіки розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у народний депутат України VI скликання, член фракції Блоку Литвина Олег Зарубінський.

- Олеже Олександровичу, наразі існує думка, що коаліція може офіційно розпастися. Що чекає на парламент тоді?

- Для офіційного розпаду коаліції потрібно, щоб одна із двох фракцій, яка є членом коаліції, офіційно прийняла рішення про свій вихід. Необхідно, щоб на засіданні фракції проголосувало більше половини депутатів. Зараз мені складно уявити, що у НУ-НС набереться 37 чоловік, які зможуть проголосувати за вихід із коаліції. Це малоймовірно. Отже, така «тягомотина» триватиме ще дуже довго.

Якщо все-таки таке станеться, нова коаліція повинна буде створитися упродовж місяця. Говорити про те, що у разі розпаду діючої коаліції неможливий інший формат, абсолютно безпідставно. Створення нового формату коаліції у нинішньому скликанні можливе.

Якщо, наприклад, НУ-НС вийде із коаліції, залишаться чотири партії, які зможуть приймати рішення про створення нової коаліції. Зважаючи на риторику НУ-НС про категоричну неможливість їхнього союзу з комуністами, можна висловити припущення, що КПУ буде виведена з цього кола (хоча з цілої низки голосувань НУ-НС працювала з комуністами заодно). Методом виключення залишається три політичні сили: НУ-НС, БЛ і ПР.

- Наскільки ймовірно те, що із коаліції вийде БЮТ?

- Не хочу показатися банальним, але змушений повторитися, що у нас можливо все, що завгодно. У такому випадку коаліція з регіонами для БЮТ, скоріш за все, неможлива через публічну риторику і електорат.

Варіант виходу БЮТ із коаліції можна розглядати тільки у тому разі, якщо БЮТ остаточно вирішить «педалювати» питання про дострокові парламентські вибори. Але тут може статися серйозна помилка. У нинішній ситуації складно зробити так, щоб парламент був розпущений, якщо в цьому не буде зацікавлений Президент. Мені здається, він не дуже хоче дострокових парламентських виборів. Тому навіть складання 150 мандатів, як це було у попередньому скликанні, цього разу може не зіграти своєї ролі. Розпускати парламент чи ні - залежить від Ющенка.

Крім того, рішення Конституційного суду про те, що відсутність 300 депутатів призводить до неповноважної ВР, спірне. Де сказано, що парламент на кожній сесії повинен схвалювати зміни до Конституції? Що стосується подолання президентського вето, то навіщо це буде потрібно, якщо Ющенко буде зацікавлений у підписанні законів, що приймаються 226 депутатами?

- Якщо все-таки припустити проведення дострокових парламентських виборів, чи поміняється істотно склад Верховної Ради?

- Я думаю, всі п'ять політичних партій, які представлені сьогодні у парламенті, пройдуть. Яке буде співвідношення між ними, питання складне. Ті, хто думає, що сьогодні вони на піку електоральної форми, можуть сильно помилитися. Навіть якщо зараз оголосяь вибори, вони пройдуть не менше, ніж через 60 днів. Ціни в магазинах, на ринках, підвищення побутової ціни на газ вже з першого травня – це серйозні аргументи, не на користь тих, хто сьогодні вважає себе лідером електоральної підтримки.

Думаю, що рейтинги трьох найбільших політсил істотно зменшаться.

- Юлія Тимошенко вважає, що найближчим часом український парламент може внести зміни до Конституції і запровадити в Україні парламентську форму правління. Це можливо?

- З жалем маю констатувати, що зміни до Конституції перетворилися на інструмент політичного шантажу і тиску на своїх опонентів. Сьогодні зміни до Основного закону не розглядаються тими, хто їх ініціює, як поліпшення здоров'я і економічного зростання суспільства. Все крутиться у трикутнику перетягування владних повноважень між Президентом, парламентом і Кабінетом міністрів.

Технологічно можливо запровадити парламентську республіку. БЮТ і ПР зацікавлені у тому, щоб це зробити. Є більше 300 кнопок, які можуть провести зміни до Конституції. Але якщо таке станеться, це викличе серйозне протистояння, яке може перекинутися на протистояння у суспільстві. Ясно, що президентська сторона мовчати не буде.

- Говорять про те, що Юлія Володимирівна робить усе, щоб Ющенко відправив її у відставку. По-Вашому, прем'єрові вигідно піти зараз?

- Я називаю цю ситуацію «і хочеться, і колеться». Хочеться тому, що Юлія Тимошенко розуміє, що рейтинги падають. Чим довше люди ходитимуть у магазини і бачитимуть, що видана тисяча гривень не тільки не допомогла краще жити, але давно проїдена, а ціни ростуть, тим більше падатиме підтримка БЮТ.

Але Юлія Володимирівна не одна прийшла до влади. У прибуткові, теплі, авторитетні крісла сіли дуже серйозні люди, які спонсорували її виборчу кампанію. Знову потрапити у ситуацію невизначеності (а будь-які вибори – це невизначеність, сегмент лотерейності) вони не хочуть. Ось це і називається «колеться».

- Міністерство закордонних справ України направило до штаб-квартири ООН чергове послання. У ньому Організацію просять допомогти обмежити антиукраїнські заяви, які роблять офіційні особи Росії. Які наслідки це може мати?

- Це серйозний акт, оскільки там вжиті досить жорсткі формулювання. У мене немає повної інформації про ідентичність висловлювань, зроблених під час розмови Путіна з Бушем, і заяв з боку вищих військових чиновників Росії. Якщо Україна пішла на те, щоб надсилати такий документ в ООН, очевидно, були отримані докази.

Зараз складно говорити про реакцію світової спільноти, але ніхто не любить, коли хтось брязкає зброєю. У такій ситуації переважна більшість країн ООН, хай неофіційно, можуть підтримати українську сторону, тому що Україна у цій ситуації виявилася жертвою.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1062