Інтерв’ю

Плотніков: «У Секретаріаті розуміють, що відставка Тимошенко спрацює «на плюс» тільки їй»

Плотніков: «У Секретаріаті розуміють, що відставка Тимошенко спрацює «на плюс» тільки їй»

«Швидше, вище, сильніше!» Це гасло всесвітнього олімпійського руху, але не тільки. Хіба українську політику не можна назвати спортом?! Ще як можна. Різні політичні сили те і роблять, що б'ють рекорди: «Бютівці» наввипередки покидають зал засідань, щоб порадитися, «регіонали» час від часу відпрацьовують блок, а Президент з прем'єром усе змагаються, хто в Україні сильніший. Останнім часом існують думки, що в цьому нерівному поєдинку Ющенко, як джентльмен, поводитися не буде, і Тимошенко доведеться піти. Але, як говорить нардеп з Партії Регіонів Олексій Плотніков, це леді Ю тільки на руку.

Про це і інші питання українського політ-обозу ForUm і поговорив з Олексієм Віталійовичем.

- Як ви вважаєте, як довго триватиме українське президентсько-прем'єрське протистояння або так звана «холодна війна» між Ющенком і Тимошенко?

- Складно сказати. Є різні варіанти – або це приведе до відставки прем'єра, або це розсмокчеться. Але тенденція сама по собі не є нормальною. Те, що відбувається між Президентом і прем'єром, свідчить про те, що не все гаразд у цій владі. Крім того, вони обоє належать до однієї коаліції, і до нібито споріднених політичних сил.

- Чим не догодила Ющенку нинішній прем'єр-міністр України? Який глава Кабміну йому буде більше вигідний?

- Ющенко розглядає Тимошенко як конкурента на президентських виборах. При всій різноманітності можливих форм цих виборів, при можливих різночитаннях термінів, все ж таки є навіть підсвідоме сприйняття Тимошенко як конкурента.

Крім того, очевидно, що ситуація в економіці не нормальна, і видно, що ніхто не займається інфляцією. Замість цього народ намагаються переконати, що не це головне, що інфляція сама по собі розсмокчеться і так далі. Тому, з цієї точки зору, тут є і об'єктивні, і суб'єктивні причини незадоволеності з боку Ющенка на адресу Тимошенко.

- Політолог Ігор Жданов вважає, що Секретаріат Президента готує до середини квітня масштабний наступ на Кабмін? Як ви думаєте, що може використовувати Президент для цієї атаки?

- Якщо Секретаріат піде по шляху посилювання відносин з Кабінетом міністрів, цілком можливо, що будуть знайдені якісь важелі дії – обмеження юридичної діяльності Кабміну, постійна критика і, знову-таки, можлива відставка.

Я думаю, що в Секретаріаті розуміють, що в даному випадку відставка Тимошенко спрацює «на плюс» тільки їй.

- Чому такий сценарій вигідний прем'єрові?

- Піти у відставку зараз – це говорити населенню, що вона хотіла зробити життя краще, але їй не дали, що вона хотіла поліпшити ситуацію в країні, але в Секретаріаті їй перешкоджали. У цьому випадку піти легко, зваливши всі гріхи на попередників, на Секретаріат, який не дає працювати, і намагатися позиціонувати себе як людину, яка хотіла змінити країну, хотіла допомогти громадянам, але їй не дали.

А якщо, скажімо, відхід у відставку відбудеться ближче до осені, то вже буде чіткіше розуміння у населення, у виборців, що саме вона не зробила, наприклад, запустила ціни, не проводила реформи, фактично працювала тільки на свій власний імідж, а не на інтереси країни. Буде розуміння того, що винна команда прем'єр-міністра, а не якісь навколишні ситуативні моменти.

- Юлія Володимирівна дійсно неодноразово підкреслює, що всі проблеми нинішнього уряду передалися їй у спадок.

- Це єдиний прем'єр, який свої проблеми намагається спихнути на попередників. Я не пам'ятаю жодного уряду в Україні, хоча їх було дуже багато, де б хтось говорив, що в сьогоднішніх проблемах винні попередники. Це, напевно, такий абсолютно «кучмістський» хід. Адже тільки Кучма в своїх доповідях намагався валити проблеми країни на те, що це тяжка спадщина Радянського Союзу.

- Ви вважаєте, що Тимошенко не під силу справиться з інфляцією за обіцяних нею 5-6 місяців?

- 5-6 місяців – це абсолютно чітке розуміння широких верств населення про те, що уряд не працював, а фактично вів в економічний аут.

Я не розраховую на те, що, якщо Тимошенко протягне при владі 5-6 місяців, щось зміниться до кращого.

- А як ви розцінюєте спроби прем'єра врегулювати ситуацію на м'ясному ринку? Врятує український ринок польське м'ясо? Надовго?

- В принципі, товарна інтервенція, як така, в практиці регулювання цін можлива. Можлива також товарна інтервенція за рахунок ввезення дешевого імпорту. Спрогнозувати щось у конкретних умовах України і в конкретній діяльності нинішнього Кабміну мені дуже складно. Як важіль – це можливо, але що буде на практиці, я не беруся говорити.

- Вчора на засіданні КМУ Юлія Тимошенко похвалилася, що за січень-березень 2008 року показник ВВП в країні, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, склав 106%. Це можна назвати урядовим проривом?

- Почнемо з того, що в 2007 році, якщо не помиляюся, зростання ВВП було близько 8%. З приходом Тимошенко в січні 2008 року він різко знизився, а в лютому він дещо збільшився, але в порівнянні з січнем.

Це така некоректна маніпуляція із статистикою. Потрібно порівнювати з 2007-им, а не свої якісь досягнення лютого зі своїми ж провалами січня.

- На вчорашньому засіданні «тіньового» уряду Віктор Янукович заявив, що ініціатива звільнення Тимошенко йде з коаліції? Як ви думаєте, чи може це означати розвал коаліції? Коли вона, ви думаєте, остаточно лопне по швах? Чи дійсно зусиллями спікера Арсенія Яценюка вона ще не розпалася?

- Проблема коаліції зараз дуже загострилася. Пригадати тільки, що позавчорашні заяви лідера фракції БЮТ на адресу Президента і те, що виходить з Секретаріату на адресу прем'єр-міністра. Це свідчить про загострення проблем коаліції.

Фактично коаліції немає. Є дві політичні сили, які штучно об'єднані в парламенті і які вимушені створювати видимість того, що вони єдині. Вони, з одного боку, постійно запевняють у своїй єдності, а з іншого – ведуть таку жорстку «холодну війну».

Складно прогнозувати, коли розвалиться коаліція. Але я можу чітко констатувати, що єдності в коаліції немає, а сили, що в ній об'єднані, – це штучне об'єднання.