Не дивлячись на клятви у вічній любові і вірності, між Ющенком і Тимошенко пробігла чергова «чорна кішка». Не витримала душа поета в особі Юлії Володимирівни брудних і необгрунтованих, як вона вважає, звинувачень «сірого кардинала» Балоги. Довелося прямо з Брюсселя координувати дії своїх «солдатів» і вести їх у наступ. Звичайно, першим «під роздачу» потрапив сам Президент - БЮТ після довгих консультацій зажадав від нього припинити руйнувати коаліцію і угамувати надмірний запал глави своєї «канцелярії». Лідер КПУ Петро Симоненко вважає таку поведінку прем'єра підготовкою до того, щоб «грюкнути дверима». Про це він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.

- Петро Миколайовичу, як Ви відноситеся до того, що слідчий Генеральної прокуратури України пред'явив звинувачення колишньому міністрові внутрішніх справ України Василю Цушку у справі про захоплення приміщення Генпрокуратури 24 травня минулого року?

- Мені прикро, Генеральна прокуратора займається «заказухою». Ясна річ, що замовником цього є Президент України Ющенко. Він виключив в Україні використання права і таким чином порушив правове поле, починаючи з його дій, які були пов'язані з проведенням дострокових парламентських виборів. А вчорашня його заява про те, що ВРУ ще більше корумпована, ніж раніше, зайве тому підтвердження. Ця людина не думає про те, якими будуть наслідки його кроків. І в даному випадку, дії, які він робить, зайвий раз свідчать про те, що він вирішив встановити контроль над всіма правоохоронними органами України.

Я був учасником тих подій – все відбувалося у мене на очах. Я провів ніч у Генеральній прокуратурі, коли керував групою народних депутатів. Ми вимушені були ізолювати Гелетея, прислужника Президента, який на той період уже очолював Державну службу охорони, і людей, переодягнутих у штатське, з табельною зброєю, щоб вони не накоїли лиха. Тобто, тих людей, які повинні бути одягненими тільки в офіційну військову форму, і які знаходяться при виконанні, а не виконують замовлення. Ми забезпечували законність дій прокуратури проти незаконних Указів Президента, коли міняли Генпрокурорів.

Я вважаю, що це зайве свідчення того, що Ющенко не думає стежити за виконанням Конституції і законів. Таким чином, він складає реальну загрозу.

Пригадайте дії Ющенка, коли він змусив Кихтенка викликати внутрішні війська і маршем з відповідним озброєнням йти на Київ. Це показує, що у Ющенка немає уявлення, що таке посада Президента.

- Чим закінчиться ця справа? Чи дійде до того, що Цушка посадять?

- Санкції проти Цушка – це спроба залякати інших. Зрозуміло, чому Ющенка це робить, адже в стінах парламенту і в суспільстві розгортаються абсолютно інші процеси. У парламенті назріває ситуація, коли остаточно буде зруйнована «помаранчева» коаліція. Очевидно, що формується інша більшість за інтересами великого бізнесу. Зрозуміло, що Ющенко сьогодні намагається залякати всіх решта, що нібито в його руках вся правоохоронна система. Тобто, у будь-якому випадку, він діє ще гірше, ніж було в ті періоди 1937-1938 рр., які він так критикує.

Я виступаю категорично проти таких дій і засуджую їх. Вважаю, обов'язково прийде час, коли Ющенко відповідатиме згідно із законом за свої злочинні діяння.

- А як Ви розцінюєте демарш БЮТ?

- Стає очевидним, що в умовах, коли Балога, судячи за повідомленнями, починає давати певні рекомендації, наприклад, яким чином діяти економічному блоку уряду, наші застереження про те, що в Україні практично створено чотири Кабінети міністрів, виправдані. Я маю на увазі, діючий Кабмін, Секретаріат Президента, РНБО і в деяких питаннях сам Ющенко, який не гидуватиме займатися тим, що починає підміняти Тимошенко у прийнятті тих або інших рішень. Це колосальна загроза руйнування правління в країні. Це хаос, який Ющенко спеціально сіє в своїх інтересах. У цій ситуації, зрозуміло, що треба або визначати свою чітку позицію, або тоді погоджуватися з тим, що диктує Ющенко, або треба розуміти, що слід довести справу до кінця і боротися за те, щоб у складі цього Кабміну виконувати свої обіцянки виборцям.

З іншого боку, це логіка їх внутрішньої боротьби, яка була ще в 2005 році. Тому, я думаю, ця заява – підготовка до того, щоб «грюкнути дверима». По-друге, це підготовка до дострокових президентських виборів.

- «Бютівці» в кулуарах говорять, що зробили таку різку заяву, тому що нібито в Секретаріаті підготували Указ про введення прямого президентського правління і призначення референдуму за новою редакцією Конституції. Таке може бути?

- Я думаю, сьогодні рішення Конституційного суду України вже чітко розставило всі крапки над «і». Якщо Ющенко збирається виконувати закони України, то він повинен виконати і це рішення, яке передбачає, що спочатку необхідно в діючу Конституцію внести зміни за процедурою проведення референдуму. Тільки після цього вже за затвердженою в Конституції нормою проводити референдум за народною ініціативою.

У них спочатку в плані було, що в квітні вони готують проект нової Конституції, влітку проводять референдум і на осінь призначають вибори. Тобто, ця схема була практично затверджена, коли американці приїжджали сюди, і цю програму з ними узгоджували. Тому я не виключаю, що, як одним з варіантом розвитку подій, підготовлений і цей проект, який передбачає ізоляцію ВРУ, пряме президентське правління, прийняття на референдумі Конституції і проведення дострокових виборів.

- Самі ж «регіонали» не виключають, що, якщо розпадеться коаліція, вони можуть стати союзниками або БЮТ, або «Нашої України». КПУ як перешкоджатиме таким об'єднанням?

- Ми не маємо можливості і права цьому перешкоджати. Це їх бажання. Вони діятимуть відповідно до того політичного рішення, яке у них буде прийнято.

Звичайно, це буде новий переділ влади і власності. Ось у такому контексті потрібно розглядати ці дії. А всі переділи приводять тільки до погіршення ситуації в країні і до того, що тяжбу і позбавлення переноситиме простий громадянин.

- Враховуючи останні заяви і дії, чи можуть Ющенко і Тимошенко знову помиритися?

- Були моменти, коли вони були конфронтаційно налаштовані по відношенню один до одного, потім знімали суперечності і знову заявляли про свою любов і дружбу. Проходить час, і вони знову розбіглися в різні боки. Тут стає очевидним, що ними рухають не державні інтереси, а особисті. У даному випадку, це інтереси великого бізнесу і владні повноваження.

Цей конфлікт, як і в 2005 році, в черговий раз розгорівся через газ і газову трубу. І тоді вони ділили мільярди між собою, і сьогодні. Адже відомо, що Ющенко і його сім'я патронують цей бізнес.

- Тоді хто може виграти цю «війну»? Ющенко чи Тимошенко?

- Я можу сказати тільки одне, що, безумовно, програє народ.

Ольга Москалюк

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

910