Тема НАТО продовжує так і сяк мусуватися в українському суспільстві. Віктор Ющенко наполягає на тому, що Україна приєднається до ПДЧ у грудні цього року. Противники ж Альянсу вважають, що без згоди РФ Україну до НАТО не візьмуть. Російська сторона тільки підігріває ситуацію скандальними заявами про те, що у разі вступу України в НАТО вона застосує небачені санкції.

Про провокаційні заяви російських високопосадовців, про необхідність визначення статусу українських військ у Косові та про те, чи зможе українська армія перейти на контрактну основу до обіцяного терміну, розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у народний депутат, член фракції Партії регіонів, глава підкомітету з питань військової безпеки і оборони Олександр Кузьмук.

- Начальник Генштабу ЗС РФ генерал армії Юрій Балуєвський заявив, що Росія буде змушена для забезпечення своєї безпеки вжити заходів військового та іншого характеру у разі вступу України до НАТО. Що мав на увазі Балуєвський під такими погрозами?

– Я особисто знаю Балуєвського, і знаю його як витриманого і розсудливого генерала. У мене немає підтверджень реальності його дослівної заяви. Якщо ж така заява була, я вважаю, вона неприпустима. У такому разі я чекаю у відповідь дій російського керівництва.

Безумовно, такі заяви безглузді і не піддаються обгрунтуванню. Я думаю, російській стороні, як і українській, потрібно бути обережнішою, не видавати бажане за дійсне. Я ще раз наполягаю на тому, що має бути абсолютне підтвердження заяви Балуєвського.

- Росія заявила про те, що у разі вступу України в НАТО з Криму буде виведений Російський Чорноморський флот. Чим це загрожує Україні?

- Якщо допустити, що Україна вступить у НАТО, безумовно, це викличе перегляд стратегічних планів військової організації РФ. Україна стає для Росії в один ряд з державами, які є для неї, м'яко кажучи, протилежною стороною. Тому ясно, що РФ мінятиме свою військову стратегію, яка, безумовно, буде не на користь України.

- Парламент Косова 9 квітня прийняв Конституцію, яка мала набути чинності 15 червня. Наскільки правомірне подальше перебування українських миротворців на цій території?

- Я продовжую наполягати на визначенні статусу українського контингенту, який там знаходиться. Верховна Рада на підставі Резолюції Ради Безпеки ООН №1244, на підставі рішення РНБО і указу Президента у 1999 році прийняла закон про участь України в операціях ООН. Але резолюція №1244 стосувалася Союзної Республіки Югославія, де забезпечувався її суверенітет і територіальна цілісність. Сьогодні обстановка змінилася. Український контингент знаходиться у Косові, яке вже де-факто ніякого відношення до Сербії не має. Практично український контингент підтримує самопроголошену республіку Косово. Тому нам треба визначитися на державному рівні, у якому статусі та з якою метою ми там знаходимося.

Україна з 1999 року бере участь у всій Балканській кампанії. Ми продемонстрували свій професіоналізм, вірність інтернаціональним устремлінням України, підтримали ООН, але нам важливо знати статус нашого подальшого перебування у Косові. Тому наступна дія має виходити від Президента та уряду України, які мають направити запити в ООН для роз'яснення статусу українських військ у Косові та порушити питання про нову резолюцію Ради Безпеки ООН.

- Чи зможе Україна перейти на контактну армію до 2010 року?

- Я переконаний, що вона не зможе цього зробити. Може бути тільки розгорнена кампанія для того, щоб виконати передвиборчі обіцянки, проте це не буде контрактною армією. Свідоцтвом цього є те, що вже середина квітня, а ніяких змін у бюджеті немає. Фінансові забезпечення, необхідні для переходу на контрактну армію, навіть у мінімальних кількостях не забезпечуються. Цей рік буде провальним. Для виконання цього завдання залишається 2009 рік, але нічого зроблено не буде.

- Чи вдасться партіям до понеділка дійти згоди і домовитися про створення комісії щодо внесення змін до Конституції, як того хоче Яценюк?

- Моя думка повністю збігається з думкою тієї політичної сили, до якої я належу. Зміни до Конституції є прерогативою українського парламенту і українського народу.

- Чи підтримає ПР відставку голови ЦВК Усенко-Чорної?

- Я не думаю, що ми це підтримаємо. Партія регіонів не може змиритися з тим, що кадрові рішення керівництвом країни ухвалюються залежно від партійної приналежності або законних дій тієї чи іншої особи. Ми є свідками «чисток», необдуманих, незаконних рішень. Звичайно, ми з цим боротимемося.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

960