На щастя або на жаль – 3 квітня у Бухаресті саміт НАТО вирішив відкласти приєднання України і Грузії до ПДЧ. Росія не забарилася заявити, що вона прогнозувала таке рішення. Народний депутат України VI скликання, член фракції БЮТ Андрій Сенченко вважає, що в Румунії не сталося нічого дивовижного. Про це він заявив в ексклюзивному інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.
Нардеп не сумнівається, що восени Україну чекають нові дострокові вибори, де БЮТ набере значно більше голосів, ніж у 2007 році, і сформує більшість у парламенті. Сенченко також заявив, що Ющенко допустив помилку, дозволивши Балозі почати реалізацію проекту «ЄЦ».
- Андрію Віленовичу, у четвер саміт НАТО вирішив відкласти приєднання України і Грузії до Плану дій щодо членства в НАТО. Ви засмучені цим? Чекали іншого рішення?
- Для мене нічого дивовижного не сталося, тому що я вважаю, що це дуже важливе рішення для країни, щоб воно приймалося тільки політиками. Це питання, щодо якого, безумовно, треба радитися з народом.
- Чи залишається шанс, що ми отримаємо ПДЧ до кінця 2008 року?
- Складно сказати, тому що ритм роботи НАТО встановлюємо не ми. Питання в тому, чи зуміє і чи захоче влада почути думку народу на цю тему і, спираючись на цю думку, або повторно виходити з цим питанням до країн Альянсу, або відкласти це питання на невизначений термін.
Адже це не п'ятирічний план, який потрібно за три роки виконати.
- Ви говорите про думку народу, тобто Ви вважаєте, що необхідно провести референдум з цього питання?
- У нас темою референдуму намагаються всіляко маніпулювати. Наприклад, я не розумію і ніколи не зрозумію, як можна приймати Конституцію на референдумі, там, де складно дати однозначну відповідь: вам подобається перший розділ, а другий не подобається, а мені подобається третій... А коли йдеться про вступ до політичних або військово-політичних блоків, тут чітко зрозуміле питання, і можна добитися цілком певної відповіді: народ України або «за», або «проти».
- Але спочатку, напевно, людям потрібно докладніше пояснити, що таке НАТО і які є плюси і мінуси приєднання до Альянсу.
- Є політичні сили, які «за», і є, які «проти». Завдання усіх цих політичних сил – максимально переконливо мотивувати свою точку зору, з тим, щоб люди приймали не емоційне рішення, а усвідомлене.
- РФ заявляє про те, що якщо Україна все-таки приєднається до НАТО, то Росія виведе базу Чорноморського флоту з Криму. Як це вплине на нашу країну і на відносини між двома державами?
- Виникають певні правові колізії у разі, якщо Україна зробить такий вибір, оскільки цей вибір несумісний із знаходженням військової бази Чорноморського флоту РФ у Севастополі. Але, на мій погляд, сьогодні це – передчасне питання, яке просто «піднімає температуру» в суспільстві.
Наша політична сила неодноразово робила заяву про те, що з цього приводу треба приймати рішення на референдумі. Тому ті політичні сили, які зараз ініціюють вступ в НАТО, мають ініціювати відповідний референдум. А все решта – це вже похідні від цього рішення.
- 1 квітня до України приїжджав з державним візитом Президент США. Наскільки корисним був візит Буша в Україну? Чи зміняться кардинально відносини між нашими країнами?
- Я думаю, що коли світові лідери, нехай навіть ті, які вже йдуть у силу завершення свого терміну, відвідують країну, це має певний резонанс, і не тільки пізнавальний ефект для цих лідерів. Тому у будь-якому разі це корисно для нас і, я думаю, що корисно для американських політиків, адже Буш приїжджав не один, а з супроводжуючими особами. Вони вже мають враження про країну не з чуток, нехай і епізодичне. Це все йде на користь двосторонніх відносин.
- Давайте поговоримо про те, що відбувається у самій Україні. Президент знову звільнив суддю КС Сюзанну Станік, яку вчора сам же і відновив на посаді. Нібито «у зв'язку з порушенням процедури вступу на посаду судді Конституційного Суду України». Це забаганки Ющенка, чи він просто виконує закон?
- Відновити її на посаді він мав згідно з законом, оскільки йшлося про виконання рішення суду. Що стосується другого рішення, мені невідомі деталі порушення вступу на посаду, але хочу сказати, що це зайвий раз говорить про недосконалість нашої Конституції і про те, що потрібно шліфувати деталі як Конституції, так і законів, які є похідними від неї. Це потрібно для того, щоб не доводилося такими штучними методами реалізовувати певні рішення. Щоб, з одного боку, судді КС себе відчували однозначно захищеними при дотриманні ними всіх вимог, які їхнім статусом накладаються на них, і щоб Президент був упевнений в тому, що судді КС діють строго у рамках закону, який визначає їхній статус.
Власне кажучи, у цьому зацікавлений народ. Адже це стосується не тільки суддів, але і звільнення різного роду чиновників, які, будучи по суті справи на політичних посадах, захищаються нормами КЗППу, і заставляють до себе застосовувати такі ж підходи, як до робітника, який стоїть біля верстата, коли він захищається у взаєминах з працедавцем. Це все-таки щось інше, і порядок звільнення таких людей має бути чітко прописаний з тим, щоб у нас Генеральні прокурори по п'ять разів не відновлювалися.
Це все говорить про недосконалість законів і абсолютно не красить нашу країну.
- Андрію Віленовичу, як Ви думаєте, коли у парламенті, нарешті, оберуть заступників Яценюка, щоб не доводилося переносити пленарні тижні туди-сюди?
- На жаль, сьогодні ситуація у парламенті – це чітко виражене бажання маніпуляції всією країною. Питання не у конкретному заступникові Яценюка, а в тому, що політичним силам вигідно це знущання над країною і над громадянами. Я маю на увазі Партію регіонів і невелику частину НУ-НС – «Єдиний центр». Це публіка, яка по команді то виходить, то заходить, то голосує, то ні.
- До речі, які шанси проекту «ЄЦ» на наступних виборах?
- На мій погляд, ніяких взагалі.
- Навіщо ж тоді Балога впритул зайнявся цим проектом?
- Кожен має право на помилку.
- Тобто Ви вважаєте, що «ЄЦ» - це помилка Балоги?
- Я вважаю, що це помилка Президента – те, що в його оточенні реалізуються такі проекти.
- Голова однойменної фракції у ВРУ Володимир Литвин упевнений у проведенні дострокових парламентських виборів восени поточного року. Наскільки велика імовірність нових дострокових виборів?
- У мене відчуття такі ж, як у Литвина. БЮТ не є тією політичною силою, яка ініціює дострокові вибори. Ми якраз налаштовані на те, щоб максимально ефективно попрацювати на країну. Можливо, Партія регіонів і «громадяни, які вагаються», із НУ-НС все-таки змінять свою точку зору і знайдуть собі місце в парламенті – одні як конструктивна опозиція, а інші мають зрозуміти, що вони або члени коаліції, або правильно і пристойно було б скласти свої депутатські повноваження і піти займатися чимось іншим, якщо вони не згодні з лінією коаліції і тієї сили, яка їх привела до парламенту.
Якщо це прозріння не відбудеться, тоді ми чітко розумітимемо, що автори чергових дострокових виборів – це Партія регіонів і ця група товаришів. Тоді ми підемо на вибори. Ми, на відміну від інших, не боїмося їх абсолютно.
- Ви вважаєте, що БЮТ зможе отримати більшість у Верховній Раді?
- Так.
- У такому разі, чи БЮТ створюватиме коаліцію з НУ-НС?
- НУ-НС у своїй основній, «здоровій» частині – це наші політичні партнери. І ми, і вони намагаємося побудувати демократичну країну. І ми, і вони, безумовно, робимо помилки, у тому числі й кадрові. Але вектор обраний правильно, і ми щодня просуваємося до своєї мети. Якби нам не вставляли палиці в колеса, ми б явно просувалися швидше. У цьому ми соратники, і я думаю, що якщо ми зуміємо очиститися від сумнівних політичних елементів, то наша з НУ-НС потенційна коаліція може гори звернути.
Ольга Шишко
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом