Українці поступово відволікаються від політичних баталій і переводять увагу на приземлені обивательські проблеми. Недавнє коливання курсу долара змусило всіх ще раз заглянути в свої гаманці і подумати про день прийдешній. Розмови про інфляцію і подорожчання цін на продукти відновилися з новою силою.
Як захиститися від подорожчання цін, куди краще вкладати гроші і в якій валюті зберігати заощадження? На ці питання кореспонденту ForUm’у відповів досвідчений економіст, науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України Всеволод Степанюк.
- Уряд Тимошенко обіцяє подолати інфляцію за півроку. Це можливо?
- Я вважаю, що в найближчі півроку можна пригальмувати зростання цін. На руку уряду грає той чинник, що долар перестав дешевшати і дещо зміцнився на останніх торгах. Подешевшала минулого тижня нафта. Звичайно, ці чинники можуть пригальмувати інфляцію в короткостроковій перспективі, тим паче, що ціни на продовольство цього року вичерпали своє зростання. Світові ціни на продукти харчування зараз в очікуванні урожаю, тому істотно збільшуватися не будуть, більш того, восени можуть навіть знизитися. Але це стосується перспектив на найближчі півроку. Очевидно, аналітики команди Тимошенко прорахували, що зовнішня коньюктура дозволяє говорити про те, що за ці півроку ціни рости сильно не будуть. Але якщо говорити про цілий рік, то залишаються ризики. Наприклад, невідома подальша ціна на газ. Якщо ціна на енергоносії значно підвищиться, утримати інфляцію буде абсолютно неможливо.
Має значення і соціальна політика по виплаті малозабезпеченим ще більших пенсій і зарплат. На жаль, ці гроші нічим не підтверджені. Вони не зароблені економікою і не забезпечені товарами. Звичайно, збільшення соціальних виплат без відповідного зростання економіки буде основним чинником, який підстібає інфляцію.
- Президент і прем'єр продовжують змагатися по виконанню соціальних обіцянок. Віктор Ющенко закликає місцеві органи влади безкоштовно виділяти земельні ділянки для будівництва доступного житла, тим самим знизити його вартість. Наскільки реальна ця програма?
- Така програма абсолютно нереальна, як і переважна більшість соціальних ініціатив Президента. Якщо він говорить про те, що потрібно виділяти безкоштовно ділянки для будівництва комерційними структурами житла, то потрібно тоді ставити інше питання: хто компенсує міському бюджету втрати від безкоштовного виділення ділянок? Цим самим Ющенко намагається давати вказівки міській владі, як їй витрачати і заробляти гроші. Це порушення Конституції. Або ж Президент вважає, що місцевого самоврядування не існує, і він може командувати всім, чим завгодно.
Навіть якщо ці ділянки даватимуться безкоштовно, але житло будуватимуть комерційні, а не державні структури, а це стане приводом зайвий раз отримати надприбуток. Все одно квартири в побудованих будинках скуповуватимуть підставні жебраки, а потім перепродуватимуть їх на ринку за реальну ціну. Ініціатива Ющенка не тільки порушує ряд законів, але дає широке поле для корупції і зловживань.
- Чому, по-вашому, Юлія Володимирівна тягне з доопрацюванням бюджету?
- Це не зовсім доопрацювання, а переробка бюджету з урахуванням нових реалій: більш високого рівня інфляція, ніж закладалося до попереднього бюджету. Повна переробка бюджету вимагає часу. До того ж ще немає статистики за перший квартал і реальних даних для переробки. Говорити про те, що в квітні можна вносити новий бюджет, неправильно з методологічної точки зору.
- Чи зможе Тимошенко виплатити всі виплати вкладникам Ощадбанку? Чи гроші закінчаться раніше?
- Виплата внесків – це елементарний піар. Це хабар виборцеві, який голосує за Тимошенко. Відомо, що за Тимошенко голосують найубогіші і найбільш знедолені шари суспільства. Якщо брати економічну сторону, звичайно, можна виплатити по одній тисячі. Але що можна купити за одну тисячу гривень? Еквівалент тисячі гривень – десять радянських рублів. Тобто сама по собі виплата не зрозуміла за своїми принципами.
Стосовно того, чи зможе Тимошенко виплатити всі внески, як обіцяла, відповідь однозначна: не зможе. Це досконало нереально. Якщо уряд хоче повернути внески, нехай він віддає їх не грошима, а товаром. Єдиний товар, що залишився в нашій державі, - це земля. Наприклад, можна було б встановити простий механізм: сотка землі – це стільки-то радянських рублів, купувати землю можна тільки за внески. Якби було реальне бажання повернути людям втрачені заощадження, шляхом земельного механізму це було б можливо. Але уряд, звичайно, землю розподіляє між своїми, а не між людьми.
Навряд чи Тимошенко розраховує на своє прем'єрствування впродовж двох років. Можна виплатити вкладникам по тисячі гривень, а потім сказати, що їй не дали виплатити все решта. Я думаю, саме на це вона і розраховує.
- В останні дні курс долара «трусить». У якій валюті ви радите українцям зберігати заощадження?
- Якщо заощаджень багато, є сенс зберігати їх у декількох валютах. Це гривня, фунт стерлінг, швейцарський франк, російський рубель і, можливо, китайський юань. Але не в доларах.
Краще гроші в що-небудь вкладати: у бізнес, товар, нерухомість, коштовності, витвори мистецтва. Це найбільш вигідні вкладення грошових коштів.
Навряд чи простий мешканець може грати на фондовому ринку. У жодній країні світу простий громадянин не може вийти зі своїми грошима на фондовий ринок хоч би тому, що у нього їх мало, і він не може купити безпосередньо брокерське місце на біржі. Вкладаючи в акції, можна як виграти, так і втратити. Отже найнадійнішими є депозити.
Що стосується причин стрибків курсу долара. Не можна останні півстоліття жити в боргах і при цьому мати процвітаючу економіку і валюту. США зараз розплачуються за це. На жаль, вони нав'язують і Україні подібну модель. Але те, що у нас ще не розвинений фондовий ринок так, як у США, захищає українську економіку практично від усіх криз за останні шість-сім років. У кризі 90-х років українська економіка постраждала найменше.
Я є супротивником моделі економіки, яка існує в Сполучених Штатах, вважаю її аналогом фінансової піраміди. Поки США були наддержавою, і їх валюта була світовою резервною валютою, ефект піраміди давав свої результати. Як тільки долар перестав бути єдиною світовою валютою, у них почалися проблеми з платежами.
Єдине, на чому тримається долар, це те, що нікому в світі не вигідно, щоб з ним відбувалися кризові явища. Але, я думаю, що поступово він здаватиме позиції.
- Які основні ризики зараз загрожують українській економіці?
Основні ризики – це неконкурентоспроможність української економіки, зношеність основних засобів, комунікацій. На другому місці стоять зовнішньоекономічні ризики, які багато в чому визначаються поведінкою нашого керівництва. Це, зокрема, і створення вільної зони з ЄС. Для дуже великого бізнесу це вигідно, але середній і дрібний бізнес з жахом чекає того моменту, коли ми отримаємо рівні умови з європейськими виробниками. Насправді умови рівними не будуть. Європейський виробник знаходиться в кращих фінансових умовах, ніж наш. Створення зони вільної торгівлі боляче ударить по українській економіці.
Зовнішній чинник сильно прив'язаний до політичного. Якщо наш уряд йтиме на конфронтацію з Росією, можуть погіршати торгові режими для наших підприємств, які збувають у РФ більше 35% всього виробленого. Якщо ми відкриємо кордон з ЄС, наш виробник програє конкурентну боротьбу.
- Який український уряд, на вашу думку, був найбільш ефективним за останні роки?
- Найефективнішим урядом був уряд Януковича. Це не тільки моя думка, це дані Державного комітету статистики. За Януковича було найбільше економічне зростання, до 2005 року був позитивний зовнішньоторговельний баланс, достатньо нормальні відносини зі всіма сусідами, а не тільки із західними.
Нинішній уряд, підвищуючи зарплати і пенсії населенню, не робить основного. Перед тим, як підвищувати виплати, потрібно стимулювати зростання виробництва тих товарів, які населення піде купувати в магазини. Оскільки цього немає, збільшується завезення імпортних товарів, і погіршується наш зовнішньоторговельний баланс, піднімаються ціни, і підстібається інфляція. На жаль, стимулювання економіки підвищенням виплат не може привести до стимулювання внутрішнього виробництва. Можна сказати, що політика уряду Тимошенко неефективна.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом