Всі політичні сили активно готуються до майбутніх виборів Київського мера. Кожна партія впевнена, що в її рядах знайдеться як мінімум один гідний кандидат на цей пост.
Народний депутат України шостого скликання з фракції БЮТ Лев Бірюк вважає, що головою КМДА може стати і Олександр Турчинов, і Михайло Поживанов, і інші представники БЮТ. «У нас достатньо досвідчених людей, прекрасних менеджерів і гідних цій посаді кандидатів», - упевнений він.
Крім того, в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у Бірюк розповів про те, чому не потрібно виводити українських миротворців з Косова, і до чого може привести відміна закону про держзакупівлі.
- Леве Васильовичу, чи БЮТ висуватиме свого кандидата на дострокові вибори в Києві?
- Обов'язково! Ми це заслужили. Якщо розглядати те, скільки депутатів від БЮТ і НУ-НС, навіть з тими 15 зрадниками (а сьогодні ми сподіваємося, що ЦВК введе нових людей), то у нас уже буде та заслужена більшість, за яку голосували кияни. Я думаю, що найбільша фракція має преференції для того, щоб висувати свою кандидатуру і узгоджувати її зі всіма решта.
Справа не в тому, що ми ненаситні. Річ у тому, що і наступні вибори закінчаться так само. Мер буде від будь-якої структури, але більшість буде тільки від БЮТ.
- Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко готовий балотуватися в мери Києва на позачергових виборах, якщо його висунуть як єдиного кандидата від демократичних сил. Наскільки велика така вірогідність?
- Є надія, що ми виберемо узгоджену кандидатуру. Якщо такою кандидатурою буде Луценко, безумовно, він піде. Луценко – досвідчений політик.
Правда, складно буде прийти мером, і не мати можливості проводити свою лінію, тому що у тебе не буде більшості. Важко працювати, правда?
- Які ще є кандидатури на посаду міського голови?
- Обговорюється можливість, що на вибори може піти Турчинов, може і Поживанов. У нас достатньо досвідчених людей, прекрасних менеджерів і гідних цій посаді кандидатів. Головне сьогодні – це честь, а її в Київраді, на жаль, при нинішньому мерові немає.
- Чи є шанс у Леоніда Черновецького знову потрапити в крісло глави КМДА?
- Ви самі розумієте: надія вмирає останньою. Черновецький сподіватиметься. Але я думаю, що кияни зрозуміли, що за нього не можна голосувати, це соромно. Я собі не уявляю, як у 2012 році на відкритті футбольного чемпіонату такий мер, з такою усмішкою, відкриватиме його. Я згорю з сорому!
- РНБО просить Секретаріат ООН провести розслідування інциденту з українськими миротворцями в Косовській Мітровіце і забезпечити їх особисту безпеку. Чи допоможе це в організації нашої роботи там?
- У будь-якій структурі буває так зване розслаблення. Це ж стосується і миротворців, які були донині в Косові. Там не кидали гранати, можна було проводити операції по роззброєнню терористів і силовиків. А потім вони розслабилися, і лише з цієї причини (я іншої не знаходжу) трапилося таке.
Я є представником Верховної Ради України в діючому парламенті, ОБСЄ. І ми розглядали питання про те, чи визнавати проголошення незалежності Косова. Україна до цього дня не визначилася, підтримувати чи не підтримувати незалежність Косова. Але ми сказали, що навіть якщо незалежність буде підтримана, вона не може бути прецедентом для всіх. А для того, щоб доводити це, не можна говорити: давайте це не буде прецедентом, ми за мир і дружбу на Балканах, а самі забираємо своїх миротворців і говоримо: ну розбирайтеся на здоров'я самі!
Ми з вами повинні зрозуміти одне: ООН, як і НАТО – це організації, які зберігають мир за рахунок світової співдружності держав. Глобалізація впливає не тільки на те, що ми слухаємо музику іншої країни, що ми користуємося товарами іншої країни, їмо з неї продукти. Глобалізація полягає також у тому, що якщо завтра в цій сусідній країні почнеться будь-який революційний процес, то сотні, а то і мільйони жителів, які боятимуться цієї війни, підуть через кордони в мирні країни.
Ось чому Європа так боїться Балкан! Тому що завтра мільйон хорватів, сербів, албанців «ломануться» на Європу голодні, з дітьми, без нічого. Я думаю, що вони як сарана пройдуть по Європі. Ніхто осторонь не залишиться.
- Леве Васильовичу, як Ви думаєте, чи потрібно виводити наших миротворців з Косова?
- Наші миротворці повинні там бути. На жаль, багато політиків не розуміють одного: людина, яка йде служити в армію, йде для того, щоб захищати мир. Навіть ціною свого здоров'я, як би цинічно це не звучало. А як інакше? Хай німці, поляки, французи, німці охороняють мир у Європі, а ми сидітимемо на печі і розповідатимемо, які ми миротворці?
Головне, що ніхто з політиків не запитав у наших хлопців, які там служать: чи хочуть вони повертатися до України? А вони знають, що вони вміють захищатися і захищати мир.
- Андрій Шкіль минулого тижня заявив про те, що виведення українських миротворців з Косова спричинить за собою питання про членство України в ООН. Ви згодні зі своїм колегою?
- Не думаю, що це може відбутися. ООН таким чином не розправляється зі своїми членами. Навряд чи це таким чином закінчиться.
Повинно бути так, що найгірше для людини – це коли тобі за себе соромно, а не хтось на тебе показує пальцем.
- Верховна Рада відправила на розгляд Конституційного Суду законопроект про зняття недоторканності з народних депутатів. Як ви думаєте, наскільки конституційним буде визнаний цей проект закону?
- Я не бачу причин для КС, щоб не визнати цей законопроект відповідним Конституції. Людей ніхто не гонить у списки. Люди знали, за яку програму вони боротимуться, і з якою програмою балотуватимуться. Знали, хто поряд з ними пліч-о-пліч йде в цьому списку. І якщо вони були вибрані, а після цього говорять: ви знаєте, а я цю програму не хочу підтримувати, то щось не те в нашому домі.
Люди сьогодні голосують у більшості своїй за програми, які іноді називають обіцянками. Слава Богу, українці вже навчилися розбиратися в тому, що нам треба, а що ні. Тому, я думаю, що проблем з КС не буде.
Інша справа – що поки що немає Конституційного суду. Спочатку потрібно три людини вибрати в КС, а потім уже вирішувати цю проблему. За 17 років ми наробили багато проблем, але практично нічого не вирішили.
- Вам не подобається опозиційний варіант цього законопроекту, де пропонується позбавити недоторканності також суддів і Президента?
- Недоторканність – хороша штука. Вона повинна бути, тому що вона діє практично у всіх парламентах світу. Не може бути такого, що той, хто повинен відстоювати честь і порядок у державі, сам був не захищений. А, знаючи, що відбувається у нас в судах і правоохоронних органах... Я, наприклад, цього не боюся. Але є люди, у яких є бізнес, і так далі. Ну, так вони бояться більше.
На сьогоднішній день було б смішно, щоб у Президента не було недоторканності. У всіх державах у нього вона є, а в нас не буде? Потрібно прийняти закон про імпічмент, який міг би так чи інакше впливати на Президента.
- Леве Васильовичу, Ви задоволені відміною закону про держзакупівлі?
- Я, наприклад, був всіма фібрами душі за те, щоб не відміняти закон. Немає ще нічого побудованого, а вже все поламали, тому що це гроші. Я виступав за те, щоб знову повернутися до закону 2004 року, і допрацьовувати цей закон. Ось це нормальна робота. Ламати – не будувати. Ми зараз наламаємо, а потім будемо рік або два приймати. А якщо він не буде прийнятий, тоді що?
Я більш ніж переконаний, що якщо немає закону, то через місяць державних грошей у бюджеті не можна буде знайти.
- Але ж уряду дано доручення за два тижні підготувати новий проект закону.
- Але його ж потрібно ще прийняти! А уявіть собі – знайдеться у нас 226-229 чоловік. І знайдеться дев'ять чоловік, які не захочуть голосувати. І все – гроші витрачаються, а закону немає.
- Ви передбачаєте проблеми з ухваленням нового варіанту закону?
- Дай Бог, щоб все пройшло без проблем, і щоб ми прийняли прекрасний закон. Головне, щоб не вийшло так, що зараз є Тендерна палата, а завтра буде, умовно кажучи, Палата мір і терез. Тобто назва помінялася, а все решта те ж саме. А закон повинен бути кращим. Але було б правильніше повернутися до закону 2004 року і допрацьовувати його.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом