Парламентарії напередодні 8 березня зробили подарунок не стільки жінкам, скільки собі – ВРУ почала свою повноцінну роботу. Правда, чи надовго. Цього на сто відсотків спрогнозувати ніхто не може. Народний депутат із фракції НУ-НС Руслан Князевич стверджує, що коаліція не допустить, щоб парламент був «одноразового використання» раз на місяць з метою припинення тридцятиденного терміну можливого його розпуску. Про це і поточну політичну ситуацію в країні він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.

- Руслане Петровичу, чому група «Народна Самооборона» підтримала проект постанови щодо НАТО, запропонований нібито Партією регіонів?

- Вони підтримали, тому що в ході обговорення цього питання на фракції жодне рішення не набрало необхідної кількості голосів. Це апріорі означає, що в сесійній залі кожен депутат міг голосувати на свій розсуд, оскільки загальнообов'язкового рішення щодо того, яким має бути цілісне голосування фракції, не було. У нас формально не може бути ніяких претензій з цього питання до «Народної Самооборони».

- Але це голосування ще раз підтвердило, що у вашій фракції існують розбіжності і, скажімо, йде дискусія. Говорять, що «Народна Самооборона» тяжіє до Тимошенко.

- Наша фракція завжди відрізнялася максимальним ступенем демократії. Це правда.

Я не думаю, що їхня позиція щодо голосування є ознакою того, що вони тяжіють до Тимошенко. Я б сказав, що це голосування за постанову про НАТО більше показує, що вони дрейфують до ПР, тому що в цьому питанні якраз вона була зацікавлена. Але це не показник. Навпаки, у депутатів з «Народної Самооборони» є своя точка зору, яка не завжди збігається з позицією більшості фракції, але це не ознака того, що хтось кудись тяжіє.

Більше того, ми всі разом з БЮТ дрейфуємо в одному коаліційному напрямі.

Взагалі, це питання дискусійне і може бути предметом до розгляду політологів або експертів. Але у нас немає ніяких підстав звинувачувати наших колег з «Народної Самооборони» в тому, що вони якимось чином порушили фракційну дисципліну, тому що фракція такого рішення не приймала.

- І з приводу їхнього невдоволення Яценюком ви нічого не сказали?

- Насправді, їхня заява виникла неспроста. Ви знаєте, у нас була зустріч глави парламенту з фракцією. І це питання вони відкрито, публічно озвучили, оскільки вважають, що як член фракції «Наша Україна - Народна Самооборона» Яценюк має не просто приходити до нас на зустріч, а кожного разу брати участь в засіданнях фракції як рядовий народний депутат і виконувати ухвалені фракційні рішення. Саме це стало підставою того, що невдовзі після цієї зустрічі вони висловили свою точку зору в заяві. Тобто, вона для нас не була новиною. Але під час обговорення цього питання на фракції більшість наших народних депутатів не сприйняли таку позицію, тому що ми наполягаємо на тому, що це наш висуванець, і це людина, за яку проголосувала вся коаліція, включаючи «Народну Самооборону». Тому ми апріорі маємо його підтримувати. І у разі появи якихось претензій до нього не висловлювати їх публічно, а в робочому порядку - або на фракції, або на раді коаліції вносити якісь пропозиції.

- Чи надовго розблокована робота парламенту?

- Це питання не до мене. Український парламент – настільки непередбачувана субстанція, що сказати, що відбудеться сьогодні до кінця дня – важко.

Ті політичні питання, які підписані у вигляді протоколу взаєморозуміння, ні до чого не зобов'язують. Вони фактично декларують і констатують добру волю і наміри парламентаріїв дотримуватися Конституції і регламенту. Але це вже десятий чи одинадцятий документ, який за моєї пам'яті як народного депутата підписується всіма фракціями, представленими в парламенті. Як показує досвід, одна з фракцій незабаром обов'язково його порушує. Мені не хотілося б у це вірити, але я не виключаю того, що можуть виникнути якісь інсинуації та інші зачіпки для того, щоб парламент не працював.

Наша позиція в цьому плані дуже проста – ми не допустимо, щоб парламент був одноразового використання раз на місяць з метою припинення тридцятиденного терміну можливого його розпуску. ВРУ - це не той «засіб», який може бути одноразового використання, а конституційний орган, який має системно і систематично працювати. Тому ми вважаємо: якщо парламент працює, то так, як цього вимагає Конституція і регламент, або він не працює, тоді ми йдемо іншим шляхом, але чесно говоримо про це нашим виборцям. А то виходить, що ми фарисействуємо – кричимо, що ми готові до радикальних дій виходити на вулицю, але коли наступає тридцятиденний термін, на все погоджуємося, щоб, не дай Боже, нас не розпустили. Це нечесно.

- Чим може загрожувати вихід кількох депутатів із партії «Наша Україна»?


- У партії 285 тисяч членів. У нас щодня йде серйозна ротація входження або виходу з її складу.

- Але це ж народні депутати!

- Це не має ніякого наслідку для фракції і коаліції.

- Вони ж можуть не голосувати.

- А Ви думаєте, якщо вони - члени партії, то вона може їх зобов'язати голосувати певним чином?

- Так, у нас же це норма.

- Ні, згідно з регламентом і Конституцією, таке рішення може прийняти тільки фракція, відповідно, коаліція. Фракція ухвалює рішення, які загальнообов'язкові для виконання. Станом на цю хвилину у мене немає ніяких підстав звинувачувати цих депутатів у тому, що вони не голосують. Наприклад, голосування щодо статуту ГУАМ, ми набрали 226 голосів.

- Але ми ж з Вами чудово знаємо, що за допомогою системи «Рада» депутати голосують за своїх колег.

- Це риторичне питання. Я згоден, що це біда українського парламентаризму. Але я вас запевняю, ті, хто вийшов із партії, були присутні під час розгляду цього питання і голосували власноручно.

Я думаю, вихід цих депутатів не матиме ніяких наслідків як для партії, так для фракції та коаліції. В усякому разі, це не позначиться на голосуванні за ті законопроекти, які передбачені коаліційною угодою. Тому що це практично всі проекти законів, внесені на розгляд до ВРУ Президентом як невідкладні. І я хотів би подивитися, як хтось із них не проголосує за президентський законопроект. Тоді це питання буде не до нас, а до них і з боку Президента. При всій пошані до цих людей, я думаю, вони не зважаться йти проти лінії Глави держави.

- Тобто, коаліції нічого не загрожує?

- Я не бачу ніяких загроз.

- І навіть те, що в парламенті може виникнути питання про відставку Тимошенко через газову проблему, не загрожує?

- Навіть якщо гіпотетично уявити, що у ВРУ може бути ініційоване питання вотуму недовір'я уряду, і якщо якісь депутати з коаліції підтримають опозиційні фракції, і рішення буде ухвалене, то це не матиме серйозних наслідків ні для коаліції, ні для Кабміну. Тому що це не підстава для розпаду коаліції і для того, щоб було сформовано новий уряд. Кабінет Міністрів виконуватиме свої обов'язки до того часу, коли буде сформовано нову більшість. А я вас запевняю, що нова коаліція може бути тільки в парламенті наступного скликання. У цій ВРУ жодна фракція не ухвалить рішення про вихід із коаліції.

Тому це питання більше теоретичне, ніж практичне. І ті, хто гіпотетично задумав таку ситуацію, чудово знають, що її неможливо реалізувати на практиці.

- Президент зобов'язав прем'єра, спікера, Секретаря РНБО зустрічати і проводжати його під час офіційних візитів. Ми повертаємося в радянські часи?

- Насправді Указ Президента щодо протокольних заходів прийнято ще при Президентові Кучмі. Саме Кучма зобов'язав прем'єр-міністра, Секретаря РНБО і відповідних посадових осіб проводжати і зустрічати Президента.

Це звичайна практика для більшості країн світу. Зараз проблема в тому, що внесено зміни до цього Указу в частині голови ВРУ. І тут у багатьох виникає питання, а чи міг Глава держави дати вказівки іншій гілці влади в цьому плані. Я нагадаю, що, згідно з Конституцією, Президент не належить до жодної гілки.

Глава держави, який, згідно з Основним Законом, стоїть над усіма гілками влади, може в своєму Указі передбачити таку тезу. І якщо хтось вважає, що це суперечить Конституції, хай оскаржить цей Указ у КСУ. Але те, що Указ Президента Кучми не був оскаржений тоді і діє зараз, означає, що ніхто не наважиться це робити, тому що розуміють, що це не суперечить Конституції.

- Але як Яценюк зустрічатиме і проводжатиме Президента, якщо у нього немає заступників, відповідно, нікому проводити засідання ВРУ?

- Це, дійсно, проблема. Але тут потрібно розділяти «котлети і мухи». Якщо з погляду фізичних можливостей, це дуже складно. Звичайно, це проблема, яка вимагає невідкладного закінчення формування керівного складу ВРУ. Серед пріоритетних питань протоколу взаєморозуміння цей пункт є. Більше того, я звертаю увагу, що він стоїть першим для розгляду в наступний пленарний вівторок. Я впевнений, що це питання буде підтримано всіма фракціями парламенту, тому що криза показала, що самому голові парламенту витримувати таку політичну напругу і пресинг просто неможливо.

- Але якщо опозиція знову наполягатиме на кандидатурі Мартинюка на посаду першого віце-спікера?

- Давайте вирішуватимемо проблеми по мірі їх надходження.

Ми це питання зняли з порядку денного, оскільки коаліція ні за яких обставин не підтримає кандидатуру Компартії, адже вона - не переможець виборів, і у неї немає найбільшої фракції в парламенті. Окрім цього, вона менша опозиційна фракція.

Більше того, якби була угода про об'єднану опозицію, то можна було б про щось говорити.

Особисто я вважаю, що висунення на посаду першого віце-спікера кандидатури від опозиції вже втратило свою актуальність. Ця пропозиція могла мати місце на початку роботи парламенту шостого скликання, коли ми шукали консенсус. Зараз же, на мою думку, нам потрібно повернутися до практики, яку свого часу запропонувала антикризова коаліція, коли перший заступник голови ВРУ делегувався більшістю.

- Цей перший заступник має бути з НУ-НС чи з БЮТ?

- Відповідно до коаліційних домовленостей, звичайно ж, це має бути представник БЮТ, оскільки наша фракція висувала голову ВРУ.

- Тобто, Томенко підійшов би на цю посаду?

- Я не думаю, що наша фракція може мати право вето на будь-яку кандидатуру, яку запропонує БЮТ. Ми підтримаємо ту кандидатуру, яку вони запропонують. Це їхнє право.

Якщо БЮТ підтвердить свою пропозицію щодо кандидатури Томенка, то ми із задоволенням її підтримаємо.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

842