Український парламент не діє вже третій тиждень. Щодня народні обранці приїжджають до будівлі на Грушевського і старанно реєструються – лише для того, щоб погортати свіжі газети у сесійній залі, побродити по кулуарах, ну, а деякі ще і поблокувати трибуну.

Одноманітні будні Верховної Ради в середу сколихнула заява Партії регіонів про те, що вони збираються організовувати масові акції протесту проти вступу України до НАТО. Народний депутат VI скликання із фракції БЮТ Олег Ляшко в ексклюзивному інтерв'ю кореспондентові ForUm’у розповів про те, навіщо «регіонали» роблять такі заяви, які їхні справжні цілі та яким стане розклад сил у парламенті у разі нових дострокових виборів.

- Сьогодні, здавалося б, з'явився шанс на те, що народні депутати зайдуть до зали. Але заява Партії регіонів, як сказав лідер БЮТ Іван Кириленко, «обрубала всі канати». Для Вас ця заява була несподіваною?

Ні, не була. Партія регіонів – це та політична сила, у якої після програшу на дострокових парламентських виборах 2007 року немає ніякого бажання перебувати в опозиції, і тому вона будь-яким чином рветься до влади. Зокрема, шляхом паралізації роботи парламенту.

- Олег Валерійович, Ви вірите в те, що «регіонали» підуть на масові акції протесту?

- Ні. Вони можуть погрожувати, але це – мильна бульбашка. Адже навіть ті, хто ще кілька місяців тому голосував за «регіоналів», сьогодні, напевно, за них не проголосували б, якби вибори відбулися. «Регіонали» демонструють свою нездатність до відстоювання інтересів виборців конструктивним шляхом. Тому ні в які масові акції протесту я не вірю. Все це шантаж, який абсолютно нічим не підкріплений.

- Тепер, коли стало відомо, що НАТО не надаватиме Україні ПДЧ, який взагалі сенс у протестах проти вступу до Альянсу?

- Про це йшлося із самого початку. Блокувати роботу Верховної Ради під приводом протесту проти вступу України в НАТО – це те ж саме, що, наприклад, вимагати, щоб український екіпаж не полетів на Місяць. Річ у тім, що він не може полетіти на Місяць, тому що Україна не має технологій для організації такого польоту. Те ж саме зі вступом до НАТО. Якщо цей вступ буде років через 10-15, якщо він взагалі відбудеться, то який сенс сьогодні проти цього протестувати?

Це ще один доказ того, що паралізація роботи парламенту, блокування роботи під приводом боротьби проти НАТО – це тільки «димова завіса», за якою Партія регіонів приховує свої справжні наміри. А справжні наміри – це прагнення повалити уряд Тимошенко.

- І переформатувати коаліцію?

- Щоб повалити уряд Тимошенко, вони шукають різні способи. У тому числі і шляхом незаконного переформатування коаліції, або шляхом незаконного збору більше 226 голосів і голосування вотуму недовіри уряду Тимошенко. Тобто за рамками формально оформленої коаліції.

- Якби не було НАТО, у ПР знайшовся б інший привід блокувати трибуну?

- Звичайно, знайшли б що-небудь інше.

- Як ви думаєте, чому Партія регіонів вийшла зі складу Конституційної ради?

- Не знаю, чому Партія регіонів так зробила, але я сам досить скептично ставлюся до роботи цієї Конституційної ради.

- Чому?

- Згідно з Конституцією України, тільки Верховна Рада уповноважена приймати зміни до Конституції. Ідея з проведенням референдуму щодо Конституції нагадує мені таку ж спробу Кучми багато років тому. І чим вона закінчилася, ми всі пам'ятаємо.

- Ви вважаєте, що робота Ради не має сенсу?

- Робота Конституційної Ради може проходити, але вона не може ухвалювати рішення і підміняти собою парламент України. Тим більше, якщо у цьому парламенті є демократична більшість.

- Тобто, по-Вашому, зміни до Конституції мають прийматися тільки у ВР?

-Звичайно. Дивно було б приймати нову Конституцію на референдумі. Для того, щоб за неї голосувати, потрібно хоч би прочитати її. Чи впевнені ті, хто організовує референдум, що ті, хто прийде на референдум, прочитає Конституцію? Це мені нагадує радянські часи: «Ми Булгакова не читали, але засуджуємо».

- Якими будуть подальші дії БЮТ?

- Фракція БЮТ намагатиметься розблоковувати роботу Верховної Ради. Якщо ж нам це не вдасться, будуть створені умови для розпуску ВР, і Президент ухвалить таке рішення, то ми підемо на перевибори. Нам нічого боятися.

- Думаєте, ви наберете більше голосів, ніж минулого разу?

- Я думаю, що ми наберемо 226 з плюсом.

- Тобто парламентська більшість складатиметься з представників тільки БЮТ?

- Так. А коаліцію, звичайно, ми робитимемо з НУ-НС, яка теж могутньо пройде до парламенту і, я думаю, набере більше, ніж має сьогодні.

- Можливо, що у разі нових дострокових виборів до коаліції приєднається Блок Литвина?

- Я поставив би запитання інакше: чи пройде Блок Литвина до нового парламенту взагалі? А він не пройде. Коли б не Литвин, який займає деструктивну позицію і корчить із себе миротворця, то в парламенті б не відбувалося того, що відбувається сьогодні. Він діє за принципом «і вашим, і нашим». Вдає, що він намагається залишитися «над сутичкою», а насправді ситуативно голосує то так, то так, то взагалі не голосує, виходячи з власних інтересів.

- Олег Валерійович, чи можна назвати наші відносини з Росією «газовою війною»?

- Не думаю, що це війна. Якщо війна, то вона оголошена в односторонньому порядку Росією. Але я думаю, що там не стільки тих газових проблем, скільки розмов про них. Насправді ми точно на стільки ж зменшуємо подачу газу на виході з України до Європи, на скільки Росія скорочує нам постачання. Тобто українські споживачі нічого від цього не втрачають.

І тепло буде, і до тепла буде, поки країною керуватиме уряд Тимошенко. А ось що буде, коли не буде Тимошенко, – в цьому я не впевнений.

- Чи підвищуватиметься ціна на газ для України?

- Така загроза цілком можлива. Але я не думаю, що це смертельно для країни. Є можливість, і зараз уряд вже опрацьовує механізми для істотного скорочення об'ємів споживання газу. Йдеться про порядка 20-30 мільярдів кубометрів на рік. Думаю, що найближчим часом про такі механізми стане відомо громадськості.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

798