Бути чи не бути достроковим парламентським виборам? Хоча всі народні обранці наперебій кричать, що дострокових виборів не може бути, що вдасться домовитися, але поки що домовленості зриваються. Водночас спостерігається якесь нерозуміння всередині партій, представлених у парламенті. Йдеться, звичайно, про вихід із «Нашої України» шестірки нардепів з предводителем в особі Віктора Балоги. Як вважає народний депутат VI скликання із фракції НУ-НС Юрій Кармазін, вихід цих «чиновників партії» із НСНУ свідчить про фактичний розкол цієї політичної сили. Чого ж чекати надалі? Про це та інше Юрій Кармазін розповів кореспондентові ForUm’у в ексклюзивному інтерв'ю.
- Юріє Анатолійовичу, радник Президента України Петро Олійник заявив, що народні депутати, які вийшли із партії «Наша Україна», мають залишити фракцію НУ-НС і скласти свої депутатські мандати. Чи можна назвати таку заяву коректною?
- Я б не хотів коментувати члена спорідненої партії. Він має право на свою думку.
Особисто мене дуже турбують події, які відбуваються в «Нашій Україні». Те, що із 250-тисячної партії вийшло 10 або 20 чоловік, - не є для неї великою проблемою. Проблема - фактичний розкол політичної сили: із неї виходять члени президії - заступник голови, керівник контрольно-ревізійної комісії, по суті, найвищі чиновники партії. Якби відразу, «по гарячим слідам», був зроблений «розбір польотів», було б не так страшно. Зараз же суспільство хоче знати, чому так трапилося. Я не вірю, що «вихідці» винні у всіх гріхах. Це неправильна позиція. Якщо не була знайдена спільна мова, то це провина обох сторін.
Я не маю права бути суддею, тому що я належу до абсолютно іншої політичної сили – Партії захисників Вітчизни. Все ж таки мені хочеться, щоб вони зупинилися і подивилися, що роблять. Адже «вихідці» зараз знищують те, що будувалося багато років, тим самим роблячи «ведмедячу послугу» Президентові.
Мені здається, що на цю кризу в керівництві треба миттєво реагувати через проведення колективних зборів. Адже це шкодить і всьому блоку НУ-НС, породжує децентралізацію і поглиблює роз'єднання. Члени партії на місцях особливо неадекватно реагують, питають, що відбувається. Моя думка, що треба зупинитися, щоб будувати державу, тримати коаліцію навколо Президента і навколо уряду.
Я не вірю в те, що вихід цих депутатів із партії вплине на їхню позицію щодо коаліції. Я навіть переконаний, що вони із коаліції не вийдуть. У разі їх виходу із коаліції, хоча я в це не вірю, вони, безумовно, повинні піти і із парламенту.
- Тобто ніяка небезпека демократичній коаліції не загрожує?
- Я поки що не бачу ніякої небезпеки для коаліції через ці події. Мене це просто неприємно вражає. Зараз вживаються безпрецедентні заходи і Президентом, і урядом для стабілізації ситуації в країні (вся коаліція повинна б мати підвищення у рейтингу), але не дивлячись на весь позитив, що відбувається, через такі дії рейтинг блоку не підвищується.
- Як Ви вважаєте, чи вдасться «відщепенцеві» Віктору Балозі створити нову політичну структуру «ГАРТ»? Буде вона сформована на базі блоку НУ-НС,Ю чи як абсолютно окремий проект? У разі створення такого проекту до наступних президентських або парламентських виборів він буде ефективним?
- Я ніколи не чув від Балоги, що він хоче зробити свій політичний проект під назвою «Гарт». Про це говорять якісь інші джерела інформації.
Партія – це серйозні механізми, надбання демократичного суспільства. Вони створюються виключно для людей, для задоволення їхніх політичних запитів. І створюються вони «знизу». Ми вже бачили, чим закінчилися спроби створити партію «зверху», тобто адміністративним шляхом. Згадаймо НДП, «ЗаЄдУ». Якщо немає єдиної ідеології, якщо люди говорять тільки про якийсь проект, то очевидно, що подібний крок не може мати електорального успіху: у суспільстві не знайдеться ніші для цих поглядів.
Якщо стоїть питання про розпуск парламенту, який і юридично, і політично можливий, то як можна говорити про знищення одних партій і створення інших, які ще рік не зможуть брати участі у виборах. Я не виключаю, що нова політична сила може бути створена, але це формування не потягне за собою великі електоральні маси. Я в це не вірю. До деяких тактичних перемог може привести об'єднання політичних сил під референдуми, для якихось політичних напрямів, але за рік до виборів Президента створити пропрезидентську партію я вважаю за неможливе.
Більше того, люди сьогодні навчилися читати політиків: хто вони, в яких політичних силах вони були. Є різні версії у ЗМІ і думки політологів, хто буде лідерами тих партій, які створюються. Очевидно те, що якщо ці партії почнуть перекочуватися і просити когось «на царство», то політичні сили будуть безперспективними, оскільки лідер має «вирости у партії», а не бути «запрошеним на князівство».
- Чи можлива реалізація сценарію дострокових парламентських виборів після закінчення 30-денного терміну бездіяльності ВР? Чи найближчим часом український парламент все-таки запрацює?
- Неможливо. І так, запрацює.
Український парламент сьогодні не виконав ще жодної функції, заради яких він створювався. Він має ратифікувати документи про вступ України до СОТ, вирішити масу кадрових питань. Ці функції парламент повинен виконати.
Проте є величезне бажання перекроїти Конституцію не у парламенті, а за його межами, тому і виникає велика спокуса розпустити парламент, і після проведення референдуму створити новий, на новій основі. Звичайно, це буде неконституційно і розхитає політичну ситуацію.
Я вважаю, що порох має бути сухим, тому моя Партія захисників Вітчизни спокійно і тихо почала підготовку до можливих дострокових виборів. Хоча ми впевнені, що розпуску парламенту найближчим часом не буде. ПР невигідно зараз іти на вибори і позбавляти себе депутатської недоторканності. Що вони пояснюватимуть людям? Що вони знову заблокують роботу парламенту? Подібними ідеями багато голосів не заробиш.
- У понеділок був запропонований якийсь компроміс для розблокування трибуни ВР. Усі фракції, навіть ПР, дали зрозуміти, що вони підпишуть політичну угоду після її доопрацювання. Але домовленість не була досягнута, оскільки КПУ відмовилася підтримати цю політичну угоду. Як ви вважаєте, які причини такого вчинку комуністів?
- Комуністів так багато - аж 27. Я б не говорив, що це великий чинник в українській політиці. Ця політична сила в парламенті «згоріла» на моїх очах: із 200 залишилося 27 чоловік.
Регіонали ж не погоджувалися що-небудь підписувати: вони робили свої вимоги все радикальніше. У них одна мета – блокувати парламент, щоб продемонструвати Заходу розкол українського суспільства і той вплив, який вони мають на дестабілізацію ситуації в Україні. ПР показує таким чином, що вона – та політична сила, з якою потрібно рахуватися, щоб не допустити Плану дій щодо членства в НАТО. Це смішно, оскільки цей План нічого не вирішує. Регіонали не розуміють, що в існуючій системі безпеки через розташування у Криму військової бази військово-морських сил РФ ми маємо націлені на нас ракети блоку НАТО. Тому ми і маємо проблеми з іншим оборонним блоком. У 1996 році парламент заборонив розташування на території України будь-яких іноземних військових баз, саме крізь цю призму в комплексі з питанням безпеки України ми повинні розглядати питання про НАТО і про можливе членство. Тоді позиція ПР була б зрозумілою. Але регіонали так питання не ставлять. Мабуть, їх влаштовує те, що сьогодні Україна дуже далека від незалежності, адже весь півострів практично знаходиться під обстрілом. Наша держава сьогодні - заручник ситуації.
- До речі, лідер Партії регіонів Віктор Янукович заявляє, що навіть після розблокування парламенту Верховна Рада нормально не працюватиме. Він має підстави для таких заяв?
- Янукович не бачить себе поза владою. Він відверто і щиро сказав, що він добивається або переформатування більшості, або нових виборів. Нові вибори йому невигідні. Янукович на них не піде, оскільки, по-перше, і він, і вся його команда втратить депутатську недоторканність. По-друге, інша коаліція не буде створена. Я прогнозую тільки приєднання до нової коаліції в тій чи іншій формі або згідно з окремою угодою Блоку Володимира Литвина. Це було б природно. Литвин таким чином зберігся б у народній пам'яті як елемент, якого не вистачало парламенту. Зараз же роль його фракції із 20-ти чоловік у парламенті настільки залежна, що від неї нічого не залежить. Це, безумовно, не влаштовує ані саму фракцію, ані виборців, які голосували за представників цієї фракції, ані українське суспільство.
Коаліція не розвалиться, можливостей та інструментарію для цього немає. Переформатувати більшість, думаю, теж не можна. Швидше за все, Янукович боїться розколу своєї власної фракції, боїться, що вона почне голосувати. Не випадково, коли у ВР проходили голосування, наприклад, за бюджет, в усіх членів ПР, за винятком кількох старійшин, керівництво позабирало картки. Їм не довіряють. Янукович забирає картки у своїх, а наші місця блокує жінками. Хіба це нормально, коли прикриваються жінками і дітьми?
- Тобто ПР може бути вигідний «простій» української законодавчої влади?
- Він був їм вигідний до моменту оприлюднення своєї позиції у Брюсселі. Далі їм не дуже вигідний цей «простій». Йде строк, після якого Президент може розпустити ВР. Неважливо, що він постійно заявляє, що не збирається цього робити. У Ющенка є на це право. І вже завтра можуть так скластися обставини, що він поміняє своє рішення і розпустить парламент.
- Щодо Брюсселя. Арсеній Яценюк і лідер ПР Віктор Янукович одночасно відбули туди, щоб представити на високій сцені різноколірність у баченні перспективи вступу України до НАТО», як про це було сказано у МЗС України. Чи варто було «виносити таке сміття із хати»?
- Звичайно ж, потрібно було розібратися тут, на місці. Це наше внутрішнє питання. Такий вчинок свідчить про політичну незрілість політичних сил, які їдуть за кордон для здійснення внутрішніх розборок, про їхню слабкість у внутрішній політиці тут, в Україні, про їхню некомпетентність. Я вважаю, що своїми заявами про дестабілізацію ситуації в країні вони провокують колосальні збитки для України. Це навіть не сотні, а мільярди доларів.
- Яке можливе логічне завершення кризи, або його відсутність, як стверджує Арсеній Яценюк, в Раді?
- Хочеться «хеппі-энду». Це по-перше. По-друге, хотілося б повного одужання парламенту і українського політикуму, відповідно. Я переконаний, що парламент почне нормально працювати.
Я впевнений, що рішення, яке має прийматися щодо НАТО, не має ніякого нормативно-правового значення і впливу на життя суспільства. Я питав опозиціонерів, навіщо їм потрібне це рішення, які правові відносини суспільства воно врегулює. (Адже саме для цього потрібно приймати рішення і закони.) Мені відповіли, що це для виборця. Вони думають, що виборець - це якийсь лох, а він насправді вже давно зрозумів, для чого робляться подібні заяви – для підвищення рейтингів партії. На жаль, вони затягнули, і рейтинг почав падати. І тепер вони розуміють, що їм якось потрібно вийти із цієї ситуації. Це можливо тільки за допомогою конструктиву. Зараз вони мінятимуть тактику, їм треба зараз показати виборцям, що вони щось роблять, а не тільки сидять на Філіппінах, Кіпрі і в інших країнах, а потім прилітають такі загорілі, що плутаєш їх з неграми, ефіопами чи арабами.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом