Здавалося б, злагода і мир у парламенті ось-ось будуть досягнуті, фракції прийдуть до якоїсь угоди і Верховна Рада запрацює наступного тижня. Проте багато політиків у компроміс між коаліцією та опозицією не вірять і вважають, що «регіонали» блокуватимуть трибуну, поки не доб'ються досягнення якихось таємних цілей. Політологи ж натякають, що криза у парламенті вже не на руку самій опозиції, і з боку біло-блакитних можна чекати поступок.
Про те, чого чекати від парламенту наступного тижня і кому вигідні зараз дострокові вибори, розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у народний депутат VI скликання, член фракції БЮТ Андрій Шкіль.
- Андрій Васильович, чи можна очікувати, що на цьому тижні політичні сили прийдуть до компромісу, і 4 березня Верховна Рада запрацює?
- Я думаю, шансів на це дуже мало. Домовленостей, які потрібні для початку роботи парламенту, немає. Є тільки задекларовані бажання, але вони нічим не підтверджуються. Представники Партії регіонів заявляють про те, що вони блокуватимуть трибуну доти, доки їм це не набридне, тому я дуже сумніваюся, що 4 березня буде засідання Верховної Ради.
Якби справа була у компромісі, було б набагато легше. Ніякого компромісу тут бути не може. Мова може йти тільки про пошук і з’ясування причини, яка насправді примушує «регіоналів» блокувати трибуну. Я ні на півпроцента не вірю в те, що причиною блокування трибуни стала проблема НАТО. Янукович неодноразово заявляв про те, що опозиція бажає переформатування коаліції, але з таким же успіхом можна блокувати трибуну для того, щоб на Марсі з'явилося життя. Коли достатньо сильна політична сила ставить собі за мету досягнення нездійсненного завдання, я схильний думати, що Партія регіонів хоче дострокових виборів, але приховує це.
- Якщо фракції не прийдуть до компромісу, яка вірогідність того, що Ющенко розпустить парламент через 30днів? Хто виграє від перевиборів?
- Віктор Ющенко не зобов’язаний, а може розпустити парламент. Кому це буде вигідно? Думаю, тим політичним силам, у яких зараз найвищий рейтинг. Парадоксально те, що ті, у кого зараз катастрофічно падає рейтинг, роблять все, щоб дострокові вибори відбулися.
Тут історія схожа на політичний детектив. Причини блокування трибуни значно глибші, але про них можна тільки здогадуватися. Можливо, це небажання проголосувати за законопроекти, які пускають Україну до СОТ, тому що російські власники контрольного пакета Партії регіонів поставили перед «регіоналами» таке завдання. Оскільки це був би крок, явно зроблений проти України, його потрібно заховати під іншими причинами. Надалі Партія регіонів, мабуть, розраховує на могутню підтримку Росії. Хоча я не вважаю, що коли-небудь Росія допомагатиме «лузеру» Януковичу або «лузеру» з будь-яким іншим прізвищем. У нас предостатньо таких проросійських «лузерів», як Вітренко, Симоненко і так далі. Тут насправді важливі певні домовленості і фінансові зобов'язання сторін.
- І тим не менше представники Партії регіонів стверджують, що вони свого досягли і готові домовлятися з коаліцією..
- Мої знайомі із Партії регіонів говорять про це вже упродовж місяця, однак цього досі не сталося. Думаю, такі заяви робляться тому, що Партія регіонів розуміє, кому вигідні зараз дострокові вибори. Вона не може допустити того, щоб дострокові вибори відбулися, ми на них виграли, а їхні виборці сказали б їм пару міцних донецьких слівець.
Прикриватися НАТО – це дитячий садок. З таким же успіхом можна бажати собі щастя, успіху і президентських регалій Януковичу. Цього можна вимагати у парламенті, але отримати можливо тільки на виборах.
- Як ви ставитеся до конституційних ініціатив Віктора Ющенка? Чи можна очікувати змін у Конституції найближчим часом?
- Теоретично це можливо, але практично я не вважаю, що конституційні зміни - це пріоритетні завдання Віктора Ющенка або когось ще. Зараз головне - це стабільність в країні. Не думаю, що стабільність може бути досягнута зміною Конституції.
Є велика різниця між ухваленням нової Конституції і внесенням поправок до чинної. Якщо мова йде про редакції Основного Закону, тут можна вести дискусії. Але будь-які зміни повинні йти тільки через парламент. У будь-який інший спосіб зміни до Конституції не будуть узаконені, тому що це викличе ланцюгову реакцію проведення референдумів щодо існуючого політичного устрою і територіальної цілісності України. Зупинити цей процес буде неможливо.
Референдуми можуть відкрити скриньку Пандори, які потягнуть за собою проведення наступних референдумів з відсутністю логіки і обгрунтування. Я вважаю, що референдум – це не той шлях, який може бути вибраний зараз для України.
- Політологи стверджують, що такими змінами Президент хоче «перекроїти» Основний Закон і зробити Україну суперпрезидентською державою. Чи можна погодитися з цією думкою?
- Мова йде тільки про зміни до Конституції. Погодитися з усім останнім можна тільки в процесі. Ми не можемо асоціювати певну посаду з конкретним прізвищем. Я не сумніваюся, що будуть президентські вибори, і вже на виборах буде зрозуміло, хто стане наступним Президентом України. Тому зараз, за два роки до голосування, не слід змінювати Конституцію. Якщо і говорити про посилення ролі Президента, то статися це може значно пізніше.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом