Нарешті! Вперше за декілька тижнів парламентарям удалося хоч про щось домовитися. У понеділок лідери парламентських фракцій і спікер після довгого і бурхливого обговорення майбутнього політичної угоди і пов'язаних з ним питань прийшли до цілком конкретного результату. Чотири парламентські фракції з п'яти погодилися дати представників для доопрацювання тексту угоди. Вони працюватимуть над документом впродовж тижня, а наступного понеділка заплановано погоджувальну раду лідерів фракцій за участю голови ВР. Втім, представник Компартії Адам Мартинюк заявив від імені фракції, що КПУ не збирається підписувати майбутню угоду.

Народний депутат України шостого скликання з фракції КПУ Андрій Найдьонов в ексклюзивному інтерв'ю кореспондентові ForUm’у розповів, чому комуністи не хочуть підписувати політичну угоду, і кому буде вигідний можливий розпуск ВР.

- Андрію Михайловичу, в понеділок у парламенті пройшов «круглий стіл» за участю лідерів фракцій і спікера ВР Арсенія Яценюка. Всі фракції, крім КПУ, дали зрозуміти, що вони підпишуть політичну угоду після її доопрацювання. Чому Компартія не хоче йти на компроміс, як інші? Чому комуністи не подали свої пропозиції?

- Це, швидше за все, буде не компроміс. Це просто домовленість, яка пов'язана з якимись приватними або бізнес-інтересами. У передвиборній програмі комуністів була висловлена наша принципова позиція, і ми її дотримуємося. В Україні склалася загрозлива ситуація, зокрема, в тому, що стосується Криму, взаємин з Росією і так далі. Тому вони йдуть не на компроміс, а на якісь внутрішні бізнес-угоди. Це ті процеси, які сьогодні відбуваються усередині НУ-НС, БЮТ і Партії регіонів.

- Що конкретно не влаштовує КПУ в політичній угоді?

- Представники фракцій не покладають на себе ніякої відповідальності. Це простий документ, який не є виходом з ситуації. Ми знаємо, що зараз план дій щодо вступу до НАТО є, і в Комітеті з питань оборони і національної безпеки розглядається, які бюджетні кошти потрібні на ті або інші дії для вступу до Альянсу. Цей документ декларативний, а насправді відбуваються абсолютно інші процеси як у внутрішній, так і в зовнішній політиці.

Якщо ця угода буде підписана, вона в черговий раз покаже, що частенько інтереси приватних осіб стоять вище народу і загальнонаціональних інтересів.

- Усі лідери фракцій погодилися з тим, що вступ України до НАТО можливий тільки після проведення всеукраїнського референдуму. Цей пункт буде включений в угоду. Вас не влаштовує його формулювання?

- Нас не влаштовує те, що в ньому немає конкретики. Конкретика повинна полягати в тому, що давайте, ми призначимо дату референдуму в квітні-травні, і хай його оголосить Президент. Конкретика також має бути в тому, що має бути офіційно оголошено, що спочатку потрібно дізнатися думку народу. Ось коли буде вказана дата референдуму, тоді буде ясно, в чому полягає компроміс.

Звичайно, Президент цього ніколи не скаже, принаймні, найближчим часом. До речі, Яценюк не відповів на жодне конкретне питання щодо НАТО, коли зустрічався з нашою фракцією. Спікер повинен, принаймні, вибачитися за те, що він висловив позицію від імені останніх, по суті, від частини народу.

Як ми сьогодні бачимо, Президент може мати не народну позицію, а свою особисту. А Яценюк,як голова Верховної Ради, принаймні, повинен показати, що він відстоює позицію ВР як представницького народного органу.

- Якщо про проведення референдуму буде вирішено, комуністи все одно наполягатимуть на відгуку підпису Яценюка під «листом трьох»?

- Звичайно, Президент не дасть відкликати підпис голови ВР. Але якщо буде призначена конкретна дата проведення референдуму, це вже говоритиме про позицію Яценюка, про те, що він прислухається не лише до Президента, але і до народних депутатів. Можна буде відсотків на 80-90 говорити про те, що він відкликав підпис. Звичайно, це не повний відклик підпису, але це буде крок назустріч.

- Андрію Михайловичу, Ви вірите в те, що ця політична угода буде підписана за тиждень?

- Такий прогноз зробити складно. У нас є п'ять політичних сил, представлених у парламенті. Часто протягом дня можуть кардинально змінитися умови угоди або помінятися полярність політсил. Усередині багатьох фракцій у парламенті приховані інтереси бізнес-проектів, а потім вже йдуть загальнопартійні інтереси. Як ми бачимо, партійні структури руйнуються.

- Якщо угода підписана не буде, і фракції не прийдуть до компромісу, чи розпустить Ющенко ВР після закінчення 30-денного терміну бездіяльності?

- Ні Президентові, нікому іншому не вигідно розпускати парламент. Думаю, він не буде ропущений, принаймні, зараз. Хоча одній політичній силі вигідна будь-яка обстановка. Я маю на увазі Блок Юлії Володимирівни Тимошенко. Їй, у принципі, буде вигідний будь-який розклад. Це буде чергова можливість піти від відповідальності за ті кроки, які вона вже зробила.

Сьогодні відчувається особлива загроза на місцях, особливо економічна. По телевізору ми бачимо одне, а насправді на місцях відбувається зовсім інші, жахливі процеси. А в політичному плані Юлія Володимирівна зможе просто піти від відповідальності. Я думаю, що не можна цього допустити. Потрібно, щоб вона, принаймні, виконала свої бюджетні зобов'язання.

- Комуністи готові до дострокових виборів?

- Дострокові вибори приведуть до ще більшої інфляції. Думаю, ми повинні відстоювати ту позицію, що потрібно внести максимальні зміни до бюджету, щоб економіка запрацювала.

- Якщо вибори все ж відбудуться найближчими місяцями, чи розраховуєте ви, що КПУ набере більше голосів, ніж минулого разу?

- Я не хотів би робити таких прогнозів. Можу сказати, що без виборів авторитет Компартії поки зростає. Підтримка населення у нас є. Ми самі бачимо на місцях, хто працює, хто ні, і хто відповідає за свої дії, а не просто говорить, і поступає зовсім по-іншому.

Але я не хотів би, щоб авторитет КПУ через дострокові вибори знизився. Я думаю, що нам потрібно займатися реальною роботою і виконувати свої обіцянки.

- Значить, для Компартії дострокові вибори невигідні?

- Вигідні вони можуть бути для БЮТ і для певних політичних елементів, які є в НУ-НС. І то, це не політичні сили, а, швидше, слабкості. Це навіть не структурні або системні об'єднання, а просто бізнес-проекти, які можуть від'єднуватися, переформатовуватися і тому подібне.

- Тобто ідеологія їх не об'єднує?

- Так це у них ніколи і не відбувалося. На жаль, ці політсили вже себе дискредитували. Навіть «Народний Рух України», який став частиною проекту.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

860