Невже на Україну чекають ще одні дострокові парламентські вибори? Ситуація у парламенті все більше схиляє до позитивної відповіді. Навіть непохитний спікер ВР Арсеній Яценюк, який зовсім недавно відважно боровся з подібними заявами і навіть витримав своє ув'язнення у власному кабінеті, тепер не заперечує подібний розвиток подій. Але чи витримає держава ще один такий удар дострокових виборів?

Про це кореспондент ForUm’у поговорив з депутатом VI скликання, членом фракції Партія регіонів Володимиром Яцубою.

- Володимир Григорович, коли вже Верховна Рада може почати повноцінну роботу? На які поступки повинні піти обидві сторони конфлікту?

- Потрібно за регламентом повернутися до тих документів, які «трійка» Тимошенко-Яценюк-Ющенко підписала, і відразу стане все на своє місце. Вже запропонований компроміс, далі за який іти просто нікуди. Просто потрібно ухвалити рішення про те, що всі дії щодо вступу в НАТО прийматимуться після референдуму.

- А чи встигнуть депутати із спікером знайти цей компроміс до закінчення 30-денного терміну бездіяльності Ради?

- Наскільки мені відомо, цей 30-денний термін оголошує не глава Верховної Ради, а Президент держави. Це його функція. Я сам не знаю, тому думаю, що у цьому питанні треба порадитися з юристами, наскільки «чисте» те, що сказав спікер.

- Ви особисто допускаєте можливість розпуску нинішнього парламенту і проведення дострокових виборів?

- Я собі уявити цього не можу. Парламент рік вже не працював. Зараз знову почати все наново: втягнутися у процедуру розпуску парламенту, потім знову вибори, потім інші процеси, - це неймовірно. Здається, це взагалі ідіотизм.

- Як така ситуація впливає на імідж країни?

- Те, що ми не можемо знайти єдине обопільне правильне рішення, смішно для всіх, у тому числі і для світової громадськості. Політика – це справа компромісу. Я спікерові говорив, що біда його в тім, що по його обличчю видно, яку він тримає позицію. Зверніть увагу, коли він виступає, то навіть без слів видно, що він думає. Йому потрібно бути більш компромісним. Припустився помилки? (Адже зрозуміло, що вчинок неправильний: без інформування, без обговорення цього питання з коаліцією, з фракціями, «тупо» під сукном підписали цей лист.) Так всі їх припускаються. Хоча скажу, що давно в Україні такого ніхто не робив. Я бачив багато урядів, сам працював у п'яти, і можу сказати, що жодне серйозне рішення, особливо таке, що стосується міжнародних відносин, без обговорення хоч би на закритому засіданні Кабінету Міністрів ніколи не підписувалося.

Мені важко говорити, хто ініціював, хто змусив ініціювати цей документ, про який українське суспільство дізналося від американського сенатора.

Це груба помилка, її треба виправити, от і все. Якщо ж і після цього не буде розблоковано роботу ВР, тоді м'яч буде на іншому боці. ПР запропоновано дуже компромісний м'який вихід зі цієї ситуації. Залишилося тільки проголосувати за це рішення і піти далі. Я не розумію, в чому проблема, адже це ніяк не вплине на сам напрям міжнародного шляху.

- Які причини, Ви вважаєте, спонукали «шестірку Балоги» скласти свої депутатські мандати?

- Мені здається, що це пошуки компромісу й усередині «Нашої України», і всередині коаліції. Є люди, які розуміють, що вплив Президента на все, що відбувається у парламенті, після виборів помітно послаб. Я думаю, що і Президент, і його адміністрація шукають політичні важелі, які можуть вплинути на те, що відбувається у Верховній Раді, зокрема, й усередині коаліції, де зібралися досить різні люди за своїми ідейними переконаннями. І що найголовніше, коаліція розбита на прихильників прем'єра і прихильників Президента. Як мені уявляється, сьогодні це яскраве підтвердження того, що почався серйозний пошук для підтримки Президента у Верховній Раді.

- Чи може це означати початок кінця для партії? Або коаліції?

- Мені важко про це говорити. Я дуже мало поінформований про те, що сталося. Але те, що процеси, пов'язані зі стосунками уряду й адміністрації Президента, мають місце, - це очевидно.

- Як ви розцінюєте шанси нового політичного проекту – ГАРТ? Чи зможе він витіснити НУ-НС і стати новим пропрезидентським формуванням?

- Будь-яка політична сила або партія, яка створюється «зверху», вона, як правило, має обмежені політичні можливості. Крім того, створення партії – це зовсім не простий процес. Він вимагає багато часу і величезної роботи в низових організаціях у регіонах. На це потрібен час. А як мені уявляється, цього часу немає ні у одних, ні у інших, ні у третіх.

- Деякі політологи допускають можливість того, що на майбутніх президентських виборах ПР може підтримати кандидатуру нинішнього Президента Віктора Ющенка. Як до таких прогнозів ставитеся Ви? Чи дійсно лідер Партії регіонів Віктор Янукович може відмовитися від боротьби за президентське крісло?

- Я не знаю. Ніде це не обговорювалося. Моя думка без обговорення у фракції і в партії буде неправильною. Єдине, що можу сказати, це те, що ПР завжди шукала компроміс і завжди була за стабільність в країні. ПР і її лідер завжди ставили понад усе країну і народ. Я в цьому впевнений. Я дуже давно в партії, і дуже приємно здивований, що жодне рішення у фракції і в партії не приймається без обговорення питання, без ради. Це мене радує і змушує вірити в те, що наша партія робить те, що потрібно країні. І це дуже великий захист від ухвалення помилкових рішень, як у випадку з листом «трьох», який був підписаний без обговорення. У ПР таке рішення без обговорення не було б ухвалене, я це точно знаю. Це я можу гарантувати.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

847