Юлія Тимошенко і Віктор Ющенко одночасно промацують грунт українсько-російських відносин. Не встигла лідер українського Кабміну покинути Білокам'яну, як туди відправився Президент України. Говорять, що головною темою візитів була і залишається газова проблема. Проте експерти і політики стверджують, що це черговий етап протистояння перших осіб України на шляху до майбутнього президентського крісла.
Про справжню мету візиту Юлії Тимошенко до Москви, про вихід шести депутатів з «Народного Союзу Наша Україна» і про проблему Косова кореспонденту ForUm’у розказав президент соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.
- Вікторе Сергійовичу, Президент різко висловився з приводу поїздки Тимошенко до Москви і звинуватив Кабмін у затримці виплат боргів Газпрому. Чи можна чекати від Юлії Тимошенко у відповідь удар?
- Юлія Володимирівна, як правило, прямо не б'є. Вона в основному працює проти оточення Президента. Я думаю, удар завдано або по людях, що представляють Президента в Кабміні, або на Секретаріат або губернаторів. У цілому в Тимошенко зараз прекрасне положення. Їй потрібно витримати рік, там почнуться президентські вибори. Я не думаю, що вона буде зараз сваритися з Ющенком.
Проблема в тому, що Ющенко тут має рацію. Потрібно якось вирішити, хто має повноту повноважень з газового питання. Справа не тільки в Ющенку і Тимошенко, а в тому, що Москва користуватиметься конфліктом між першими особами країни, а це піде не на користь нашим цінам на газ. Або Тимошенко бере на себе повну відповідальність, або Ющенко. Я так розумію, Ющенко і Путін порозумілися і вже взяли на себе відповідальність за газове питання. Якщо Юлія Володимирівна вирішила питання інакше, це, зрозуміло, викликало незадоволеність не тільки у Ющенка, але, я думаю, і в Путіна.
- Візити Тимошенко і Ющенка до Москви практично співпали. Це знову змагання двох лідерів?
- Звичайно ж, це геополітичне суперництво. Ющенко не любить їздити до Москви, і якщо він туди поїхав, то візит ретельно готувався. Для Юлії Володимирівни дуже важливо було зустрітися з Медведєвим. Якщо вона з ним не зустрілася, то інше не грає ролі.
- Значить, мета візиту прем'єра до Москви - не газ?
- Це для нас з вами мотивом стала газова тема. Адже Юлія Володимирівна спеціалізується не на балеті і навіть не на землі, а на газовій тематиці. Вона вважається одним з кращих фахівців, всі інші або покинули країну, або сидять у в'язниці.
Мета візиту Юлії Тимошенко до Москви – це зустріч з майбутнім Президентом Росії. Якщо вона з ним не зустрічалася, хоча б таємно, десь на вулиці, на Тверському бульварі, в українському посольстві, за містом або ще десь, то це дуже велика невдача. Все-таки Юлія Володимирівна бачить себе найперспективнішим політиком. Якщо ж вона зустрічалася з Медведєвим, то питання газу, НАТО вторинні. Принаймні у Ющенка був такий успіх. А що стосується Тимошенко, то ми всі взнаємо, коли вона приїде. Вона нам все розкаже.
- З НУ-НС вийшло вже шість депутатів, включаючи Віктора Балогу. Чи можна говорити про причини таких рішень?
- Я два роки тому говорив, що «Наша Україна» формувалася як український борщ, з миру по нитці. Там багато різних людей, які спілкувалися один з одним тільки тоді, коли йшли до Ющенка, говорили про солідарність з його політикою і користувалися його прикриттям. По-справжньому їм так і не вдалося стати організацією. Пригадайте ті фантастичні списки членів партії, які викликали у нас здивування. Тому нічого дивного немає в тому, що люди, які не змогли знайти загальної політичної задачі, зараз розбігаються. «Наша Україна» розвалюється раніше, ніж інші.
Від кого ще чекати розвалу? Партія регіонів в опозиції. З БЮТ ніхто тікати не буде, тому що вони при владі. Я не знаю жодного українського політика, який йшов би від влади через принципи. Але коли Юлія Володимирівна втратить прем'єрський пост, у БЮТ цілком можуть виявитися свої «герої».
- Чи буде створена пропрезидентська партія, очолювана Балогою?
- Я думаю, що ні. Мені не віриться в те, що можна очолювати Секретаріат і одночасно створювати партію. Це несумісні види діяльності. Я не знаю таких героїв. Це схоже на старогрецький міф про Геракла, який одночасно очищав стайні і бився з морськими чудовиськами. Ми не стародавні греки. Це неможливо. Звичайно, щось визріватиме на обламках «Нашої України», Партії регіонів і БЮТ. Але не зараз. Думаю, десь через рік.
- Чому, по-вашому, Україна не поспішає виказувати свою офіційну позицію щодо Косова?
- У нас є свої регіони, які можуть вимагати використовування прецедентного права. Це псуватиме нерви центральної влади і використовуватиметься у внутрішньополітичній боротьбі. Я думаю, Україна повинна украй ретельно і обережно відноситися до косовської проблеми. Я не думаю, що наш голос викличе скажене захоплення у косоварів або патологічну ненависть у сербів. У будь-якому випадку ми повинні бути украй обережні як молода держава, що має свої власні проблеми.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом