Президентський захист і опора – блок НУНС – розсипається на очах. До Віктора Балоги, який пішов, недавно приєдналися ще п'ять нардепів. Пояснили це рішення небажанням залишатися далі в партії з тими, хто «змінив орієнтацію». Поки депутати йдуть «в нікуди», але політологи говорять, що це - ще не вечір, і напевно буде створена політична сила, яка любитиме Президента набагато сильніше, ніж НУНС.

Про те, чим чревате таке «бродіння» всередині коаліційної фракції, про переформатування коаліції і про наболілі теми нероботи парламенту розповів кореспондентові ForUm’у народний депутат України VI скликання, член фракції НУНС Володимир Стретович.

- Володимир Миколайович, шість депутатів вийшли із «Народного Союзу Наша Україна». Це загроза існуванню коаліції?

- Якщо уважно читати регламент і Конституцію, то коаліцію створюють фракції. У разі НУНС для того, щоб фракція змінила свою позицію щодо коаліції, потрібно, щоб пішло не менше 36 народних депутатів. Ці п'ять чоловік погоди не роблять і в перспективі нічого не зроблять. Тому коаліція не розпадеться.

Може трапитися ситуація, при якій нинішній уряд працюватиме, але у цього уряду не буде підтримки в парламенті. Тобто буде парламентська меншість, яка не проведе жодного законопроекту, але діятиме і уряд, який регулюватиме все своїми рішеннями і розпорядженнями. Ця ситуація може статися в Україні в майбутньому.

- Які все ж таки причини виходу депутатів із партії?

- Про це я можу тільки здогадуватися. Першою ластівкою став вихід глави Секретаріату Балоги, далі був крок його соратників Кріля і Петевки. Мова йде про створення нової громадської організації або політичної сили. Зараз навіть говориться, що досягнута угода з партією «Велика Україна», яка будуватиметься на принципі єдності сходу і заходу, і начебто ця сила повинна стати опорою Віктору Ющенку на наступних президентських виборах. Як буде, покаже час.

- Це означає, що буде створена нова пропрезидентська партія?

- Нічого такого сказати не можу. Але можна говорити про те, що зараз стартує новий політичний проект для того, щоб об'єднати Україну. Чи буде він вдалим, сказати складно. Електоральні ніші розібрані і закріплені за кожним політичним лідером. По суті, потрібно шукати нового виборця. Я сумніваюся, що буде великий перелив електоральних симпатій від сильної політсили до щойно створеної. Невідомо, де ця сила шукатиме підтримку. Її неминуче потрібно забирати або у БЮТ, або у НУНС, або у ПР, Блоку Литвина. Це достатньо проблематичне питання. Думаю, що люди, які стоять за цим проектом, прорахували, скільки нова партія може набрати голосів на виборах. Я думаю, цей показник коливається від 3 до 5%, що істотно не вплине на політичну ситуацію в Україні.

- Зараз активно говорять про нові дострокові вибори. Називають дату їхнього призначення - 14 березня, якщо трибуну так і не розблокують. Чи будемо ми ще раз голосувати цього року?

- Це все припущення, не більше того. Як людина, яка писала Конституцію в 1996 році, можу сказати, що сьогодні немає підстав для того, щоб через тридцять днів розпустити парламент. Якби сесія не почалася взагалі, можна було б відлічувати тридцятиденний термін. А так пленарне засідання почалося 5 лютого, тому впродовж цієї сесії вже не можна задіяти цю норму. Очевидно, тут потрібні будуть роз'яснення Конституційного суду. Я б не панікував заздалегідь. Цей рік буде абсолютно спокійним. Але я вимагаю, щоб спікер, оскільки Верховна Рада не працює, скоротив зарплату депутатам удвічі.

- Що стосується спікера, опозиція і деякі політологи пропонують йому піти у відставку.

- Це питання до Яценюка. Потрібно враховувати те, що спікер у нас молодий і у нього мало досвіду. Я думаю, що молодість - це недолік, який дуже швидко проходить, і Яценюк «вирулить» із ситуації, що склалася. Питання в тому, як би це не стало спеціально спланованою акцією для того, щоб принизити парламентаризм і на його тлі показати результативність іншої гілки влади. І у такий спосіб повністю дискредитувати парламент і показати, що потрібна сильна рука, яка зможе навести в країні порядок. Мені здається, зараз ми котимося назад, підриваючи основи парламентаризму.

- У зв'язку з цим чи можна чекати переформатування коаліції?

- Я вважаю, цього не станеться. Тривалий час, до літа, Верховна Рада працюватиме в ситуації відсутності більшості для проведення законів Кабінету Міністрів. Буде «плаваюча» коаліція. Хоча за певні закони ситуативно можуть бути кинуті голоси і комуністів, і Блоку Литвина, і Партії регіонів. Верховна Рада працюватиме непрогнозовано до того часу, поки не буде переформатований весь склад парламенту.

- Коли можна чекати стабілізації роботи ВР?

- Питання важке. У наших прагматичних, а тим більше українських реаліях, говорити про це дуже складно. Колись главу Національного банку запитали, коли буде введена гривня. Він відповів, що у четвер. Можу відповісти тими ж словами: в четвер можна чекати нормальної роботи парламенту.

- Україна поки що не висловила свого ставлення щодо Косова? З чим це пов'язано?

- Якби парламент працював, я думаю, була б позиція ВР про те, що не можна силовим методом вершити благородні справи. Сьогодні Європейський Союз розколовся на дві частини. Одні підтримують проголошення незалежності Косова, інші не визнають цієї незалежності. У конфлікті бачиться нестабільність. До кордонів Косова підтягаються поліцейські загони. Вирішення міжнародних конфліктів силовим шляхом у третьому тисячолітті абсолютно неможливе. Виникає питання, навіщо потрібна ООН, місії? Це означає, що світ знаходиться у кризі, якщо вже проблему маленького Косова ми не можемо вирішити цивілізованим шляхом. Мені здається, всім сторонам слід зробити крок назад і спробувати прийняти правильне рішення. Якщо цього не зробити, можна підпалити бікфордів шнур під стабільністю в Європі. Особисто я не вітаю позицію розділення точок зору щодо Косова. Україна повинна зайняти позицію того, що силовий спосіб проголошення незалежності не є сьогодні придатним для Європи.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

834