Свiт

Рада Безпеки ООН не ухвалила рішення по Косову

Рада Безпеки не змогла виробити єдину позицію з питання про одностороннє проголошення незалежності Косова. Росія, Китай, ПАР, В'єтнам, Лівія і Індонезія прийняли сторону Сербії, а Бельгія, Хорватія, Німеччина, Італія, Франція, США і Великобританія заявили, що Косово має стати незалежною державою, повідомляється на сайті ООН. Глава Об'єднаних Націй Пан Гі Мун відмовився ініціювати процес і оскаржувати незалежність Косова, як того бажала Росія. Він заявив, що незалежність визнається державами, а не секретаріатом ООН.

Росія вважає дії косовського парламенту незаконними і вимагає, щоб глава Місії ООН в Косові оголосив акт проголошення незалежності недійсним і таким, що не має сили. Постійний представник Росії Віталій Чуркін заявив, що декларація про незалежність Косова і її визнання іншими державами створюють небезпечний прецедент. За його словами, Росія визнаватиме Сербію в її колишніх державних кордонах.

Різко прозвучав і виступ китайського постпреда Ван Гуаньі. «Якщо резолюція (щодо Косова номер 1244), схвалена РБ ООН, не дотримується і не виконується, вона стане просто клаптиком паперу», - заявив китайський дипломат, який наполягає на продовженні переговорів між Пріштиною і Бєлградом, передає «Newsru.com».

Посол ПАР Думісані Кумало із занепокоєнням зазначив, що цей крок може мати серйозні наслідки для принципу поваги територіальної цілісності держав і є викликом усьому міжнародному співтовариству.

Делегації В'єтнаму, Індонезії і кількох інших країн висловили своє глибоке занепокоєння ситуацією, що склалася у Косові. За словами представника В'єтнаму при ООН, всі держави «мають поважати суверенітет і територіальну цілісність інших країн». У свою чергу представник Індонезії при ООН також висловив глибоке занепокоєння одностороннім проголошенням незалежності Косова і підкреслив, що у Джакарті впевнені в тому, що «можливості для переговорів між Бєлградом і Пріштиною не вичерпані».

Посол Коста Ріки сказав, що обидві точки зору на майбутнє Косова аргументовані і мають право на існування. Проте його країна визнала незалежність Косова, оскільки вважає, що «у рамках двох суверенних держав народи Сербії і Косова швидше подолають суперечності, які розділяють їх».

Зі свого боку, посол Великобританії Джон Соєрс заявив, що рішення щодо проголошення і визнання незалежності Косова були зумовлені діями сербських властей, спрямованими на вигнання албанського населення краю у 1999 році. Нагадавши, що його країна разом з іншими державами визнала незалежність Косова, він закликав Сербію утриматися від будь-яких санкцій відносно нової держави.

Позицію Великобританії підтримали представники Франції, Бельгії і США. Постійний представник США Залмай Халілзад повідомив, що президент Буш надіслав президентові Косова офіційний лист про визнання краю як нової незалежної держави.

Глава Білого дому зробив заяву щодо Косова у ході поїздки по Африці. Буш заявив, що його країна незабаром встановить повні дипломатичні відносини з Косовом. Він також висловив упевненість у тому, що проголошення незалежності Косова сприятиме справі миру на Балканах. На думку президента США, «історія доведе, що визнання незалежності Косова, не дивлячись на заперечення Росії, є «правильним кроком».

Нагадаємо, що екстрене засідання РБ ООН було скликане за наполяганням Сербії і Росії. Росія і Сербія під час засідання зажадали від ООН визнати незаконним рішення косовських властей від 17 лютого про одностороннє проголошення незалежності, проте генеральний секретар організації Пан Гі Мун відмовився виносити на розгляд це питання, заявивши, що визнання або невизнання тієї або іншої держави не відноситься до повноважень ООН.

«Незалежність держав визнається державами, а не секретаріатом ООН... Я не для того тут, щоб говорити, законно чи незаконно (це було зроблено)», - заявив Пан Гі Мун журналістам після завершення екстреного засідання РБ ООН, відповідаючи на запитання, чи має намір він зажадати від свого спецпредставника у Косові анулювати «односторонню» незалежність краю.

Генсек ООН визнав як факт, що відбувся, те, що кілька держав (зокрема, США, Німеччина і Франція) вже визнали незалежність Косова.

Розгортання місії Європейського Союзу в краї без відповідного мандата Ради Безпеки ООН також не викликало протесту Пан Гі Муна, який вважає, що воно укладається в рамки резолюції 1244, прийнятої у 1999 році.

«Місія ООН у Косові родовжить виконувати резолюцію Р ООН 1244 як законну основу свого мандата і продовжуватиме виконувати свій мандат у світлі обставин, що розвиваються», - запевнив генсек з трибуни РБ ООН.

Єдиною визнаною сферою відповідальності ООН генсек назвав забезпечення безпеки, особливо етнічних меншин у Косові. При цьому він зазначив, що «в основному, ситуація в краї залишається спокійною».

Після засідання Ради Безпеки міністр закордонних справ Сербії Вук Ереміч оголосив про «негайний відклик для консультацій» сербських послів зі всіх столиць, які визнали незалежність Косова. Він підтвердив, що вже відкликані для консультацій посли зі США, Туреччини та кількох інших країн. «Годину тому ми відкликали посла з Франції», - заявив сербський міністр відразу після засідання Радбезу.

Це були перші кроки Сербії в рамках масштабної дипломатичної кампанії щодо запобіганню визнання Косова широким колом держав.

На позачерговому засіданні, що завершилося цієї ночі, депутати Народною скупщини затвердили рішення уряду про визнання недійсним акту про одностороннє проголошення незалежності Косова. За це рішення голосували 225 з 234 присутніх у пленарному залі депутатів, які представляють всі провідні партії країни, - як правлячі, так і опозиційні. Від участі в голосуванні утрималися представники Ліберально-демократичної партії Чедоміра Йовановіча, а депутати Союзу угорців Воєводини і Ліги соціал-демократів Воєводини демонстративно залишили зал засідань до початку голосування.

Кабінет міністрів за наполяганням Воїслава Коштуніци ще 14 лютого затвердив рішення про нелегітимність проголошення Пріштиною незалежності, заявивши, що вважатиме цей акт нікчемним з правової точки зору. «Уряд Сербії цим рішенням підтверджує, що Автономний край Косово і Метохія - невід'ємна частина єдиного і неподільного державно-правового поля Республіки Сербії на підставі її конституції і Статуту ООН», - йдеться, зокрема, в цьому документі.

Парламент конституційною більшістю голосів підтвердив рішення кабінету міністрів і доручив йому прийняти ухвалу про відсутність правових підстав для відправлення Місії Євросоюзу EULEX до Косова без відповідної резолюції РБ ООН. Рішення ЄС про відправлення EULEX в Косово уряду Сербії слід проголосити незаконним і таким, що не має юридичної сили, прийняла рішення скупщина.

Коментуючи подальші кроки виконавчої влади на косовському напрямі, міністр у справах Косова і Метохії Слободан Самарджіч після засідання скупщини заявив журналістам, що Сербія до кожної держави, яка повторить дії держав, що визнали Косово, «вживе конкретних заходів». Він підкреслив готовність Бєлграда вести на цьому напрямі «наступальні дії». «Головною тенденцією нашої зовнішньої політики стане боротьба за утримання теми Косова у рамках ООН: це єдиний спосіб діяти відповідно до міжнародного права», - зазначив міністр.

Бєлград підсилить свою присутність у сербських анклавах Косова, він «управлятиме і контролюватиме території і населення, нелояльне косовським властям, наполягатиме на збереженні присутності Місії ООН в Косові», пообіцяв Самарджіч. За його словами, уряд може не обмежитися заявою про нелигітимність незалежності самопроголошеного Косова, а зробити й інші кроки, наприклад, почати кримінальне переслідування відносно тих представників косовських властей, які відповідальні за цей акт.

Як підкреслив міністр, позиція, яку зайняв Брюссель відносно проголошеної Пріштиною незалежності, «надасть негативну дії на зближення Сербії з Європою, але таке рішення, на жаль, прийняв сам ЄС».

Косово не встановлюватиме дипломатичних відносин з Тайванем, не дивлячись на спроби адміністрації острова домогтися визнання з боку самопроголошеної.

Видання стверджує, що в Косові «з обережністю» сприйняли заяву тайваньських властей про визнання суверенітету краю. За повідомленнями, косовські власті направили листи з проханням про визнання всім членам ООН, до числа яких Тайвань не входить. Не дивлячись на заяву Пекіна про неможливість визнання незалежності Косова, Пріштина не посилатиме аналогічний документ до Тайбея, повідомляє газета.

В понеділок тайваньська адміністрація привітала Косово з проголошенням незалежності, а кандидат в «президенти» на призначених на березень виборах глави виконавчої влади острова від Демократичної прогресивної партії Френк Се заявив про те, що Тайвань «має йти тим же шляхом». На думку експертів, встановленню «дипломатичних» відносин між островом і краєм, що відколовся від Сербії, опираються, в першу чергу, США, які попередили косовськиі власті про неприпустимість встановлення офіційних відносин з іншими самопроголошеними державами.

Сьогодні про готовність визнати Косово заявила Австралія. Глава австралійського МЗС Стівен Сміт заявив у вівторок журналістам, що його уряд має намір найближчим часом виступити з визнанням незалежності. У зв'язку з цим федеральні власті мають намір підготувати спеціальне звернення до прем'єр-міністра Косова Хашима Тачі і президента Сербії Бориса Тадіча забезпечити розв’язання будь-яких розбіжності мирним шляхом і засобами, які унеможливлюють підбурювання до насильства.

Тим часом президент сербської добродійної асоціації в Австралії доктор Марк Маленковіч надіслав прем'єр-міністрові Кевіну Радду лист з роз'ясненнями позиції сербської громади щодо ситуації в Косові. У цьому документі, зокрема, йдеться, що резолюція ООН від 1999 року визначає Косово як частину колишньої Югославії. В зв'язку з цим Маленковіч вважає, що відділення цієї територіальної одиниці є незаконним в контексті міжнародного права. «Незалежність краю, яку підтримали США і Євросоюз, є протиправним, неетичним і антидемократичним кроком», - йдеться у листі.

Напередодні в Мельбурні понад 200 австралійських сербів пройшлися маршем протесту від Площі Федерації до консульства США з вимогою до ООН захистити територіальну цілісність автономії.

Ісламський світ зі свого боку привітав проголошення незалежності Косова. Про свою підтримку в понеділок заявив в Ер-Ріяді генеральний секретар Організації Ісламська конференція Екмеледдін Іхсаноглу. Проголошення незалежності Косова він назвав «щасливою подією» і побажав його керівництву і народу «всього якнайкращого». «Незалежність Косова - це цінний внесок в ісламський світ і подальше посилення спільних ісламських дій», - підкреслив він.