
Засідання Верховної Ради досі проходять в режимі легкого хаосу. Опозиція блокує трибуну і добивається прийняття постанови про проведення всеукраїнського референдуму з питань НАТО. Коаліція пропонує перенести це питання на потім і розглядати актуальніші питання, яких вже накопичилося чималенько. Тим часом, країну теліпають резонансні скандали, такі як тимчасове усунення з посади голови Фонду держмайна Валентини Семенюк і арешт колишнього міністра транспорту і зв'язку Миколи Рудьковського.
Про гучні події розповів в ексклюзивному інтерв'ю кореспондентові ForUm’у народний депутат України VI скликання, член фракція Партії регіонів Владимир Сівкович.
- Володимире Леонідовичу, Віктор Балога запропонував коаліції зібрати 227 підписів депутатів під ухвалою про схвалення листа керівництва України до Генерального секретаря НАТО. Як Ви можете прокоментувати цю заяву?
- Це бажання Балоги видати підписи за законодавче підтвердження. 227 підписів не можуть носити ніякої законодавчої сили. Для подібного вирішення потрібно зібрати Верховну Раду, відкрити сесію, проголосувати. Необхідна ухвала парламенту, а підписи, про які говорить глава Секретаріату, просто так нічого не дають. Це блеф і обман як керівництва НАТО і Європи, так і України.
- Як ви оцінюєте арешт Миколи Рудьковського? Деякі політики говорять про політичне переслідування?
- Наша партія і я вважаємо, що розслідування про зловживання владою і використання державних грошей у власних цілях потрібно проводити. Ми не проти порушення кримінальної справи по Рудьковському, не проти правильного розслідування. Ми проти тих форм і методів, які застосовуються для залякування і опозиції, і населення країни. Коли вся країна бачить, як Рудьковського скручують п'ятнадцять «омонівців», кидають у машину і везуть до слідчого ізолятору СІЗО, який не регламентований на сьогоднішній день жодним законом, і взагалі не зрозуміло, що це за підрозділ і що вони там роблять, у всіх виникає питання, що буде в подібних випадках з простими людьми?
- Це якось пов'язано зі спробою Юлії Тимошенко тимчасово усунути з посади Валентину Семенюк?
- Це питання не до Партії регіонів, а до Президента і прем'єр-міністра. Це їх внутрішня боротьба. Президент бореться проти незаконного усунення Семенюк Тимошенко. Можу сказати, що зараз йому політично вигідно перешкоджати незаконному усуненню глави Фонду держмайна.
- Деякі політологи побоюються того, що влада не заспокоїтися і продовжуватиме подібні дії щодо колишніх керівників інших міністерств? Ви допускаєте таку можливість?
- Наскільки я розумію, якщо говорити про президентські вибори, то Президентові потрібно продовжити подібну практику не тільки відносно опозиції, а стосовно й інших фракцій. Зокрема, знайти одного-двох членів у фракції БЮТ подібних Рудьковському. Ющенко може вибрати людей і з інших фракцій, можливо, ще когось з Партії регіонів. Людей п'ять-шість можуть постраждати так само. Все це робитиметься для того, щоб показати, що бандити і злодії сидять у в'язницях. Я повторюся, Президент не зациклюватиметься тільки на Партії регіонів. Тому чекати подібних дій Ющенка проти представників різних фракцій не просто можна, а потрібно.
- Багато політиків вважають, що за резонансними справами Юлія Володимирівна хоче приховати гріхи свого уряду. Чи можна зараз прогнозувати, чим увінчаються для України соціальні ініціативи влади?
- А де ви бачите соціальні ініціативи? Повернення внесків по тисячі гривень – це не соціальна ініціатива, а компенсація за те, що держава вкрала у населення, компенсація за крадіжку і злочини. Стосовно дешевого соціального житла, то ця ініціатива була озвучена після підписання бюджету і не має під собою ні фінансового, ні законодавчого, ні якогось іншого підкріплення. Це не ініціатива, а популістська ідея.
Можливо, влада і хоче приховати свої невдачі резонансними справами, мені сказати важко. Я не можу думати так, як думає Тимошенко чи Ющенко, бо в них своєрідна логіка мислення. Але це, швидше за все, ні до чого не приведе. Зростання цін за січень місяць досягло небувалого показника за останні вісім років - 3,3%. Це загрозлива ситуація, тому що зазвичай у січні найнижчий рівень інфляція за весь рік. Які ж тоді інфляційні процеси чекають нас попереду? Коли Тимошенко говорить, опустивши очі і напружившись, про те, що вже давно працює комплекс антиінфляційних заходів, я розумію, що вона говорить неправду. Ніякого комплексу не існує в природі.
- Як, на вашу думку, Юлія Володимирівна зможе «виплутатися» з цієї ситуації?
- Вона може піти у відставку. Але зробить це тільки тоді, коли сама цього захоче. Вона спровокує певну ситуацію у відносинах з Ющенком і змусить його себе звільнити.
Друга можливість – це розпад «жовтогарячої» коаліції. Все залежить від того, коли за прогнозами Тимошенко будуть президентські вибори. Те, що їй не можна залишатися більш ніж на два-три місяці при владі, очевидно, тому що інфляційні процеси, зростання цін і багато чого іншого перекреслить бліц-досягнення, які вона вже отримала. Можна припускати, що протягом двох-трьох місяців Тимошенко за всяку ціну постарається піти з поста прем'єра.
- Юлія Тимошенко заявила, що «РосУкрЕнерго» шантажує Україну і хоче продати газ Україні за листопад і грудень 2007 року за цінами 2008 року. Як, ви гадаєте, може врегулюватися цей конфлікт?
- Його не потрібно регулювати. Потрібно підняти документи, які існують в нафтогазових відносинах. Там все це є. Заборгованості ведуть за собою певні штрафні санкції, тому перед тим, як це озвучує Юлія Тимошенко, свою думку повинні висловити керівники НАК «Нафтогаз України», в цьому питанні повинні розбиратися економісти і фінансисти. Я не думаю, що «РосУкрЕнерго» має можливість шантажувати заднім числом. Те, що існує заборгованість, це правда. Але за який період, це вже не так цікаво. Кожна нормальна людина розуміє, що якщо відсутні угоди на постачання газу, значить, не йшло і фінансування за цей період. Тобто фінансування за грудень і січень було відсутнє. За два місяці утворилася заборгованість, яку потрібно погашати.
- Чи вплине якось входження до СОТ на газову ситуацію в Україні?
- Сказати, як це вплине на газову проблематику важко. Сьогодні існують угоди, які підписані на десятки років вперед і зворотного ходу не мають. Якщо ми їх зараз розірвемо і перейдемо на прямі угоди, а за півроку-рік Росія теж вступить до СОТ (а країни СОТ повинні між собою будувати тільки конкурентні відносини), тоді ціна на газ у нас буде така, як у Європі.
- Володимире Леонідовичу, коли можна чекати стабілізації роботи Верховної Ради?
- Ми хочемо, щоб нас почули. Ми блокуємо трибуну не від того, що нам так хочеться і нам нічого робити. Ми відстоюємо інтереси 70% населення України, які не розуміють, навіщо нам вступати в НАТО і виступають проти цього. Ми просимо, щоб будь-які дії зі вступу в НАТО проходили тільки після референдуму. Це наші вимоги. Я думаю, що будь-яка влада, яка вважає себе демократичною, зобов'язана піти на задоволення цих вимог.